arama

Şile Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yakın ve yemyeşil bir yerleşim yeri olan Şile, özellikle hafta sonları kaçamak yapmak isteyenler için oldukça ideal bölgelerden biri durumunda.

El değmemiş kumsalları ve sahil şeridiyle doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini korumayı başaran Şile, özellikle yaz aylarında İstanbulluların akın ettiği bir tatil merkezi. Küçük köy ve kasabaların sıralandığı 60 km’lik bir sahil şeridine sahip olan ilçe, Kocaeli Yarımadası’nın Karadeniz kıyısında yer alıyor. Bölgede bulunan Şile Kalesi ise Şile’nin simgesi haline gelmiş durumda.

Şile’nin Tarihi

Şile’de tarih boyunca Frig, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri görülüyor. Tarihi geçmişi MÖ 7. yüzyıla uzanan Şile’ye ilk yerleşenlerin Bitinler olması nedeniyle bir dönem Bitinya olarak da anılmış. Şile’ye Türkler ilk olarak Osmanlı zamanında ayak basmış ve 1918 Mondros Anlaşması ile İngilizlere bırakılmış olsa da Kurtuluş Savaşı’nın ardından Şile, 7 Ekim 1922’de yeniden Türklerin egemenliğine girmiş.

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de, Şile Kalesi başta olmak üzere, Değirmen Çayırı Şelalesi, Hacıllı Şelalesi, On Bir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi ve Ağlayan Kaya’yı muhakkak görmelisiniz. Şile ilçe merkezine yarım saat uzaklıktaki Ağva ise Şile’yi ziyaret eden birçok kişinin uğradığı yerlerden biri. Ağva’da Kilimli ve Kadırga koylarının yanı sıra, Gürlek Mağarası, Saklı Göl ve Kalemköy de görülecek yerlerden.

Şile Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşımayla ulaşım: Şile’ye ulaşım Üsküdar’dan kalkan İETT otobüsleri ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi denetimli özel firmanın otobüsleri ile yapılabiliyor. Üsküdar Marmaray çıkışının solunda, ana cadde üzerindeki 4 numaralı perondan Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor.

Özel araçla ulaşım: İstanbul Avrupa Yakasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçerek yola çıkarsanız Ümraniye-Şile çıkış bağlantı yolundan Ömerli istikametinde yeni Şile yolundan devam ederek 45 dakikada ilçeye ulaşabilirsiniz. Şile, Sakarya’ya 128 km (2 saat 10 dakika), Kocaeli’ne 62 km (1 saat 15 dakika), Ankara’ya 424 km (5 saat) ve Bursa’ya ise 215 km (3 saat 30 dakika) uzaklıkta yer alıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.