arama

Sedef Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’da bulunan Adalar’ın yerleşime açık olan en küçük adası olan Sedef Adası, aynı zamanda en az ziyaret edilen adadır. Prens Adaları arasındaki en küçük olan Sedef Adası diğer adalar ile ortak bir tarihe ve demografik yapıya sahiptir.

Sedef Adası’nın Tarihi

5.000 zeytin 2000 enginar ağacı dikerek bu adayı ağaçlandıran kişi olan Fethi Ahmet Paşa, 18. yüzyılda Sedef Adası’nın tamamının sahibiymiş. Zaman içerisinde adanın arazisi kimine hediye verilip kimine satılarak şu anki mülk dağılımı durumuna ulaşmış. Adanın günümüzdeki sahipleri ise Fethi Ahmet Paşa’nın torunlarından Reyan Şehsuvaroğlu’nun çocukları olan Esra Bereket ve Mehmet Birgen.

Sedef Adası’na Nasıl Gidilir?

Sedef Adasına Avrupa Yakası’ndan gitmek için; Karaköy ve Eminönü’nden sabah saat 6:30’dan itibaren başlayan seferleri kullanabilirsiniz. Mevsim fark etmeksizin burada düzenli seferler bulabilirsiniz. Kabataş Limanı ise adalara gidişte en çok kullanılan limandır. Adalara vapur, motor ve deniz otobüsleri gibi çok geniş yelpazede seçenekler sunar. Adalara yolculuk biraz uzun sürdüğünden daha hızlı ve rahat bir ulaşım için İstanbul Deniz Otobüsleri de tercih edilebilir.

Asya Yakası’ndan gitmek için en çok tercih edilen ulaşım noktası olan Bostancı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kabataş’taki gibi deniz otobüsleri, vapur ve motor seçenekleri burada da yer alıyor ve mevsim fark etmeksizin saat 6.00’dan başlayan seferler düzenleniyor. Kabataş’tan kalkan şehir hatlarının ilk durağı Kadıköy iskelesidir.

Kartal İskelesi’nde yaz kış düzenli sefer yapan yalnızca Prenstur firması vardır ve sadece motor ile sefer düzenler. Seferler saat 6.30’da başlar. Maltepe İskelesi de Mavi Marmara firması motor ile günde sadece üç defa sefer düzenler ve ilk seferleri 8.00’da başlar. İstanbul’un bütün iskelelerinde hizmet veren deniz taksilerinden de araç kiralayıp ulaşım sağlanabilir. Büyükada’ya ulaştıktan sonra Sedef Adası’na gelmek için Büyükada vapur seferleri veya gitmek istediğiniz mekanın özel taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.