arama

Yedikule Zindanları nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul’un en önemli yapılarından birisi olan Yedikule Zindanları, her zaman korkutucu olmuştur. Tarihi filmlerden midir nedendir bilinmez ama Yedikule Zindanları insanların ölüme terk edildiği yer gibi bir düşünce oluştursa da aslında gerçek biraz farklı. Bizans kralı II. Teodosios tarafından M.S. 413–439 yılları arasında yaptırılan ihtişamlı yapı şehre gelen kralları ve mevki sahini misafirleri ağırlamak için kullanılmıştır. Devletin gücünü ve ihtişamını gözler önüne sermek ve ülkeye gelen krallara ve mevki sahibi insanlara güç gösterisi yapmak için kullanıldı.

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra zindana ve hapishaneye çevrilip Yedikule Zindanları ismini almıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu yapıyı zindana çevirmesi ise tarihçiler tarafından “Bizans’ın görkemi ve ihtişamının, Osmanlı Devleti’nin gücü karşısında anca bir zindana yetebileceği” mesajının verilmesi olarak yorumlanmıştır. Fatih, mekanı zindana çevirerek tüm dünyaya unutulmayacak bir mesaj vermiştir. Peki Yedikule Zindanları nerede nasıl gidilir?

Yedikule Zindanları nerede nasıl gidilir?

Yedikule Hisarı ve Zindanları, Bakırköy Sahil’den Sarayburnu’na kadar uzanan oldukça uzun ve geniş bir yapıdır. Zindanlara otobüsle gitmek isterseniz Taksim’den kalkan 80T, Eminönü’nden kalkan 80, BN1 ve BN2 ile Beyazıt’tan kalkan 80B numaralı otobüslere binebilirsiniz. Marmaray’ı kullanarak gitmek içinse Kazlıçeşme Durağı’nda inilip kıs bir yürüyüşün ardından ulaşılabilirsiniz.

Yedikule Zindanları’nda hiçbir kötü olay yaşanmamıştır demek de doğru olmaz. Kanlı Kuyu olarak bilinen bölüm, Osmanlı padişahlarından Genç Osman’ın idam edildiği odadır. Ayrıca ağır suçlu mahkumlar için bir idam odası da inşa ettirilmiştir. Bu nedenledir ki zindanlara girdiğiniz andan itibaren içinizde bir ürperti oluyor. Yedikule Zindanları ve Hisarı günümüzde konser ve etkinlik alanı olarak kullanılmaktadır.

Yedikule’yi oluşturan 7 kule hangisidir?

Yedikule Zindanları ve Hisarı aslında adını 7 tane kuleden alır. Zindan Kulesi, Genç Osman Kulesi, Hazine Kulesi, III. Ahmet Kulesi, Cephanelik Kulesi, Bayrak Kulesi ve Top Kulesi olmak üzere 7 adet kule bulunmaktadır.

Zindan Kulesi

Adından da anlaşılacağı gibi zindanların bulunduğu bölümdür.

Genç Osman Kulesi

Osmanlı padişahı Genç Osman’ın boğularak şehit edildiği bölümdür.

Hazine Kulesi

Bir dönem Osmanlı Devlet hazinesine ev sahipliği yapmış olan bölümdür.

III. Ahmet Kulesi

Sultan III. Ahmet tarafından yaptırılan kulenin yapılış amacı tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca kule deprem nedeniyle tamamen yıkılmıştır.

Cephanelik Kulesi

Osmanlı Devleti’nin cephaneliğinin bir kısmı bu kulede saklanmıştır.

Bayrak Kulesi

Kuleler arasındaki en sağlamıdır ve günümüze kadar da oldukça iyi bir vaziyette gelebilmiştir. Bizans zamanında Altın Kapı olarak bilinen ve kralların giriş yaptığı bilinen kapının hemen üzerindeki kuledir. Yeniçerilerin burada nöbet tutması ve sancağın burada yer alması nedeniyle adı Bayrak Kulesi olarak günümüze kadar gelmiştir.

Top Kulesi

Tarihte uzun süre hapishane olarak kullanılmıştır. Maalesef çıkan yangında büyük oranda hasar görmüştür.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.