arama

Türkiye’nin En Renkli Tatil Yeri Kapadokya

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas

Renkli dedik, çünkü artık herkes Kapadokya’nın renkli balonlarından haberdar. Sabahın ilk ışıklarıyla hatta daha gün doğmadan gökyüzüne süzülen rengarenk balonların görüntüsü, dünyada çok nadir görülen bir manzaraya sahip.

Kapadokya, aslında Nevşehir il sınırları içinde yer alıyor. 60 milyon yıllık bir tarihe sahip coğrafya, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küller ile oluşan, yumuşak zeminin zamanla yağmur ve rüzgar ile aşınması ile meşhur peribacaları ile ünlü. Ayrıca Niğde, Aksaray, Kayseri ve Yozgat gibi illere de çok yakın. Çok eski bir tarihe tanıklık eden Kapadokya, aslında bir şehir değil, coğrafi alanın ismi, bölge de diyebiliriz. Kapadokya bölgesi Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara, Uçhisar ve Ürgüp gibi bölgelerden oluştuğu için, gezip görmeniz gereken pek çok noktası bulunuyor. Biz burada hepsine yer veremesek de size fikir oluşturabilmek için bazı noktaları anlatmaya çalışalım.

Kapadokya Balon Turu
Öncelikle yazımızın başlığına ilham veren balonlardan başlayalım. Sabahın erken saatlerinde kalkmanız gerektiğini söyleyelim ama tatilde de erkenden kalkılır mı demeyin. Çünkü göreceğiniz manzara için geri kalan günlerinizde de erkenden kalkmak isteyeceksiniz. Balonlar sıcak hava balonu olduğu için gün içinde hava ısındıkça uçuş yapılamıyor. Balon firmaları sabahın erken saatlerinde sizi konakladığınız yerden alıyor, kahvaltı ikram ediyor. Siz kahvaltınzı yaparken balonlar yavaş yavaş şişirilmeye başlanıyor. Pilotlar sizi bilgilendiriyor. Sonra da balonla yolculuğunuza başlıyorsunuz. Ve hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaranın bir parçası oluyorsunuz.

Uçhisar
Bölgenin en sakin denilebilecek yerlerinden biri. Sokak pazarları ile ünlü. Arkadaşlarınıza, sevdiklerinize götürmek isteyeceğiniz pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ayrıca Uçhisar bölgenin en tarihi yerlerinden birisi.

Güvercinlik Vadisi
İsminden de anlaşılacağı üzere güvercinlerin yuvalarını kurdukları bölge. Nedeni ise bölgede gübrelerin verimli olması. Trekking yani doğa yürüyüşü sevenlerin muhakkak uğraması gereken bir yer.

Uçhisar Kalesi
Kapadokyanın en yüksek noktası Uçhisar Kalesi. Eğer manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız Uçhisar Kalesinde gelmeniz gerekiyor. Uçhisar kalesinin hemen aşağısında ise Cevizli, peri bacaları ve trekking rotalarını göreceksiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi, bölgede bulunan 360’dan fazla kilisenin en yoğun olduğu, hatta en iyi korunmuş kiliselerin bulunduğu bir bölge ve girişte bilet almak gerekli. Göreme Açık Hava Müzesi’nde 6 tane kilise, 2 tane manastır bulunuyor.

Asmalıkonak
Yıllar önce dizisi çekildi ve Ürgüp turist akınına uğradı. Yalnızca Asmalı KOnağı görmek için gelenlerle doldu taştı. Konağa giriş ücretli ama bölgenin hala en kalabalık yerlerinin başında geliyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.