arama

Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

İstanbul, insanlığın başlangıcından beri en gözde şehirlerden birisi olmuştur. Şehre hakim olan her devlet ya da medeniyet kendisinden izler bırakmıştır. Şehre Osmanlı Devleti’nin hakimiyetiyle birlikte çok daha fazla önem verilmiş ve devletin başkenti yapılmıştır. Osmanlı’nın en belirgin özelliklerinden birisi olan hoşgörü politikası ise izini çok net bir şekilde göstermiştir. Bunun en büyük kanıtı da günümüze uzanan Roma ve Bizans eserleridir. Yoros Kalesi de bu eserlerden bir tanesi.

Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir

Sarıyer’in karşısında Anadolu yakasında yer alan Yoros Kalesi, İstanbul boğazını nefes kesen bir açıdan izlemektedir. Öyle ki boğazın klasik manzarasının tersine daha geniş ve panoramik bir açı sunar. Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen Yoros Kalesi, boğazın hakimiyeti ve Karadeniz’den giren gemilerin kontrolü için yapılmıştır. Ayrıca boğaz üzerindeki diğer kale ve hisarlara göre çok daha büyük ve geniş bir alanı kapsar. Halk arasında Ceneviz Kalesi olarak da bilinir. Peki Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir?

Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir

Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir?

Yoros Kalesi Beykoz’un Anadolu Kavağı semtinde yer almaktadır. Kaleye araç ile gitmek isteyenler Tem otoyolunun Beykoz-Kavacık sapağından girerek 15 dakika sonra Anadolu Kavağı’na ulaşır. E-5’ten gelenler ise Üsküdar sapağından çıkış yapıp sahil yolunu takip ederek sırasıyla Beylerbeyi, Kanlıca ve Beykoz’u geçerek ulaşabilir. Toplu taşıma araçlarından otobüs kullanarak kaleye ulaşmak isteyenler 15A nolu otobüsle ulaşabilir. Ayrıca Sarıyer’den vapurla Anadolu Kavağı’na geçebilirsiniz.

Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir

Yoros Kalesi günümüzde Yoros Cafe ile halka hizmet vermektedir. Enfes bir manzara sunan cafe, özellikle hafta sonlarında kahvaltı için tercih ediliyor. İstanbul boğazını panoramik şekilde izleme fırsatı sunan kalede yeşilin her tonunu görebilir, bol oksijenli ortamda enfes kahvaltınızı yapabilirsiniz. Kişibaşı bir kahvaltının fiyatı ortalama 20 ile 40 TL arasında değişiyor. Mekanda aynı zamanda balık, et yemekleri ve atıştırmalıklar gibi çok çeşitli bir menü de sunulmakta.

Yoros Kalesi nerede nasıl gidilir

Yeşil ile mavinin karşınızda kucaklaştığı Yoros Kalesi mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Mekanı organizasyonlarınız için de kiralama fırsatına sahipsiniz. Çayınızı yudumlarken bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.