arama

Ege’de doğa harikası yer; Kozak Yaylası

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Bir yanı Bergama, bir yanı ile de Ayvalık’a uzanan Kozak Yaylası, fıstık çamları ile denizin buluştuğu eşsiz bir doğa harikası. Denize yalnızca 20 km uzaklıkta, ama yayla havası almak isteyenler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Göz alabildiğine uzanan fıstık çamları, piknik yerleri ve ziyaret edebileceğiniz küçük köyleri ile Ege’de günübirlik de olsa gidebileceğiniz farklı bir nokta. Binlerce hektarlık alana ve milyonlarca çeşit fıstık çamına sahip olan Kozak Yaylası’nın, Balıkesir ve İzmir il sınırları içerisinde toprakları bulunuyor.

Ege’nin tatil beldelerine çok yakın olan Kozak Yaylası’nda, piknik yapmayı sevenler için pek çok alan yer alıyor. Yol boyu çam fıstığı ve çeşitli bitki örtüsünün etrafa yaydığı kokuyla, sıra sıra dizilmiş piknik alanlarından birini seçebilirsiniz. Türkiye’de oksijen yoğunluğunun çok fazla olduğu yaylayı, özellikle doğa sporlarını sevenler bayılacak. Yürüyüş parkurları ile gezebileceğiniz köyleri de sizi şehrin gürültüsünden uzaklaştıracak.

Doğal ürün bulmak için market market, pazar pazar dolaştığımız günümüzde, Kozak Yaylası’nda bulunan köyleri ziyaret ederek hem en doğal ürünlere ulaşabilirsiniz hem de köy kahvelerinde köylülerle muhabbet ederek çayınızı içebilirsiniz. Bünyesinde on altı köy bulunan Kozak Yaylası’nda bal, pekmez, Bergama peyniri, taze kekik ve nane, çam fıstığı, Kozak üzümü ve elması gibi pek çok ürünün en taze hallerine ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Kozak Yaylası’na Ayvalık’tan da Bergama’dan da özel aracınızla ya da minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Her iki noktadan da yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafe ile Kozak Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

En yakın nokta olarak Ayvalık ve Bergama’daki oteller tercih edilebilir.

Ne Yenir?

Yöresel peynirler, çam fıstığı ve üzüm yemeden Kozak Yaylası’ndan dönülmez.

SANİYE KAVASOĞLU

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.