arama

Şeytan Sofrası Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi sınırında yer alan Şeytan Sofrası, gün batımının en güzel izlendiği yer olarak tüm Türkiye’de ünlenmiştir.

Ayvalık’ta gezilecek yerler listesinin başında olması gereken bölgelerden olan Şeytan Sofrası, doğasıyla büyüleyen bir atmosfere sahip durumda. Rivayetlere göre “Şeytan Sofrası” ismini burada bulunan şeytanın ayak izlerinden almış olan tepe, volkanik bir olay sonucu oluşmuştur. Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bu iz bir kafes içine alınmış ve dilekleri olanların kurdeleye bağladığı bir yere dönüşmüştür.

Şeytan Sofrası’nın çok fazla ziyaretçi alması sadece bu batıl inançtan değil eşsiz doğa manzarasından da kaynaklanmıştır. Şeytan Sofrası’nın yanında bulunan muhteşem bir manzaraya sahip Tavşan Kulakları Tepesi’ne de giderek gözlerinize manzara ziyafeti çektirebilirsiniz.

Şeytan Sofrası Nerede?

Şeytan Sofrası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy Mahallesi’nde yer alıyor. Bölge, Ayvalık merkeze 10 km, Küçükköy’e 6 km, İzmir’e 157 km, İstanbul’a 416 km, Ankara’ya ise 669 km uzaklıkta bulunuyor.

Şeytan Sofrası’na Nasıl Gidilir?

Şeytan Sofrası, Ayvalık Küçükköy’de Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında yer alıyor. Şeytan Sofrası’na şahsi aracınızla gidecekseniz Ayvalık merkezden Sarımsaklı istikametine doğru yol almanız gerekiyor. Yol üzerinde Şeytan Sofrası tabelasını gördükten sonra 1 kilometre daha yola devam ederseniz bölgeye ulaşmış olacaksınız. Bunun dışında otobüsle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirler arası otobüslerle ulaşım düşünenlerin Ayvalık merkeze gelmeleri, Ayvalık ilçe merkezinden Sarımsaklı ve Şeytan Sofrası yönüne giden dolmuşlara binmeleri gerekiyor. Ayvalık merkezden yaz aylarında dolmuş seferlerinin yapıldığı Şeytan Sofrası’nda özel araçları park edebileceğiniz bir otopark da bulunuyor.

Şeytan Sofrası’na Ne Zaman Gidilir?

Şeytan Sofrası’na gitmek için en iyi zamanlar yaz ayları olsa da ilkbahar ve sonbahar ayları da uygun zamanlardır. Bu bölgeyi hafızalarınıza kazıyacak saatler ise gün batımları olacak. Güneşin batmasına yakın vakitlerde muhakkak bu tepedeki yerinizi alarak harika gün batımına şahit olmalısınız.

Şeytan Sofrası Konum

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.