arama

Selanik’te Görülmesi Gereken Yerler

Selanik gezi rehberi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Tarihi, kültürel yapısı ile Avrupa’nın güzel şehirlerinden olan Selanik, Mustafa Kemal’in doğduğu şehir olduğu için de bizler için önemli bir konuma sahip. Kendimizi ülkemizde, İzmir’de hissedebileceğimiz bir yapıya sahip olan Selanik, eski tarihi yapısını korumuş ve sizlere tarih içerisinde geziniyor hissi verebiliyor. Uzun yıllar Osmanlı’da olan Selanik bu nedenle çok fazla Türk esintilerini de bünyesinde bulunduruyor. Gelin şimdi Selanik ziyaretlerinde ilk tercih edilmesi gereken noktalara bakalım;

Atatürk’ün Evini Ziyaret

Atatürkün Evini Ziyaret

1881’de Mustafa Kemal’in doğduğu ev Selanik ziyaretlerinde turistlerin ilk uğrak yeri olmaktadır. Modern müzecilik anlayışı ile oluşturulan bu ev, Selanik’te Eski Şehir bölgesinde bulunuyor. Müzeyi pazartesi günleri haricinde saat 10 ile 17 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Aristotelous Meydanı

Aristotelus Meydanı

Selanik’in adeta Taksim’i olan bu meydan son derece hareketli ve görülmesi gereken yerlerden birisi olarak sayılıyor. Şehrin tam ortasında olması şehri bu meydan etrafında toplamış gibi gösteriyor. Çok fazla mağaza ve kafe bulabileceğiniz bu meydanda siz de eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Paralia Bölgesi

Paralia

Bahsettiğimiz gibi Selanik, İzmir ilimize son derece benzeyen bir şehir. İşte Paralia bölgesi de İzmir’in Kordun’una çok benzeyen bir bölge olarak görülüyor. Akşamüstü burada yapacağınız yürüyüşler ile unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Gününüzün bir kısmını bu bölgede geçirmenizi öneririz.

Beyaz Kule

Beyaz Kule

Paralia bölgesinin sonuna doğru ortaya çıkan Beyaz Kule Osmanlı döneminden kalma bir eser. Balkan savaşlarında Yunanlıların eline geçen kale sembolik bir vaftiz töreni görüntüsü verilmek istendiği için beyaza boyanmış. Şimdilerde müze olarak ziyaret edilen kuleyi pazartesi günleri haricinde ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Dimitros Kilisesi

Aziz Dimitros Kilisesi

UNESCO’nun dünya mirasları listesinde bulunan bu kilise, Bizans’tan günümüze kalan önemli eserlerden birisi. Her gün ziyarete açık olan kilise bir dönem camii olarak da kullanılmış.

Rotonda

Rotonda

Selanik’in en eski yapılarından olan Rotonda, Atatürk’ün evinin yakınlarında bulunuyor. İsmini dairesel şekilde olmasından alan Rotonda, bazı dönemlerde kilise bazı dönemlerde ise katedral olarak hizmet vermiş.

Kısa süreli Yunanistan ziyaretleri konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayın!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.