arama

Uçuş Korkusundan Kurtulmanız İçin 8 Tavsiye!

Uçuş korkusu birçok şekilde ortaya çıkabilir. Kapalı kalma korkunuz varsa elbette uçma korkunuz tetiklenecektir. Daraldığınızda pencereleri açma şansınız yok, kazayı kontrol etme şansınız olmayan demir bir kütlenin içinde ne hissedersiniz.  Aerofobi ya da daha yumuşak bir şekilde, uçuş korkusunun yarattığı tatsızlık duygusu çok yaygındır.

Uçma korkusu ile savaşmak bu kadar zor iken ne yapabilirsiniz?  İstediğiniz zaman uçaktan inemezsiniz ve bu düşünce bile uçuş korkunuzu tetiklemeye yeterde artar bile… Aşağıda bu korku ile baş edebilme yöntemleri konusunda birkaç püf noktasına ulaşacaksınız;

  1. Korktuğunuz şey konusunda bilgilenin

Tavsiyelerden birincisi bilgilenmektir. Korku filmlerini ve bilinçaltınıza ektiklerini boş verin; gerçek mekanik sistem ile ilgili bilgiye sahip olduğunuzda yanlış bilgilendirmeler yok olacak ve kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Örneğin uçak tırmanışa geçerken yolcunun açıkça algıladığı güçlü bir hızlanma ile bağlantılı olarak, uçak sabit bir hızda yükselmeye devam ediyor. Bu ivmelenme eksikliği bir uçak zorluğu olarak algılanıyor. Türbülans durumunda da aynı şey: Hava ceplerine bağlı sarsıntılar normal uygulamadan başka bir şey değildir. Uçak çok daha ciddi türbülansa maruz kalacak şekilde tasarlanmıştır. Teknik açıdan biraz daha derine inin bir uçağın uçmasına izin veren, modern gömleklerde güvenlik araçları nedir, güvenlik prosedürleri nelerdir, uçak bakımının nasıl organize edildiği gibi detaylar konusunda bilgilenin…

Uçağın ve havacılık sisteminin güvenlik seviyesi, yedekli ve sürekli işlem ve kontrollerle garanti edilir. Artı bir uçak her zaman bir bileşen hizmet dışı bırakıldığında uçuşu aksatmadan değiştiren alternatif sistemlerle tasarlanmıştır. Korkuyu hafifletmek için ilk adımlar, bunları bilmek güveninizi artıracaktır.

  1. Duyguları olumlu yorumlamak

Kişinin hislerine güvenmesi esastır. Fakat onları olumlu yorumlamanın bir yolunu bulmalıyız. Genellikle korku kaygı yaratır. Gerçek bir panik atak olmadığında, endişe genellikle talihsizliğin alâmeti olarak yorumladığımız tatsız hissi andırıyor. Bu mekanizmaların sizi uçakta yanıltmasına izin vermeyin. Berraklığı korumak, korkuyu beslememek için esastır.

  1. Müziğin Uçuş Korkusuna Faydaları Nelerdir?

Telefonunuzu veya tabletiniz yardımı ile rahatlatıcı bir müzik dinleyin. Bilimsel bir çalışma, müziğin uçuş sırasında kaygı ve gerginliklerini sakinleştirebileceğini söyledi.

  1. Korkan Yalnız Sen Değilsin

Anketler her 100 insandan 50’sinde uçuş korkusu olduğunu söylüyor. Uçakta korkan tek kişi sen değilsin. Korkunun üstesinden gelmek zor olsa da, ona hükmetmek kolaydır. Etrafınızdaki yolcuların böyle olabileceği fikrine odaklanın. Şimdi kendinizi tek başına hissetmemiş olacaksınız.

  1. Doğru Koltuğu Seçin

Şimdi pratik ipuçlarına geçelim: Uçak motorunun üstündeki bir koltuk korkunuza yardımcı olmayacaktır.  O yüzden doğru koltuğu seçmek önemlidir. Acil çıkışlar, merkezi ve daha geniş, koltuklar uçma korkunuzu kontrol altında tutacaktır.

  1. Uçağa Binmeden Önce Sakın Bunları Yapmayın

Uçağa binmeden önce bazı küçük önlemler göz ardı edilmemelidir. Strese ve endişeye maruz kalmadan önce, kahve gibi heyecan verici içeceklerden kaçınmak iyi bir kuraldır. Rahatsızlığın artmasını engellemek için uçuştan önce iyi bir uyku çekin.  Aynı derecede açık, ancak son derece önemli olan, bu yüzden tekrarlamak her zaman daha iyidir, korkuları ve fantezileri en çeşitli şekillerde beslemek değildir. Türbülans aramadan ayrılmadan önce havayı izlemekten kaçının ve en son hava felaketleri için belki de söz konusu trajediler hakkında binlerce ayrıntı okuyarak web’de arama yapma cazibesine karşı koyun.

  1. Gevşeme Tekniklerini Öğrenin ve Uygulayın

Doğu uygulamaları ve felsefelerinden ödünç alınan ya da psikologlar ve terapistler tarafından geliştirilen çeşitli teknikler vardır. Gevşeme teknikleri, korkuyu kontrol etmeye yardımcı olabilir veya en azından panik koşullarından kaçınabilir. Bu tekniklerin çoğu diyafram ile soluk almayı temel alır, günlük yaşamda gerçekten faydalı olan iyi bir uygulamadır. Eğer vara psikolog tada terapistinizden bilgi edinebilirsiniz.

  1. Panik başladı ise ne yapmalısınız?

Uçuş ekibine “Bu ses neydi? Kanadın böyle hareket etmesi normal mi?” Diye sormaktan korkmayın. Bunun normal bir uygulama olduğunu ve örneğin kanatların zorunlu olarak rüzgârı takip etmesi gerektiğini size açıklayacaklar. Konuşma, dikkatinizin dağılmasına ve hazır, mantıklı ve rasyonel cevaplara sahip olmanıza yardımcı olacak, büyümeye devam edebilecek paranoya ile yalnız kalmadan sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Mürettebat bu fobilerle ve uçuşla ilgili diğer bozukluklarla etkileşime girecek şekilde eğitilmiş ve size nasıl yardımcı olacağını bilecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.