arama

Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Osmanlı Devleti’nin İstanbul’a hediye ettiği en önemli eserlerden birisi olan Yıldız Sarayı zarif mimarisi ve özel bahçesiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Devletin ihtişamını ve gücünü gözler önüne seren saray devletin son dönemlerinin kritik olaylarına da tanıklık etmiştir. Bu nedenle diğer yönetim merkezlerinden ayrı bir önemi vardır.

Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir

Bizans döneminden kalan korunun içerisinde yer alan Yıldız Sarayı Sultan III. Selim’in (1789-1807) annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmıştır. Diğer saraylardan farklı olarak aslında bir kompleks olma özelliğini taşıyan Yıldız Sarayı saraylar, köşkler, idare, emniyet, servis yapıları ve parklardan oluşur. Osmanlı Devleti’nin en özel padişahlarından olan Sultan II. Abdülhamid Han tarafından 33 yıllık dönemde oldukça aktif olarak kullanılan Yıldız Sarayı, Çırağan Sarayı’nı yukarıdan gören hakim bir tepede yer alır. Sarayın bazı bölümlerindeki mobilyalar usta bir marangoz olan Sultan II. Abdülhamid Han tarafından bizzat yapılmıştır. Peki Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir?

Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir

Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir?

Yıldız Sarayı İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Beşiktaş’tan Ortaköy’e giden yol üzerinde Çırağan Sarayı’nın arka tarafındaki Yıldız Parkı içerisinde yer alır. Beşiktaş iskelesine şehir hatları vapurlarıyla geldikten sonra kısa bir yürüyüşle saraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kabataş, Beşiktaş, Taksim, Sarıyer ve Eminönü’nden kalkan otobüslerle de sarayın bulunduğu Yıldız Parkı’na gidebilirsiniz.

Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir

Yıldız Sarayı’nın Bölümleri

Büyük Mabeyn Köşkü

Yıldız Sarayı’nın en ihtişamlı köşkü Büyük Mabeyn Köşkü’dür. Sultan Abdülaziz tarafindan 1866 yılında yaptırılan köşk adeta bir ihtişam abidesidir. Sarayın alt katında havuzlu Divanhane ve ikinci kata çıkışta kristal tabzanlı merdivenler bulunmaktadır. Sultan II. Abdülhamid tarafından merkezi yönetim binası olarak kullanılan köşk, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da önemli davetler ve ziyafetlere ev sahipliği yapmıştır.

Küçük Mabeyn Köşkü

1901 yılında devletin en önemli padişahlarından Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılan köşk çalışma ve dinlenme amaçlı kullanılmıştır. Ayrıca bu köşkte çok kritik tarihi olaylar da yaşanmıştır. Sultan II. Abdülhamid Han’a yapılan yüzlerce ihanetin ardından tahttan indirildiği haberi de bu köşkte verilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise 15 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a gitmeden önce Sultan Vahidettin ile son görüşmesini yine bu köşkte yapmıştır.

Yıldız Sarayı nerede nasıl gidilir

Cihannüma Köşkü

Cihannüma Köşkü İstanbul’un eşsiz boğazını, Haliç’i ve Marmara denizini gören hakim bir tepede inşa edildiği için bu ismi almıştır. Ahşap sanatının en ihtişamlı yapılarından birisi olan Cihannüma Köşkü Sultan II. Abdülhamid Han tarafından seyir köşkü olarak kullanılmıştır. Sultanın köşkün üst katından dürbünü ile İstanbul’u ve boğazı sık sık izlediği bilinmektedir.

Yıldız Sarayı Tiyatrosu

Günümüze ulaşan tek saray tiyatrosu özelliği taşıyan bu tiyatro Sultan II. Abdülhamid tarafından 1889 yılında yaptırılmıştır. Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelmin ziyareti için yaptırılan Yıldız Sarayı Tiyatrosu, dikdörtgen olarak tasarlanmış olup, salonunun üç tarafı localarla çevrilidir. Sahnenin tam karşısında bulunan loca ise sultana aittir. Bu tiyatroda yerli oyunların yanı sıra yabancı tiyatro grupları da sahne almışlardır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.