arama

Şerefiye Sarnıcı Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Şerefiye Sarnıcı, 443 yılında Bizans İmparatoru II.Theodosius’un emriyle Bozdoğan Kemeri’nden su depolayabilme amacıyla 15 yıl süren bir çalışma ile yapılmıştır. İstanbul’un en bilinen iki sarnıcı olan Yerebatan Sarnıcı ve Bindirdirek Sarnıcı olsa da aslında Şerefiye Sarnıcı bu iki sarnıçtan ve hatta Ayasofya’dan bile daha eskidir. Aynı zamanda bu sarnıcın Binbirdirek ve Yerebatan sarnıçları ile bağlantılı olduğu bilinmektedir.

Şerefiye Sarnıcı Tarihi

Şerefiye Sarnıcı, 428 ve 443 tarihleri arasında İmparator II. Theodosius tarafından, Bozdoğan Kemeri (Valens Su Kemeri) vasıtasıyla su depolamasını sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. İstanbul’un Çemberlitaş semti, Binbirdirek Mahallesi Piyerloti Caddesi üzerinde bulunan sarnıcın üzerine 1910’larda Arif Paşa Konağı, 1950’li yıllarda ise Eminönü Belediye Binası yapılmıştır. Sarnıç etrafında bulunan betonarme yapıların sökülmesi ile birlikte, çevre düzenlemesi sonrası alan arkeolojik bir park haline dönüştürülmüştür.

Tarihi yapının iç ve dış kısmı aslına uygun bir duruma kavuşturularak dış cepheye giydirilen çelik konstrüksiyon ve cam yüzey ile eser korunaklı hale getirilmiştir. Restorasyonda yapı -Yerebatan Sarnıcı gibi- sadece kendisinin sergileneceği bir müze olarak tasarlanmış, bu işlevine uygun olarak üst giriş setinde tamamen şeffaf bir giriş binası tasarlanmıştır. Tasarımda amaç, 19. yüzyıl duvarının yapılan giriş binasından koparılarak müstakil olarak algılanmasını sağlamaktır. Tamamen şeffaf olan yapıya giriş ve çıkışlar Piyer Loti Caddesi’ndeki ön cepheden sağlanmaktadır.

Şerefiye Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından gelecekler için;

Kadıköy’den Eminönü yönüne giden vapurlarla karşıya geçtikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Çemberlitaş durağında indiğinizde Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Üsküdar’dan Marmaray’ı kullanarak Sirkeci durağından indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Çemberlitaş durağında indiğinizde Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Ümraniye’den Üsküdar-Çekmeköy metrosuna binerek Üsküdar son durakta ininiz. Buradan Marmaray’a aktarma yaparak Sirkeci durağında indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Çemberlitaş durağında indiğinizde Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Kartal, Pendik, Maltepe taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Tavşantepe metrosuyla Ayrılıkçeşme istasyonunda indikten sonra Marmaray’a aktarma yapıp Marmaray ile Sirkeci durağından indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Çemberlitaş durağında indiğinizde Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakasından gelecekler için;

Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız Metrobüs ile Cevizlibağ durağında indikten sonra Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Çemberlitaş durağında indiğinizde Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Esenler, Bayrampaşa taraflarından geliyorsanız Yenikapı-Havalimanı metrosuyla Aksaray istasyonunda inerek Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Çemberlitaş durağında inerek Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Güngören, Bağcılar taraflarından geliyorsanız Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Çemberlitaş durağında inerek Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Taksim’den fünikülere binerek Kabataş’a ininiz. Buradan Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Çemberlitaş durağında inerek Şerefiye Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.