arama

Zeugma Antik Kent Müzesi

Zeugma Antik Kenti Gaziantep ilinin Nizip ilçesine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesine giriş yapmaya aday olan antik bir şehirdir. 20 bin dönümlük araziye kuruludur. 1921 yılında TBMM tarafından Gazi unvanını almış olan Antep, bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyan Gaziantep, sanayi bakımından ülkeye en önemli katkılarda bulunan adreslerden biri olarak tanınıyor. Bölgenin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri olan Zeugma Antik Kent müzesi ise, Gaziantep merkeze 50 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak isteyenler Belkıs veya Nizip üzerinden müzeye geçiş yapabilirler.

Büyük İskender’in generalleri arasında olan Kral Selevkos Nikator, Fırat nehri ve kendi adını birleştirerek Fırat’ın Silifkesi adından bir kentin kurulmasını sağlar. Milattan önce 1.yüzyılda Roma hakimiyetine giren bu antik kentin adı da bu dönemde köprü anlamına gelen “Zeugma” adını almıştır. Roma imparatorluğunda ticaret merkezlerinin yanı başında bulunmasından kaynaklı olarak kısa süre içinde 80 bini gecik nüfusa sahip olan bu antik kentte, ayrıca yamaçlara villaların inşası yapılır. Sahip olduğu geniş nüfus nedeniyle kent, dünyanın en gelişmiş ve en büyük kentlerinden biri haline gelir. Bunun yanında sahip olduğu konumda aynı şekilde bölgenin biraz daha avantajlı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olmuştur. İpek yolunun hemen üzerinde bulunduğundan dolayı yüzyıllar boyunca pek çok farklı kavim ve kültürlerle ilişki içinde olmuştur.

Zeugma Antik Müzesinde Doğu ve Roma Dönemine ait olan pek çok farklı eserin sergilendiğini belirtmek gerekir. Bunlar arasında mozaikler, roma çeşmeleri, sütunlar, heykeller, lahitler ve bazı mimari parçalar yer alır. Bu nedenle Dünyanın en önemli mozaiklerinin burada sergilendiğini belirtmek gerekir. Çeşitlilik ve renk açısından bir hayli fazla esere sahip olan müzede, mozaik sayısının fazlalığı da dikkat çekici bir boyutta bulunuyor. Üç boyutlu tasarımlara sahip olan bu müze, dönemin en önemli figürlerini, hayvan ve bitki figürlerini mozaiklerle ifade ediyor. Özellikle kendine özgü eserlerin sergilendiği bu müze bu nedenle en dikkat çekici müzeler arasında sayılmaya devam ediliyor.

Zeugma Müzesine Giriş

Zeugma müzesi ücretli giriş yapılabilecek müzeler arasında bulunuyor. Müze karta sahip olanlar için ücret alınmazken, müze kartı olmayan yetişkinlerden 24 liralık bir giriş ücreti alınır. Haftanın her günü açık olan bu müze saat sabah 9’da açılırken, akşam 17’ye kadar ziyaretlere açık durumdadır. Yaz döneminde ise ziyaretler sabah saat 9 ile akşam saat 19’a kadar devam edebilir.

Müzeye girer girmez ziyaretçiler burada devasa mozaikler ile karşı karşıya kalabilirler. Girişten çıkışa kadar benzersiz mozaiklere denk gelebilir ve hayranlığınızı ziyaret boyunca sürdürerek geziyi sonlandırabilirsiniz. Özellikle müze içinde sıklıkla fark edebileceğiniz ihtişam sizi Roma dönemlerine kadar götürebilir. Öte yandan müzede arkeolojik kalıntılarında detaylı anlatımları karşınıza çıkacaktır. Burada eserlerle ilgili detaylı bilgi edinebilir ve bölgeyi daha yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz. Zeugma müzesini gezerken, özellikle Antep’in en büyük sembollerinden biri olarak kabul edilen Çingene kızı mozaiğini fark edebilirsiniz. Özellikle bu mozaiği görebilmek müzede bir hayli hoşlanacağınız durumlar arasında bulunacaktır. Işık olmayan ve dar koridorlarda ilerlerken, pek çok muazzam Roma eseri ile karşı karşıya fırsatı elde etmiş olacaksınız. Burada yer alan Çingene Kızı mozaiğinin dünyaya ününü yaymasının ise pek çok sebebi bulunuyor. Özellikle sanat dünyasında üç çeyrek bakışına sahip olan bu mozaik, yarı hüzünlü yarı sevinçli yapısıyla dikkatleri topluyor. Ününü Dünya çapına yaymış bu mozaikten başka etkilenenlerde bulunuyor. Hatta Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’da aynı teknik üzerinden yapılmış. Bunun yanında zengin sayıda bir eser sunan müzede, aslında tüm eserler bununla sınırlı değildir. Çalınan ve sular altında kalan pek çok eserin olduğu bilinen durumlar arasında bulunuyor.

Zeugma Antik Kent Müzesine Nasıl Gidilir?

Gaziantep Zeugma antik kent müzesi mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri olarak sayılıyor. Özellikle ihtişamlı iç yapısı ve sahip olduğu zengin sayıda eserle gezi planını çok daha hareketli bir şekilde sonlandırmaya yardımcı olabilir. Bu adreste uzunca bir süre unutulamayacak anıları peşinizde bırakma fırsatı elde edebilirsiniz. Zeugma antik kent müzesine ulaşmak son derece kolaydır. Merkezden yürüyüş ile yaklaşık olarak yarım saatlik mesafede bulunuyor. Müzenin yanı başında aynı zamanda tren garıda bulunuyor. Müzeye daha hızlı bir yöntem üzerinden erişim sağlamak isteyenler ise tercihini minibüs veya taksiden yana kullanabilir. Bu şekilde 10 dakikalık bir süreç içinde müzeye erişim sağlamış olacaksınız. Özellikle özel bir aracınız bulunuyorsa yolculuğun süresinin biraz daha kısa olacağını belirtmek gerekir. Merkezi bir yerde bulunduğundan dolayı bu müzeye erişim biraz daha kolay olacaktır. Ulaşım konusunda aklınızda soru işaretleri bulunuyorsa bunları geride bırakarak son derece kolay bir şekilde müzeye ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Zeugma antik kentine nasıl gidilir sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkün olurken burada karşınıza çok sayıda eserin çıkacağını belirtmek gerekiyor.

Zeugma’da Görebileceğiniz Eserler

Zeugma’yı gezi planına ekleyen kişilerin karşısına dönemimize kadar gelmiş ihtişamlı eserler çıkıyor. Bunlar arasında en ünlüsü ise Ares mars heykeli olarak biliniyor. Antik kentin kurulmasından günümüze kadar korunmayı başarmış bu heykelin uzunluğu 1.50 metre olmaktadır. Romalıların en önemli tanrılarından biri olarak bilinen bu tanrının bereket ve güç temsilcisi olduğuna inanılırdı. Yaklaşık olarak 1800 yıl yerin altında kalan bu heykelin temizlik aşaması da oldukça özenli bir şekilde yapılmıştır. Temizlik işlemi bittikten hemen sonra ise Ares heykelinin üzerinde bir yanık izinin olduğu tespit edilmiştir. Bu izin Zeugma kentine yapılan saldırıdan kaynaklı olduğu tahmin ediliyor.

Triton: Günümüze kadar ulaşmayı başarmış en önemli eserlerden biri olan Triton, denizlerin kraliçesi olarak işlenmiştir. İhtişamlı yapısıyla ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu eser, müzeye girişte görülebilecek eserlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Denizlerin Tanrıları Mozaiği: Dönemin en önemli eserlerinden biri olan denizlerin tanrıları mozaiği, bu adreste ziyaretçilerin karşısına çıkan eserlerden biridir. Mozaiğin en üst bölümünde hippocam adı verilen yaratık bulunurken, ön tarafta ise posseidon bulunuyor. Mozaiğin alt bölümünde ise başka bir deniz tanrısı olan oceanos görülüyor. Ayrıca mozaikte dişilik kavramının bir simgesi olan tethys’de fark edilebilir.

Mozaikler: Zeugma’nın en ünlü eserleri bu şekilde sıralanırken, ayrıca karşınıza dönemi yakından keşfetmenize neden olacak pek çok mozaiğin çıkması söz konusu olacaktır. Zeugma antik kentinde ne var sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkün bir hale gelirken, zengin sayıda eseri bünyesinde bulunduran bu noktanın mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Özellikle Gaziantep’e yolu düşenlerin burayı görmeden ziyareti sonlandırması çok büyük bir kayıp olabilir. Gaziantep’e gidişi biraz daha kolay bir hale getirmek isteyenler biletmix.com üzerinden bilet satın alarak, yolculuğu zahmetsiz bir hale çekebilirler. Online bilet satın alma olanağı veren bu adres sayesinde Gaziantep’e gidiş ve Gaziantep’ten dönüş biletini çok daha pratik bir şekilde satın almış olacaksınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.