arama

Tatil Dönüşü Can Sıkıntısında, Dünya Üçüncüsüyüz!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Toplum olarak tatilden sonra günlük yaşama adapte olma konusunda zorluk çeken dünyadaki üçüncü ülkeyiz. Tatil sonrası sendromunu en çok türkler yaşıyor.

Büyük hayaller ve özlemle beklediğimiz, tatil ve bayram günleri bir rüzgar gibi geçti. Büyük bir keyifle istediğimiz tatili yaptık ve enerjimizi depoladık. Kimimiz ise, istediği tatile ancak, hayallerinde gidebildi. Uzun sözün kısası; Bayram tatili bitti, sonbahar yağmurları kapıda. Peki, tatil dönüşü kendimizi nasıl hissediyoruz?

Türklerin Yüzde 64’ü Tatil Dönüşü Mutsuz Oluyor!

Acaba, onca tatil ve bayram iznine rağmen, neden bu kadar mutsuz oluyoruz? Yaz boyunca gittiğimiz tatiller, neden sonbaharı mutlu bir şekilde karşılamamıza  yetmiyor? Konu hakkında yeni yapılan bir araştırmaya göre, dünyada tatil sonrası sendromunu en çok türkler yaşıyor.

Evet, yanlış okumadınız; tatilden sonra yeniden günlük yaşama adapte olma konusunda zorluk çeken dünyadaki üçüncü ülkeyiz. Ard arda gelen tatil ve bayramlar sona erdi; yaz mevsimi de yerini yavaş yavaş sonbahara bırakıyor.

Özellikle, kurumsal ve özel sektörde alanda çalışanların yıllık tatiller sonrasında bu sendromu yaşadıklarına dikkat çekiliyor. Genel olarak tatil dönüşü, pek de mutlu olmadığımızı ortaya koyuyor araştırmalar. Öyle ki, ortalama her üç kişiden ikisi, tatil dönüşü kendini mutsuz hissediyor.

Dünya genelindeki rakamlara göre, tatil dönüşü kendini en mutsuz hisseden ülke, yüzde 67 ile Polonya 1., yüzde 65’le İngilizler 2. ve Türkler ise yüzde 64’le dünya üçüncüsü durumunda. Araştırma verilerine göre; Türkiye’yi yüzde 61 ile İspanya ve yüzde 60 ile Fransa takip ediyor. Tatil dönüşü sendromunu, en az yaşayan ülke ise yüzde 22’yle Çin oldu.

Tatil Dönüşü Kadınlar Daha Mutsuz!

Kabul etmek lazım, tatil sonrası sorumluluklarla dolu günlük hayata geri dönmek pek kolay olmuyor. Örneğin türklerin yüzde 64’ü tatil dönüşü kendilerini oldukça mutsuz hissediyor. Bu konuda kadınlar erkeklerden bir adım önde yer alıyor.

Tatil dönüşü en mutsuz olan yaş grubu yüzde 68’le 23-35 yaş grubundakiler olurken, 36-55 yaş grubundakilerin yüzde 62’si tatil dönüşü kendini mutsuz hissettiğini söylerken, 56-65 yaş grubunda mutsuz tatilciler  yüzde 57 oranına düşüyor.

Öte yandan tatilden döndüğü gün kaytarma konusunda Türkler ikinci sırada yer alırken, birinci sırada yüzde 14 oranıyla Avusturya bulunuyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 13’ü tatilden döndükten sonra kıyafet, elektronik eşya, takı gibi şeyler aldığını belirtmiş.

Can sıkıntısını alışverişle atlatmayı yüzde 20’yle Brezilya, yüzde 15’le Çin takip ederken, Türkler ise üçüncü sırada bulunuyor. Tatil dönüşü sendromunuzu aşmanın en etkili çaresi ise, bir sonraki seyahati planlamaya, şimdiden başlamak. Evet, kabul edelim yeni bir tatilin hayali bile çok güzel.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.