arama

Sultanahmet Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Sultan Ahmet Camii Nerede, Nasıl Gidilir? İstanbul’da yer alan, bazı tarihi yapılar en az İstanbul kadar bilinir ve ilgi görür. İstanbul’da yer alan Sultanahmet Cami’de bu tarihi binalardan biri. İstanbulluların yakından bildiği  ve İstanbul’a gelenlerin de mutlaka ziyaret ettiği tarihi  ve mimari açıda  önemli bir cami. Caminin yapımı gündeme geldiğinde, I. Ahmet (1603-1617) tarafından yapının mimarlığına Sedefkar Mehmet Ağa getirilmiş.

Cami ve külliyesi, 1617  yılında  I. Ahmet’in ölümünden sonra tamamlanmış. Sultanahmet Cami, günümüzde dahi mimarisi ve iç süslemelerinin zenginliği ve işçiliği sayesinde, hala büyük ilgi görmektedir. Yapının mimarisi  görenleri mest etmeye devam ediyor. Dört yarım kubbe sahip olan  Cami’nin aydınlatmasını, beş sıradan oluşan toplam 260 pencere sağlıyor.

Sultanahmet Cami’nin, iç dizaynı mavi, beyaz, firuze ve yeşil İznik çinilerinden oluşuyor. Mimarisinde kullanılan mavi renklerin ağırlığı nedeniyle, Sultanahmet Cami Avrupa’da  Blue Mosque olarak adlandırılmış. Cami’nin iç dizaynında yer alan, hünkar mahfili zengin sedef süslemelerle bezelidir. Öte yandan, Mimber altın yaldızlı, kabartmalı ve geometrik geçmeli; mahfili ve sedef kakmalı kapısıyla görenleri büyülüyor.

Sultanahmet Cami, Zamana Yenilmeyen Mimari!

Cami külliyesin kapsamında, I. Ahmet’in medresenin yanında bulunan türbesi yer alıyor. Türbede ayrıca, I. Ahmet’in çocukları II. Osman, IV. Murat, eşi Mahpeyker Kösem Sultan ile toplam 36 sanduka yer alıyor. Sultanahmet Camisi’nin en önemli özelliği, 6 minareli olmasıdır. Cami avlunun dış köşelerinde yer alan iki minare iki şerefeli, caminin dört köşesinde bulunan  dört  minare ise  üç şerefeli olarak inşa edilmiş.

Kısacası Sultan Ahmet Camii’nin, külliyesiyle birlikte İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden  olduğunu söylemek mümkün. Bir çok yapısı günüme ulaşmayan Cami külliyesi;  bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe ve kiralık odalardan meydana geliyordu.

Sultan 1. Ahmet tarafından 1616 yılında Ayasofya’nın karşısına yaptırılan, Sultanahmet Camisi, günümüzde dahi çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği  yapan önemli bir mekan.

SULTAN AHMET CAMİİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Sultanahmet Camii; Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih / İstanbul adresinde yer alıyor. Cami’ye, kentin her yerinden kolay ulaşım olanakları mevcut. Bu ulaşım alternatiflerinden bazılarını sizinle paylaşıyorum.

Taksimden gidecek olanlar için iki  yol alternatif mevcut. 1.’si Taksim-Beyazıt otobüsü ile Beyazıt’a gidilir, oradan da Sultanahmet’e doğru yürünebilir.

Bir diğer  alternatif ise, Taksim Finiküler ile Kabataş’a ordan da Kabataş-Zeytinburnu tramvayı ile Sultanahmet Durağına ulaşılır.

Kadıköy-Eminönü vapuruyla, Eminönü’ne geldikten sonra tramvaya binip Sirkeci-Gülhane Durağında inebilirsiniz.

Öte yandan Üsküdar-Eminönü vapuruna binip, Eminönü’nden, tramvayla binip Sultanahmet Durağında ulaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.