arama

Süleymaniye Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Süleymaniye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” dediği ve mezarının da yer aldığı Süleymaniye Camii, mimarisi ve akustik özelliği ile benzersiz bir mimari eser konumunda. İstanbul’un en değerli kültürel varlıklarından olan Camii, yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer alıyor. Mimari harikası olan Süleymaniye Camii, sahip olduğu özelliklerin yanı sıra dahiyane fikirlerin uygulanmasıyla de dikkat çekiyor.

Örneğin, özel olarak getirilen ve belli yerlere konulan  devekuşu yumurtaları ile  örümcek ağlarının oluşmasına engel olunmuş. Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılan ve Süleymaniye semtinde yer alan Camii, İstanbul’un simge eserlerindendir.

Süleymaniye Camii’nin Külliyesinde; dağının olarak imaret, dükkanlar, kütüphane, hamam, medrese ve hazire mevcut. Süleymaniye Külliyesi, toplamda 15 bölümden oluşan büyük bir Külliye konumundadır.

SÜLEYMANİYE CAMİİ’NE  NASIL GİDİLİR ?

Eğer kendi aracınızla, Galata Köprüsü’nden Eminönü doğru ilerleyip köprüden sağa dönüp İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önündeki ışıklardan sola doğru yokuş çıkmanız gerekiyor. Sonrasında, Süleymaniye Camii’nin tabelalarını karşınızda göreceksiniz.

Süleymaniye Camii, İstanbul’da Fatih ilçesi Süleymaniye Mahallesi’nde  yer almaktadır. Mekana, Otobüs ile gelecekseniz  Camii Durağı’ndan  da geçen, 48T Hamidiye Mahallesi – Taksim Hattı’nı kullanabilirsiniz.

Camiye ulaşım için kullanılacak, yollardan birisi Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na ulaştıktan sonra, kısa bir yürüyüş sonrasında mekana ulaşıyorsunuz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.