arama

Türkiye’de Gezilecek Tarihi Yerler

Türkiye… Medeniyetlerin beşiği, tarihin her dönemine tanıklık etmiş, her köşesinde cennetten bir parça bulunduran ülke…

Binlerce yıldız üzerinde sayılamayacak kadar medeniyetin kurulduğu, farklı yaşam biçimlerini, dinleri, kültürleri taşıyan Anadolu toprakları, her türlü tarihi yapıyı içinde bulunduruyor. Bu anlamda dünyanın en şanslı ülkeleri arasındayız. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tatil ve gezi amaçlı olarak Türkiye’yi tercih ediyor, her noktasını karış karış geziyor. Biz de bu yazımızda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 tarihi yerini konu aldık.

Pamukkale

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile aynı bölge içerisinde yer alıyor. Dünyanın en tanınmış doğal güzelliklerinden biri olan Pamukkale Travertenleri ve Antik Havuz, kaynak sularının kirecinden meydana gelmiş bir yapıdır. Oldukça yüksek bir tepede yer almakla birlikte, kilometrelerce uzaktan bile görünebilen, bembeyaz örtü gibidir.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Öncelikle uçak, karayolu veya tren yoluyla Denizli’ye ulaşmalısınız. Ardından herhangi bir ana yol üzerinde beklemeniz bile yeterli olabilir. Birçok noktadan direk Pamukkale’ye giden otobüsler geçmekte.

İstanbul Tarihi Yarımada

İstanbul, dünyada iki kıta üzerinde kurulan tek şehir unvanına sahip olmakla birlikte, Türkiye’nin en çok turist çeken şehridir. Birçok medeniyete başkentlik yapmış İstanbul’un, dört bir yanı tarihi ve turistik yapılarla doludur. Tarihi Yarımada ise İstanbul’un tarihine tanıklık edebilmeniz için en uygun yer. Yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu adada Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Dikilitaş, Arkeoloji Müzesi ve Türk-İslam Eserleri Müzesi yer almaktadır.

Tarihi Yarımada’ya Nasıl Gidilir?

Çoğunlukla Roma ve Bizans İmparatorluğu yapılarına ev sahipliği yapan bu yarımadaya ulaşmak için İstanbul’un Avrupa Yakası’na geçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise neredeyse tüm ulaşım araçlarıyla buraya gitmek mümkün.

Efes Antik Kenti

Türkiye’nin dünya tarihinin en önemli ülkelerinden birisi olduğunu kanıtlar nitelikte olan bir UNESCO Dünya Mirası Listesi eserini daha sizlere tanıtıyoruz, Efes Antik Kenti. Efes, zamanında bu topraklar üzerinde hüküm sürmüş İyonya Devleti’nin 12 şehri arasında bulunuyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan bu antik kent, yaklaşık olarak MÖ 6000 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip. Efes’in içinde Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar Mağarası ve Meryemana Evi yer almakta.

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Eğer İzmir üzerinden kişisel araçla gidecekseniz Selçuk ilçesinin İzmir merkeze olan uzaklığının 70 kilometre olduğunu bilmelisiniz. Aydın üzerinden gidecekseniz, 61 kilometre yol gitmeniz gerekiyor. Otobüsle bu yolculuğu geçirmek isterseniz İzmir’den bu ilçeye sürekli olarak otobüs seferleri yapılıyor. Bilet fiyatları ise 15 TL. Aydın üzerinden yapacağınız otobüs seferinde ise yine aynı bilet ücretini vermeniz gerekiyor.

Kapadokya

Yeryüzünün en güzel doğal güzelliklerinden birisi olan Kapadokya her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Nevşehir’de yer alan Kapadokya’da, kendine özgü olan yer altı şehirleri, peri bacaları, şarap atölyeleri, kaya otellerini görebilir balon turlarına katılabilirsiniz.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir’e, bölgenin tam ortasında yer aldığı için birçok taşıtla kolayca ulaşılabilirsiniz. Havayolu ile gitmek isteyenler bölgeye en yakın havaalanı olan Kayseri’ye inmek durumunda. Otobüs seferlerini ise çevre illerden direk olarak bulma şansınız var. Karayolu için ise Nevşehir ile Ankara arasının 295 kilometre, Kayseri’nin 80 kilometre, İstanbul’un 725 kilometre ve İzmir’in 760 kilometre olduğunu bilmekte fayda var.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Rum Ortadoks Manastırı ve Kilise Kompleksi’nden oluşmaktadır. Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan bu tarihi güzellik, oldukça sarp bir tepede yer alıyor. Hristiyanlığın ilk dönemindeki kilise mimarisi anlayışıyla inşa edilmiş olan Sümela Manastırı, deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikte bulunuyor. Yılda bir kez ayin yapılan bu manastır, yıl boyu turistlerin durak noktalarından biri oluyor.

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Eğer kişisel aracınızla gitmek istiyorsanız Trabzon’un merkezinden güney yönüne giderek Maçka’ya ulaşabilirsiniz. Buraya ulaştığınızda ise 16 km mesafeyi giderek Altındere Köyü’ne varacaksınız. Buraya kadar yol yapısı olarak çok rahat bir yolculuk imkanına sahip olacaksınız. Ancak mastıra tırmanış sırasında tepeye çıkarken biraz zorlanabilirsiniz. Eğer aracınızla gelmediyseniz, Maçka’dan manastıra yolculuk eden minibüslere binebilirsiniz.

Safranbolu

Batı Karadeniz’in en çok turist çeken bölgelerinden olan Safranbolu, tarihi Osmanlı evleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir başka tarihi güzelliğimiz. Adını safran bitkisinden alan Safranbolu, yaklaşık 3 bin yıllık tarihiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi konumunda. Bu bölge Karabük iline bağlı.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

İl merkezinden sadece 8 km uzaklıkta olan Safranbolu’ya Bartın ve Kastamonu üzerinden de rahatça ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan yolculuk edenler ise Bolu’yu geçtikten sonra Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden Karabük’e giden 82 kilometre sürecek yolu takip etmeliler.

Otobüs ile gitmek isteyenler ise buradan bilet alabilirler… (LİNK)

Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri

Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Fethiye-Kaş Karayolu üzerinde yer alan Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ksanthos, geçmişte Anadolu toprakları üzerinde yaşamış olan Likya Devleti’nin Antik Çağ’daki başkenti konumundadır. Letoon Kenti ise Antik Çağ’da dini bir merkez durumundaydı.

Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri’ne Nasıl Gidilir?

Seydikemer İlçesi’nin Kumluova Mahallesi sınırları içinde, Kumluova merkeze 400-500 m mesafede yer alan Letoon Antik Kenti, Kaş-Fethiye karayolu üzerinde, Kaş’a 50 km uzaklıkta bulunuyor. Kaş-Fethiye karayolunun üzerinde Kınık yakınından ayrılan 4 km’lik yolla ulaşılabilen Letoon ise Bozoluk Köyü’nde yer alıyor.

Nemrut Dağı

Adıyaman şehrinde bulunan ve gün doğumu manzarasıyla ünlü olan Nemrut Dağı, GAP turlarının da rotasında yer alıyor. Bu bölge Kommagene Kralı Aniochos’un mezarı, Yunan ve Pers tanrılarının heykelleri ve Nemrut Dağı Milli Parkı’ndan oluşuyor. Ateş sunaklarıyla da ünlü olan Nemrut Dağı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye’den dahil olan en eski bölgelerden biridir.

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Öncelikle ziyaretçilerin mutlaka takviye giysi almaları gerektiğini belirterek başlayalım. Çünkü dağ, gece ve gündüz saatlerinde iki farklı mevsimi yaşıyor. Deniz seviyesinden 2150 metre yükseklikte olan Nemrut Dağı, şehir merkezine 50 Km, Adıyaman Havaalanına 66 Km uzaklıkta yer alıyor.

Hattuşaş

Hititlerin başkenti olan Hattuşaş, Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. Ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir başka yerleşim yeridir. İçinde 5 ayrı kültür katmanının bulunduğu keşfedilen Hattuşaş’ta MÖ 3 binden beri yaşam olduğu bilinmekte. Siyasi ve dini olarak bir merkez konumunda olan Hattuşaş’taki birçok eser Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte.

Hattuşaş’a Nasıl Gidilir?

Hattuşaş Antik Kenti, Çorum’un Boğazkale ilçesinde bağlı olan Hisar Mahallesi’nde yer almaktadır. İl merkezine 82 Km, Sungurlu’ya 29 Km ve bölgeye en yakın havaalanı olan Samsun Çarşamba Havaalanı’na 167 Km uzaklıkta yer almaktadır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye’den dahil edilen ilk mimari yapı olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas’ın ve bölgenin en önemli turistik bölgelerinden birisidir. Mimarlık tarıihinin en özgün eserlerinden olan ve dünyaca ünlü olan bu yapı, 1229 yılında Mengücekli Beyi Ahmed Sah tarafından yaptırılmıştır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na Nasıl Gidilir?

Sivas’a bağlı Divriği İlçesi’nde bulunan bu tarihi güzelliğe gidebilmek için birçok ulaşım aracını kullanabilirsiniz. Sivas merkeze 185 Km uzaklıkta bulunan bu bölgeye saatte bir olarak hizmet veren iki minibüs firması bulunmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.