arama

Sonbahar’da Yedigöller Milli Parkı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas

Yedigöller Bolu’ya bağlı, özellkle sonbahar ve kış mevsimlerinde gezilip görülecek bir yer. Sıra sıra dizilmiş 7 adet gölden oluşuyor. Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl.
Tabiat ile baş başa kalmak isteyenler, şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenler için özellikle hafta sonları için tercih edilecek en güzel yerlerin başında geliyor. Trekking yapmak, sadece dinlenmek ve manzaranın tadını çıkarmak ya da eline fotoğraf makinesini eline alıp doğayı fotoğraflamak için muhteşem bir yer. Özellikle sonbaharda binbir renge bürünen ağaçları görmek için bile gidilebilir. Kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, dişbudak,, ıhlamur gibi geniş yapraklı ağaçlarla, karaçam, sarıçam, köknar gibi iğne yapraklı ağaçların renk tonları arasında kaybolabilirsiniz.


Yedigöller Mili Parkı, heyelanın oluşturduğu göllerden meydana geldiği için zengin bitki örtüsüne sahip. Parktan içeri girdiğiniz anda sarıdan kızıla, kahverengiden maviye doğanın her türlü rengini görüyorsunuz. Uzun yürüyüşler yapmak için ideal bir gezi alanı. Sadece televizyonda ya da dergi sayfalarında görebileceğiniz büyüklükteki devasa ağaçların ve bitki örtüsünün arasında yapacağınız yürüyüşler en çok aklınızda kalanlar olabilir. Yedigöller Milli Parkı, sadece bitki örtüsü değil, içinde barındırdığı kuş çeşitleri ve göllerde yaşayan balıklarla da ilginizi çekecek.
Konaklamak için çevrede pek çok bungalov evleri bulunuyor. Park çevresinde de pek çok seçenek mevcut. Ancak daha ekonomik olsun derseniz şehir merkezinde de konaklamak için alternatifler mevcut. Ankara’dan ve İstanbul’dan yola çıkacakların, TEM Otoyolunu kullanıp Bolu sapağına kadar ilerlemeleri gerekiyor. Sonrasında Bolu-Yeniçağa sapağından girerek Mengen üzerinden gelirseniz, yeşilin bin bir tonu ile yolculuk etmiş olacaksınız. Otobüsle gitmek isteyenler için hemen her şehirden otobüs seferleri düzenleniyor. Size sadece tatil planınıza Yedigöller’i eklemek kallıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.