arama

Topkapı Sarayı Nerede Nasıl Gidilir!

Topkapı Sarayına Nasıl Gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Topkapı Sarayı Nerede Nasıl Gidilir! İstanbul’la özdeş mekanlardan biri de Topkapı sarayıdır. İstanbul’da yaşayan veya İstanbul’a ziyarete gelen herkesin, en azından bir kez ziyaret etmesi gereken tarihi mekanlardandır Topkapı Sarayı. Saray, Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethi sonrasında 1460 ila 1478 yıllarında inşa edildi.

Marmara denizine hakim olan Sarayburnu’nda inşa edilen Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed’den, Sultan Abdülmecid’e kadar sonra 31 padişaha ev ve idare merkezi oldu. Ortalama 400 yıl boyunca  imparatorluğun tek idare merkezi olan Topkapı Sarayı, idare merkezi olmasının yanı sıra eğitim ve sanat merkezi olarak da hizmet görüyordu.

Zaman içerisinde hanedanın 19.yüzyılda Dolmabahçe Sarayı’na taşınması sonrasında boşalan saray, tarih boyunca önemini   korumaya devam etti. 3 Nisan 1924 yılından itibaren müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyet’in de ilk müzesi olma ayrıcalığına sahip.

Topkapı Sarayı konum itibariyle, çok sayıda köşk ve kasra ev sahipliği yapmış. Topkapı Sarayı, Hasbahçeler arasında yer alan köşklerden Çinili Köşk, Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşk’ün bir bölümü ulaştı. Zaman içinde var olan, ancak günümüze ulaşmayan  çok sayıda kasır ve  köşk olduğu biliniyor.

TOPKAPI SARAYI NEREDE  NASIL GİDİLİR?

ATATÜRK HAVAALANINDAN: Topkapı Sarayı’na çok fazla alternatifle ulaşabilirsiniz. Havaalanı’ndan, Yusuf Paşa istasyonuna gelerek aktarma  yapıp Sultanahmet durağında inerseniz, Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşmış olursunuz.

MARMARAY İLE ULAŞIM:  Marmaray hattını kullanacaksanız, sirkeci istasyonunda inmeniz gerekiyor. Daha sonra Cağaloğlu – Vilayet çıkışından,  İstanbul Valiliği önüne çıkasınız. Ardından, sola  dönen yoldan Gülhane Parkı girişine gelirsiniz.

TRAMVAY HATTI İLE ULAŞIM:  Kabataş Beyazıt – Zeytinburnu yönünden geldiğiniz de ise, Sultanahmet veya Gülhane istasyonunda inmelisiniz.Daha sonra Sultanahmet İstasyonundan yürüyerek Ayasofya Müzesi önüne ulaşırsınız. Gülhane durağında inerseniz ise, Gülhane Parkı girişine doğru yürümeniz gerekir.

TOPKAPI SARAYI  ZİYARET SAATLERİ  VE ÜCRETİ

Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Bölümü’nü gezmek amacıyla, Online Bilet alabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden  bilet alabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi, Harem Bölümü hariç giriş bileti ücreti 40 TL.

Topkapı Sarayı Müzesi’nde, gezmek istediğiniz bölüme göre ücret değişiyor. Örneğin, Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu Giriş Bileti: 25 TL.

Topkapı Sarayı Müzesi: Salı günleri hariç, her gün ziyarete açık.

Müzenin Kış Sezonu:  30 Ekim – 15  Nisan tarihlerini kapsıyor. Müze, Harem ve Aya İrini ziyaret saatleri: saat 09:00 – 16:45 arasıdır.

Müze için Yaz Sezonu: 15  Nisan – 30 Ekim arasını kapsıyor. Müze, Harem ve Aya İrini ziyaret saatleri 09:00 – 18:45 arası.

Müze, Dini Bayramların  ilk günlerinde öğlene kadar kapalı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.