arama

Yolculuk Sırasında Yanınıza Almanız Gereken 14 Şey

İlk etapta gideceğiniz yer için gezi rehberi edinmek ile başlamaya ne dersiniz?  Şimdi bir liste hazırlamaya başlayın.  Elbette listenizi hazırlamadan bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor.  Telefonunuza not edebilir ya da bir kâğıt kalem yardımı ile yapabilirsiniz.  İşe aşağıdaki kriterler ile başlayalım; Buna göre yolculuk sırasında yanınıza almanız gereken 13 şeyi belirleyebilirsiniz.

Seyahat Listenizi Hangi Kriterlere Göre Hazırlamalısınız?

  • Seyahatinizi yapacağınız ülkenin hava şartlarına göre ihtiyaç listenizi oluşturmalısınız.
  • Hangi sezonda tatile çıkıyorsunuz? Kışın farklı ve yazın farklı bir liste oluşturmanız gerekir?
  • Bagajınız kaç kilo olmalı? En önemli kriterlerden biride bu konudur.
  • Ne tür bir seyahat yapıyorsunuz? Sağlık seyahati ile gezi seyahati arasında çok fark vardır. Ve elbette öncelikleri değişir.
  • Yalnız mı seyahat edeceksiniz? Eğer yanınızda biri varsa belki ihtiyaç listenizi tek liste halinde hazırlayabilir.  Ve örneğin adaptörü ortak kullanabilirsiniz.  Buda bavulunuzda daha fazla yer anlamına gelir. Öyle değil mi?

Seyahat Listenizde Olmazsa Olmaz 13 Şey

Pasaport

Pasaportunuzu unuttuğunuzu fark ettikten sonra havaalanına gitmekten daha kötü bir şey düşünebiliyor musunuz, sonra onu almak için eve gitmek zorundasınız. Eyvah ya uçağınızı kaçırırsanız?

Adaptör

Farklı bir ülkeye seyahat ediyorsanız aman adaptör almayı unutmayın.  Her ülkenin priz sistemi aynı değil.  Telefon ya da bilgisayar şarj etmek konusunda zor durumda kalmayın.

İç Giyim

Kirli çamaşırlarınız için yedek bir çanta getirmeyi unutmayın.

Çorap

 Soğuk bir yere mi gidiyorsunuz, kalın çoraplarınızı almayı unutmayın.

Telefon Şarj Cihazı

 Telefonunuzun pili bittiğinde hepimiz ne kadar zor durumda kalabileceğimizi biliyoruz.  Taşınabilir bir şarj cihazınız yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

 Giysiler

İnce ve kalın giysiler almayı unutmayın.  Her ne kadar sıcak bir yere gitseniz de uzun kollu bir hırka sizi öngörülmeyen durumlardan muhafaza edebilir.  Uzun yolculuklarda çamaşırlarınızı yıkamak sıkıntı olmasın, gitmeden kalacağınız yerdeki bu hizmeti teyid edin.

Su Geçirmez Yağmurluk

 Avrupa çevresindeki hava, hangi şehre gideceğinize bağlı olarak tahmin edilemeyebilir.  Bu nedenle çok yağmur alan şehirlere yolculuk ediyorsanız, yağmurluk almanız akıllıca olacaktır.  Seyahat boyunca hava durumu güncellemelerini kontrol etmenizde fayda var.

Yürüyüş Ayakkabısı

En hantal en çok yer kaplayan ayakkabılarınızı havaalanında giymek iyidir. Böylece bavullarınızda yer kazanabilirsiniz.

Uyku Tulumu

Kamp yapıyorsanız ya da bulunduğunuz yatak kirli ise uyku tulumu sizi kurtaracaktır.

Su şişesi

 Metal su şişesi hem kullanışlı hem uzun ömürlü hemde hijyeniktir.

Para

Elbette para almanız gerektiğini biliyorsunuz.  Her yerde ATM bulamazsınız. Ancak size önerimiz paranızı çalınmalara karşı korumak adına birkaç yere dağıtarak saklamanız yönündedir.

 Saç Tarağı, Diş Fırçası

Bulunduğunuz yerde fahiş fiyatlara alışveriş yapmak istemiyorsanız, saç tarağınızı, diş fırçanızı unutmayın.

Ağrı Kesici

Baş ağrıları, kas ağrıları, regl gibi dönemsel ağrılar, mide krampları için yanınızda ağrı kesici bulundurmanızı öneririz.

Sadece 13 tavsiye ile biten bir listemiz yok. Gideceğiniz seyahatte bulunacağınız mekâna göre dahi ihtiyaç listenizdeki öncelikleriniz değişebilir. Örneğin fotoğraf makineniz ya da kameranız unutulursa, kendinizi yalnızca telefonunuzun hafıza kartının insafına bırakmış olabilirsiniz.

Alerjik bir yapınız varsa mutlaka ilk yardım çantanız yanınızda olmalı öyle değil mi?  Sinek ısırığından alerjiye hafif bir nezleden yanığa birçok aksilik ile karşılaşma şansınız varsa; şansınızı bulunduğunuz misafirhanenin insafına bırakmayın.  Çantanızda bulunduracağınız küçük atıştırmalıklar kan şekerinizi dengede tutar ve sinirleriniz rahat eder.

İster becerilerinizi geliştirmek için ister daha önce hiç düşünmeyeceğiniz bir yeri ziyaret için olsun seyahat tamamen yeni yerler görmek ve yeni deneyimler yaşamak için bulunmaz fırsatlardandır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.