arama

Tire Nerede Nasıl Gidilir?

Tire Nerede Nasıl Gidilir? Doğası ve yeşil alanları ile ayrıcalıklı olan bölgelerden biri de Tire. Egenin şirin mekanlarından olan Tire, İzmir’in güneydoğusunda yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan bir ilçemiz. İzmir’in 30 ilçesinden biri olan ve ayrıcalıklı bir coğrafyaya sahip olan Tire’nin, Kuzeyinde Küçük Menderes Ovası ve Bayındır, doğusunda Ödemiş, batısında Selçuk ve Torbalı ilçeleri, güneyinde ise Aydın Dağları ve Aydın kenti ile çevrili bulunmaktadır.

Aynı zamanda deniz seviyesinden de 96 metre yükseklikte yer alan Tire, doğası gereği Yeşil Tire olarak da adlandırılır. Yeşil doğası gereği bir çok doğal güzelliğe  sahip  olan Tire, göller açısından da zengin bir bölge. Tire’ye en yakın   göl  ise, Tire – Selçuk yolu üzerindeki yer alan ve Selçuk’a bağlı olan Belevi Gölü’dür. Yüzölçümü olarak  792  km2 alana sahip olan Tire, bir belde ve 64 köye sahip. İlçenin tek akarsuyu ise, 175 km. uzunluğundaki Küçük Menderes Irmağı.

Mesire alanları  olarak Balım Sultan ve Taştepe mevkii Tire’nin en bilindik ve tercih edilen mekanlarından. Kuşadası ve Selçuk’a oldukça yakın mesafede yer alan Tire, tarihi ve kültürel olanakları ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer alıyor. Tire’nin, Salı günleri kurulan pazarı ise, Türkiye’nin en büyük açık pazarları arasında bulunuyor.

Bu pazarda meyve ve sebzenin yanı sıra; bölgesel ürünler ile her türlü elektronik alet mevcut. Öte yandan Keşkek yemeği de Tire’nin, ünlü yemekleri arasında yer alır. Tire ilçesi özellikle, çeşitli ot yemeklerinin yapıldığı, sarmaşık kavurması karışık ot kavurması, Kabak çiçeği dolması ile de bilinir.

TİRE’YE NASIL GİDİLİR?

  • İzmir – Tire arasında demiryolu ulaşımı sabah ve akşam saatlerinde mevcut ve ortalama ulaşım süresi 1,5 – 2 saat sürüyor.
  • İzmir-Tire arası ise, yol yaklaşık 1 saat sürüyor.
  • İstanbul ve Ankara yönünden geldiğinizde ise, İzmir’e vardıktan sonra Gaziemir’e doğru yol alarak Torbalı üzerinden Tire’ye ulaşabilirsiniz.
  • Ödemiş – Tire – Belevi tabelalarını da takip ederek; Tire’ye ulaşabilirsiniz. Torbalı ve Çaybaşı’nı geçtikten sonra Pamukyazı köyünün çıkışında, tabelaları takip ederek Ödemiş- Bayındır – Tire istikametine devam etmeniz sizi Tire’ye ulaştıracaktır.
  • İzmir Otogar ve Gaziemir’den de sık sık Tire’ye, otobüs seferleri ile seyahat etmek yaklaşık 1,5 saat sürüyor.
  • Otobüslerle her gün Tire’ye; İstanbul, Ankara ve Alanya’dan karşılıklı ulaşım olanağı mevcut.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.