arama

Türkiye’de Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Türkiye tarihi, coğrafi ve kültürel anlamda doğu ve batının adeta gözbebeği durumunda. Peki, Türkiye’de gezilecek yerler hakkında yeterince bilgiye sahip miyiz? Türkiye sınırlarında hem yerli hem de yabancı turistlerin muhakkak görmesi gereken çeşitli yerlerden örnekleri sizin için tek çatıda topladık.

İşte Türkiye’de gezilip görülmesi gereken bazı yerler…

Düden Şelalesi/Antalya

Ülkemizde şelale denince belki de akla gelen ilk isim olan Düden Şelalesi Antalya’nın Kepez ilçe sınırları içerisinde, Varsak Mahallesi’nde yer alıyor. Halk arasında Düdenbaşı Şelalesi olarak da bilinen şelale, her yıl dünyanın dört bir yerinden merak edip ziyaretine gelen turistler ile dolup taşıyor. Hiç su akmadığı günlerde bile Düdenbaşı Şelalesi’nin altından saniyede en az 10 metreküp su yüzeye çıkmakta. Yılın her günü ziyarete açık olan şelale suyu yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Lara Plajı’nda 50 metre yükseklikten büyük bir gürültü ile denize dökülüyor. İçerisinde Gençlik Parkı da bulunan şelale alanında develere binip güzel bir anı fotoğrafı çekebilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı / Adıyaman

Yalnızca ülkemiz için değil, dünya açısından da benzersiz bir kültürel miras olan Nemrut Dağı Milli Parkı Adıyaman ilinin Kâhta ilçesi sınırlarında yer alıyor. Bu parkı özel yapan yönü, Kommagene Kralı Tümülüs ve heykellerdir. İçinde Kommagene Krallığı’nın bir antik kentini barındıran milli parkta dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut Heykeli yer alıyor.

Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Tabiatıyla büyüleyici olan Yedigöller Milli Parkı, özellikle şehir karmaşasından kaçmak isteyenlerin uğrak yeridir. Trekking yapmak isteyenler için farklı arazi şekilleri, şelaleleri, yürüyüş yolları gibi olanaklara sahip olan parkta göllerin etrafı kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak, karaağaç, ıhlamur gibi ağaçlarla kaplıdır. Özellikle doğa meraklılarının ilgisini çekecek parkta doğanın her tonu sizi bekliyor.

Cumalıkızık Köyü / Bursa

Tarih kokan havası ile Bursa’nın gözde bölgelerinden olan Cumalıkızık Köyü, dar sokakları, taş yolları ve tarihsel birer simge haline gelmiş olan evleri ile Osmanlı’nın mirası olarak önemini koruyor. 700 yıllık geçmişe sahip olan köy, hiçbir şey kaybetmeyen tarihi dokusu ile 2014 yılında Unesco dünya mirası listesine girdi. Cumalıkızık Köyü’ne ise şehir merkezinden kısa bir yolculuk ile ulaşım mümkün.

Ulu Camii / Bursa

Osmanlı zamanında padişah I. Bayezid’in emriyle yaptırılan Bursa Ulu Camii, Bursa’daki en görkemli cami olarak dikkat çekiyor. Üstü kapalı namaz kılma alanı bakımından Türk tarihinin en büyük camisi olan Ulu Camii, mimari açıdan oldukça sıra dışıdır. Bilinen Osmanlı mimarı yapısından farklı olan caminin ana kubbesi yoktur ve 20 adet küçük kubbesi mevcuttur. Bunun yanında ortada bulunan kubbe ile caminin aydınlatması sağlanmaktadır.


Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi/Çanakkale

Çanakkale’de verilen mücadele ruhunun canlı tutulması açısından son derece önemli olan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Gelibolu yarımadası Milli Parkı’nda yer alıyor. Çanakkale’ye gelir gelmez gezilmesi gereken merkez, 2012 senesinden beri hizmette.

Pamukkale Travertenleri / Denizli

Dünyanın en güzel bölgeleri arasında yer alan ve UNESCO tarafından da tarihi miras olarak kayıt altına alınan Pamukkale Travertenleri, her yıl binlerce yabancı ve yerli turisti ağırlıyor. Atmosferi ile kendinizi adeta masal dünyasında hissedeceğiniz travertenlerde, şifa kaynağı olan İrili ufaklı birçok havuz var. Ziyaretçiler bu havuzlara istedikleri takdirde girebiliyorlar.

Salda Gölü – Yeşilova / Burdur

Türkiye’nin saklı kalmış jeolojik harikalarının bir örneği olan Salda Gölü, son zamanlarda ününe ün katmış durumda. Salda’nın bağlı bulunduğu Burdur – Yeşilova Belediyesi tarafından yapılan çalışmalardan dolayı gölün cazibesi giderek artıyor.

Pierre Loti Tepesi / İstanbul

Ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin adını taşıyan tepe, Haliç’in o ünlü panoramasının seyredilebildiği en iyi bölge olarak ünlenmiş durumda. İçerisinde yine Pierre Loti’nin adını taşıyan bir de kahvesi bulunur. Bu kahve, eşsiz manzaranın seyredilebildiği en ideal yerdir. Pierre Loti’nin o dönemde, “Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen bu kahveye sık sık gelerek Haliç’e karşı “Aziyade” adlı romanını yazdığı belirtilir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bölgeden, “İdris Köşkü Mesiresi” olarak da bahsedilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.