arama

Türkiye’de Görülmesi Gereken Doğa Harikaları!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Türkiye’nin dört bir yanında görenleri büyüleyen doğa harikalarını sizin için bir araya getirdik. İşte Türkiye’de muhakkak görmeniz gereken doğal güzellikler…

Kelebekler Vadisi

Ülkemizde bulunan en önemli doğa harikalarından biri olan Kelebekler Vadisi, adını içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alır. Çok farklı renkler ve desenlere sahip kanatlarla, çeşitli türlerde kelebeği görebileceğiniz yegane yerlerden birisidir. Sahip olduğu kendine has coğrafya sayesinde bilim adamlarının önemli çalışma alanlarından biri olmuştur. Kelebekler Vadisi’ne en yakın havaalanı 55 km ile Dalaman Havaalanıdır.

Ağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, Nuh’un Gemisi efsanesinin de baş rolünde. Bu efsanede anlatılanlara göre Nuh’un gemisi Ağrı Dağı’nda karaya oturdu ve sonrasında buna inanan bir çok insan bu geminin peşine düştü. 5137 metre yüksekliği ile muhteşem bir görkeme sahip olan dağın etrafında insan elinden çıkmış gibi gözüken bir sürü devasa kaya da göreceksiniz. Ağrı Havaalanı’ndan yapacağınız 35-40 dakikalık bir araba yolculuğu ile Doğubeyazıt’a ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale’nin simgesi haline gelen travertenlerin bembeyaz görüntüsü ile adeta büyüleneceksiniz. Travertenlerin bu hale gelmesini sağlayan şey kaplıcalardan ve akarsulardan gelen kalsiyum karbonat minarellerinin su teraslarını kaplamasıdır. Bu eşsiz görüntüyü kalsiyum karbonat minarellerine borçluyuz. Eğer Pamukkale’ye gelirseniz, hemen yakınındaki Hierapolis antik kentini görmeyi ihmal etmeyin. Travertenlere en yakın havaalanı 80 km mesafe ile Denizli Çardak Havaalanı.

Cilo Dağı

Yaklaşık 30 km uzunluğundaki buzulu ile ülkemizin en büyük buzuluna da ev sahipliği yapmakta olan Cilo Dağı, ülkemizin ikinci en yüksek zirvesi olan Reşko zirvesini de barındırıyor. Buradaki sarp dağların ortasında bulunan doğanın müthiş renklerini kesinlikle görmeniz gerekiyor. Hakkari’ye en yakın havaalanı yaklaşık 200 km mesafe ile Van’da yer alıyor.

Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı ve yeşil ile mavinin buluştuğu Ölüdeniz lagünü 2006 yılında %82 oy ile dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Denizin sahip olduğu durgunluk adıyla tam olarak örtüşmektedir. Ölüdeniz’e en yakın havaalanı 55 km ile Dalaman Havaalanıdır.


Kapadokya

Kapadokya, tarihin ve doğanın gücünü yansıtan bir ambiansa, hayranlık veren peribacalarına ve eşsiz yeraltı şehirlerine sahiptir. Bölgeye gittiğiniz andan itibaren zamansal bir değişime uğruyor, bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Birçok önemli uygarlığın izleri ise her yerde görülebilir. Kapadokya’ya en yakın havaalanı Nevşehir Havaalanıdır.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı 1987 yılından beri Unesco Dünya mirası listesinde bulunan Kommagene Krallığı’ndan kalma dev heykellere ev sahipliği yapar. Ülkemizdeki önemli milli parklardan da birisidir. Dağın üstündeki heykeller ve Tümülüs, Kommagene Kralı Antiochos’a aittir. Nemrut dağının bilinen bir diğer özelliği ise gün doğumunun izlenebileceği en güzel yerlerden birisi olmasıdır.

Karadeniz Yaylaları

Yeşilin her tonu ve gürül gürül akan dereler, Karadeniz coğrafyası denince insanın aklına gelen ilk görüntüler. Karadeniz yaylaları arasında en güzellerinin ulaşılması en zor olan yerlerde bulunduğunu da belirtelim. Ayder, Aşağı – Yukarı Kavron yaylaları, Trovit, Palovit, Elevit, Amlakit yaylaları gezilip görülmeye değer. Bunun yanında Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzaraları ile de gözlerinize ziyafet çekebilirsiniz. Genel olarak Karadeniz yaylalarına ulaşım için Trabzon Havaalanı kullanılabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.