arama

Üsküdar’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya yakasında, Boğaz’da yer alan masalsı Üsküdar, denizin ve ağaç kokularının birbirine karıştığı cennettir. Yoğun bir nüfusa sahip ilçe, en özgün haliyle İstanbul’dur. Turist rotanızdan çıkmanız için sizlere heyecan verici bir fırsat sunuyor. Sahil boyunca yer alan kayalıklarda oturabilir ve camilerden yükselen ezan sesi ile mistik anlar yaşayabilirsiniz.

Modern camilerden ve kütüphanelerden geleneksel pazarlara ve hamamlara kadar, bu Asya yakındaki bölge unutulmaz yerler ile doludur. Bu yazıda Üsküdar’da yapılacak en iyi şeyleri derledik, böylece ziyaretinizden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Yolculuğunuza boğaz ve kız Kulesi’nde günbatımı yürüyüşü yaparak başlamaya ne dersiniz?  Şiddetle öneriyoruz…

Boğaz boyunca uzanan sahil gezinti yolu, İstanbul siluetinin yenilmez gün batımı manzarasını sunar. Minareler gökyüzüne yükseliyor ve güneş Fatih ilçesine batıyor gibi görünüyor. Dalgalı Boğaz denizini izlerken insanların balık avladığını, öğle yemeği yediğini ve sosyalleştiğini göreceksiniz. Günbatımında Kız Kulesi’ne doğru yürümenizi öneririz. Üsküdar’ın yerlileri ve turistler için en popüler etkinlik budur.

Kız Kulesi ve Üsküdar

Masalsı demiştik değil mi? Gerçekten Kız Kulesi hakkında birçok efsane var. Kız Kulesi, Boğazı’nın ortasında küçük bir adada yer almaktadır. Tarihi, Antik Atinalılara kadar uzanıyor. Ancak, tarihsel anlatılarının çoğu efsanelerle süslenmiştir. Bu ikonik kuleye tekne ile ulaşılabilir. Binada bir restoran ve kefe var. Alternatif olarak, sahil boyunca, kulenin mükemmel manzarasını sunan kafeler vardır.

Üsküdar birçok şeyi ile ünlüdür ancak dünyaca ünlü camilerinin ünü sanırız, Mimar Sinan ve O’nun dâhine fikirler ile inşa ettiği mimariden kaynaklıdır.  Önce size Üsküdar Bölgesinde yer alan camileri yazalım; Sonrasında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

  1. Atik Valide Camii
  2. Şakirin Camii
  3. Şemsi Ahmed Camii
  4. Çinili Camii
  5. Yeni Valide Camii
  6. Mihrimah Sultan Camii
  7. Ayazma Camii
  8. Ahmediye Camii

Mihrimah Sultan Camii (İskele Camii)

Üsküdar Meydanı’nda bulunan bu cami; Osmanlı İmparatorluğundan kalmıştır. Dünyaca ünlü mimar Sinan tarafından tasarlanmış ve 1548 yılında tamamlanmıştır.

Şemsi Paşa Camii

Bu denize sıfır cami, güneye giriş yaparken kaçırılmayacak bir yerdir. Denize bakan, biri sokağa bakan bir giriş var. Şemsi Paşa (1580), Mimar Sinan tarafından tasarlanan bir diğer Osmanlı İmparatorluk zamanından kalan camiidir. İçeride, güzel vitray pencereleri göreceksiniz.

Yeni Valide Çeşmesi

Bu cami kompleksi, dışını süsleyen Osmanlı kuş sarayları nedeniyle özellikle dikkat çekicidir. Avlunun zemini boydan boya mermer kaplı olan Yeni Valide Camisinin ortasında sizleri bir şadırvan karşılıyor.

Nevmekan Sahil

Nevmekan Sahil, kafe, sanat galerisi, kütüphane ve çalışma alanı olarak hizmet veren çok fonksiyonlu bir yapıdır. Kesinlikle Üsküdar’da görülecek en iyi yer ile haritanızı işaretleyin.

İçeri girdiğinizde, önce bir kafe ve oturma düzeni göreceksiniz. Ayrıca, merkezi odanın çevresine dolanan bir sanat sergisi de göreceksiniz. Nevmekan Sahilinin kalbi muhteşem kubbeli tavana sahip muhteşem bir kütüphanedir. Kitaplarla kaplı bu yuvarlak bir  oda, okumak, ders çalışmak, yemek yemek ve sohbet etmek için yeterli alan sağlar. Mimarın amacı öğrencilere ders çalışmalarında ilham vermekse, bunu başardı.

Üsküdar Balık Pazarı

Üsküdar da gezilecek yerler listenize balık pazarını eklemenizi öneririz. Üsküdar’ın balık pazarı, hareketli alışveriş bölgesinin merkezindeki iskeleye yakındır. Mağazalar meyve, sebze, kuru fındık, turşu ve tatlıların yanı sıra günün yakalayıcısını da satarlar.

İster gezi planınıza alın ister tur ile hareket ederek Üsküdar’ı gezin fark etmez. Üsküdar İstanbul’da görülmesi gereken ilçelerden biridir.  Kesinlikle pişman olmayacaksınız.  Sadece Boğaz ve Kız kulesi bile ziyaret etmeye değer.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.