arama

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Hangileri?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Hangileri?
Bugünlerde, her ortamın trend sorusu “yaz tatilinde nereye gidiyorsun?” şeklinde! Durum böyle olunca, hepimizde yaz tatili planları hızlı bir şekilde yapılıyor. Yapılırken de, arkadaş deneyiminden faydalanıyoruz çoğu zaman! Çünkü, tatil yaparken dinlenmek ve keyifli zaman geçirmek hepimiz için çok önemli! İnce eleyip sık dokumamız, bütçemizi zorlayıp iyi bir tatil planlamamız bundan ileri geliyor.Hepimizin öncelikli konusu tatil olunca soru da doğal olarak hep, nerede tatil yapılacağına yönelik gelişiyor. Sorunun yanıtını bulana kadar birbirimizin tatil deneyimlerinden fikir edinmeye devam. Bu nedenle tatil bölgelerini araştırmaya ve uygun tatil ayarlama kararlılığımızdan ödün vermiyoruz!Vizesiz gidilebilecek ülkeler her zaman tatil planlarının can simidi durumundadır!
Bu yazımda sizlere yaz tatilinin keyfini gönül rahatlığı ile çıkarabileceğiniz birkaç tüyo vereceğim. Üstelik, vizesiz gidebileceksiniz bu ülkelere! İster kısa bahar kaçamaklarını değerlendirin, isterseniz kültür turları ya da doğa ile baş başa olabileceğiniz başka ülkeleri gezin.MOĞOLİSTAN – MACERAPERESTLER
Moğolistan, ekstrem ve macera arayışını tatille buluşturmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir ülke. Evet, yanlış okumadınız! Bütün yıl masa başında pinekleyip durduk ya şimdi vaktidir! Yaz tatilinde o kayadan bu ovaya, o tepeden bu bozkıra koşturup durmak! Moğolistan’ın ıssız bozkırları bu nedeniyle, size tam da aradığınız ekstrem tatili sunuyor!

Maceraperest ruhunuz bu ülkede aradığınız tatile doyacak. Nasıl mı? Arabanızla yol alırken, her an yolunuz akbabalar veya koyun sürüleri ya da sığırlar tarafından kesilirse şaşırmayın! Siz, siz olun; o bölgeye gittiğinizde kımız içmeden, yöresel lezzetlerin tadına bakmadan gelmeyin! Ulan Batur Ulusal Müzesinde Orhun Yazıtlarını veya Başkent Ulan Batur’da tiyatro ve opera binalarını mutlaka gezmelisiniz.

TAYLAND – EGZOTİK ADALAR CENNETİ
Kekik gözlü insanların ülkesi Tayland, hem masal ülkesi kadar egzotik havası hem de Türkiye’den vize istemiyor olması nedeniyle, cazip bir seçenek! Tayland’ın doğası, ucuz konaklama seçenekleri ve eşsiz plajları sayesinde, yurt dışı tatil seçenekleri içinde ilk sıralarda yer alıyor.

Tayland, tropik iklime sahip olan çok sayıda adaya sahip. Bu bile bile ülkenin mutlaka görülmesi için yeterli aslında! Turistlerin gözbebeği Phuket adası, Bangkok’tan uçakla 50 dakika mesafede yer alıyor. Tayland’a gittiğinizde gündüz şnorkelinizle rengarenk sualtı zenginliğini seyredebilirsiniz.

HONG KONG – EN EGZOTİK TATİL

Bu yıl, tatil deneyiminiz farklı olsun istiyorsanız; Hong Kong en isabetli seçim olacak! Damak tadına düşkünseniz ve Asya mutfağını seviyorsanız; Hong Kong mutlaka tatil rotalarınız arasında yer almalı!

Asya’da yer alan bu mistik dünya kentine giderseniz; dünyaca ünlü restoranları, gece hayatıyla ünlü Macao’yu ve devasa kumarhaneleri mutlaka görmelisiniz!

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler; Tatil Planlarının Can Simidi!

UKRAYNA – HERKESİN GİTMEK İSTEDİĞİ ÜLKE
Kısa süre önce vizesiz gezebileceğimiz ülkeler listesine eklenen rüya ülke; Ukrayna! Hep gitmek ve kültürel güzellikleri görülmek istenilen yabancı ülke sıralamasında sanırım ilk sırada yer alıyordur!

Elbette, bundaki en büyük etki Ukrayna’nın hem ülkemize yakınlığı hem de, yurt dışı olmasına rağmen; hesaplı bir tatil destinasyonu olması! Ukrayna’nın; edebiyatı, parkları, tarihi, doğa harikası tabiatı, yemekleri ve limanları ile cennetten bir köşe olduğunu söyleyebiliriz!

ARNAVUTLUK – TARİHİ MİMARİNİN ADRESİ
Vizesiz seyahat özgürlüğünü yaşayabileceğiniz ülkelerden biri de Arnavutluk! Balkan ülkelerine yakınlığı sayesinde bu ülkeye bir saatlik uçak yolculuğu ile ulaşılabilirsiniz.
Başkent Tiran, bu ülkede turistlerin tarihi güzelliklerini görmek için ilk uğradığı kentlerden.

Arnavutluk tarihine ışık tutan Ulusal Tarih Müze’de mutlaka görmeniz gereken bir mekan. Mutfağı ayrıcalıklı lezzetlere sahip bir ülke Arnavutluk! Türk mutfağına benzerliği bulunan ve oldukça ekonomik olan Arnavutluk mutfağının güzel lezzetlerini mutlaka denemelisiniz!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.