arama

Sakarya Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Ülkemizin Marmara bölgesinde bulunan Sakarya’da gezebileceğiniz birçok yer mevcut. 16 ilçelik bölgenin kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli ve Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik yer alıyor. Sakarya’da gezilecek bölgeleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Sapanca Gölü

Sapanca denince akla ilk gelen bölgelerden biri şüphesiz 16 kilometrelik uzunluğa sahip Sapanca Gölü’dür. Doğa harikası güzelliği ile dikkat çekmekte olan Sapanca Gölü gözünüzün alabildiğine yemyeşil ormanlarla çevrilidir. Göl etrafında yer alan kafe ve lokantalarda oturup muhteşem manzaraya karşı yemeğinizi yiyebilir ya da tekne kiralayıp gölde gezintiye çıkabilirsiniz.

Taraklı Evleri

Taraklı ilçesindeki Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı’nın yamaçlarındaki vadide yer alan Taraklı Evleri görülmeye değer. Hem Osmanlı mimarisini hem de yöreye has olan mimariyi yansıtan bu tarihi evler ahşap ve üç kattan oluşuyor. Osmanlı Döneminden kalma olan ve 300 yıllık geçmişe sahip olan bu evler adeta canlı bir tarih sahnesi sunuyor. Ayrıca buradan geçen dere ise bölgenin güzelliğine güzellik katıyor.

Maden Deresi

Karasu ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan Maden Deresi Karasu ve Kocaali arasında yer alıyor. Bu derenin adı eski zamanlarda burada yer alan maden tesislerinden gelmiştir. Doğal bir güzelliğe sahip olan Maden Deresi çevresinde büyüleyici manzaraya karşı piknik yapabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz. Çevresinde ceviz, fındık, kestane ve böğürtlen ağaçları yer alan Maden Deresi çevresinde çadır kurarak kamp yapabilir, kiremit çatılı, ahşap kamelyalardan oluşan tesislerde alabalık yiyebilirsiniz.

Beşköprü

Justinianus Köprüsü olarak da anılan Beşköprü, Adapazarı ilçesine 5 kilometre uzaklıkta Beşköprü Mevkii’nde Sakarya Nehri üzerinde yer alıyor. 565 yılında Bizans İmparatoru Justinianus döneminde inşa edilen beş köprüden biri olmasından dolayı Beşköprü olarak isimlendirilmiştir. 430 metre uzunluğunda, 9 kemerli olarak inşa edilmiş olan köprü restore edilerek günümüze kadar gelmiştir.

Sakarya Kent Park

60 bin metrekarelik alanın enkazdan yeşile dönüştürüldüğü bir yer olan Kent Park, Adapazarı ilçesi sınırlarında yer alıyor. Parkta 14 bin metrekare uzunluğa sahip bir gölet bulunuyor ve gölet ortasında yer alan adacıklara ulaşım için köprüler inşa edilmiş durumda. Çark Çeresi sayesinde yılın dört mevsimi yeşilliğini koruyan parkta 4.500 metrelik yürüyüş alanı yer alıyor. Bu alanda sevdiklerinizle bol oksijen eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz.

Rahime Sultan Camii

Osmanlı Devleti’nin son dönem mimari yapısı olarak dikkat çeken Rahime Sultan Camisi Sapanca ilçe merkezine bağlı Uzunkum Köyü sınırları içinde yer almakta. Sapanca’nın tarihi miraslarından olan Rahime Sultan Camisi, Osmanlı Padişahı Abdülmecid’in dördüncü eşi olan Rahime Sultan tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır.

Sakarya Müzesi

Adapazarı ilçe merkezinde yer alan Sakarya Müzesi’nin içinde bulunduğu bina, 5 kattan oluşacak şekilde 1910-1915 yılları arasında inşa edildi. 1983 yılında restore edilerek müze olarak hizmete açılmış olan Bu binada 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve annesi üç gün kalmıştır. Arkeolojik ve etnografik eserlerin yer aldığı Sakarya Müzesi’nde Atatürk’e ait eserler de sergileniyor.

Çiğdem Yaylası

Sakarya’nın Hendek ilçe sınırlarında yer alan Çiğdem Yaylası ülkemizin en güzel on yaylası içinde yer alıyor. Aynı zamanda kamp yapmanın da mümkün olduğu bu yayla temiz ve bol oksijenli havası ile akıllarda yer etmiş durumda. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yapılan yayla etkinliklere katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Acarlar Longozu

Longoz, ‘su içine batan orman’ anlamına geliyor. İğneada Longozu’ndan sonra ülkemizin en büyük ikinci longozu olan Acarlar Longozu, Karasu ilçesinde yer alıyor. Çok sayıda farklı bitki türleri, kuşlar, balıklar ve hayvan çeşitlerini barındıran Acarlar Longozu içerisinde deniz, kumul, orman ve gölü bir arada yer alıyor. Muhteşem doğası ve eşsiz güzelliği ile büyüleyen bölge, doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış durumda.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.