arama

Sahaflar Çarşısı Nerede Nasıl Gidilir?

Sahaflar Çarşısı Nerede Nasıl Gidilir

Yüzlerce yıllık tarihi ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul, tarihin her devrinde dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olmayı başarmış. Ünlü Fransız devlet adamı Napolyon’un “Dünya tek bir devlet olsa başkenti İstanbul olurdu” sözü de bunu kanıtlar niteliktedir. Şehre sahip olan bütün devletler ve medeniyetler özenle korumuş ve imzasını bırakmış. Sahaflar Çarşısı da bu eserlerden bir tanesi. Bu yazımızda çarşının tarihini ve “Sahaflar Çarşısı nerede nasıl gidilir?” konusunu ele alacağız.

Sahaflar Çarşısı Tarihi

15. yüzyıldan bu yana kadar gelen Sahaflar Çarşısı, medrese öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş. Çarşı, Beyazıt Cami’nin sol tarafındaki taşlık araziyle Kapalıçarşı’ya açılan Sedefçiler Kapısı arasındaki bölgede yer almaktadır. İstanbul’un en ünlü turistik yerlerinden birisi olan Kapalıçarşı’nın 1460 yılında yapılmasının ardında, medrese öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayan bu dükkanlar Kapalıçarşı’nın içerisine toplanmıştır. 1894 yılında gerçekleşen İstanbul depremine kadar Kapalıçarşı bünyesinde faaliyet gösteren kitapçılar depremden sonra bugünkü yerine taşınmıştır. Sahaflar Çarşısı’nın esnafı, Sahaflar Loncası’na bağlıydı. Osmanlı döneminde bir esnaf sistemi olan loncalar, bugünkü odaların görevini görmekteydi. Ayrıca çarşının gelenekleri arasında rütbe sistemi de bulunmaktaydı. Sahaflar; çıraklık, kalfalık dönemlerini geçirmeden ustalığa yükselemezlerdi. Kurallarına çok bağlı olan sahaflar dükkânlarını her sabah dua ile açar akşam da yine dua ile kapatırlardı. Sahaflar loncası’nın piri, Sahaflar Çarşısının ilk kitapçılarından olduğu söylenen Basralı Abdullah Yetimi Efendi’ydi.

Osmanlı Devleti’nin en ünlü gezgini olan Evliya Çelebi, Sahaflar Çarşısı için ünlü eseri Seyahatname’de dükkân sayısının 50, ulemaya hizmet eden sahaf esnafının da 300 olduğundan bahsetmektedir. 1950 yılında çıkan yangında Sahaflar Çarşısı tamamen yanmıştır. Yangında sahaflarda bulunan binlerce yazma eser kül olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çarşıyı komple betonlaştırarak çarşıya bugünkü görüntüsünü kazandırmıştır. Bugün çarşıda 17’si çift katlı olmak üzere 23 tane dükkân bulunmaktadır. Peki Sahaflar Çarşısı nerede nasıl gidilir?

Sahaflar Çarşısı Nasıl Gidilir?

Sahaflar Çarşısı, İstanbul’un Fatih ilçesinin Beyazıt semtinde yer almaktadır. Çarşıya ulaşım oldukça kolay. Toplu taşıma araçlarıyla İstanbul’un her yerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sahaflar Çarşısı’na en kolay Bağcılar-Kabataş tramvayıyla gidebilirsiniz. Metrobüs, metro ve marmaraydan aktarma yapabileceğiniz Bağcılar-Kabataş tramvayının Beyazıt durağında inerek Sahaflar Çarşısı’na ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beyazıt otobüsleriyle de çarşıya gitmeniz mümkün. Özel araç ile gitmek ise toplu taşımaya göre biraz sıkıntılı. Çünkü bölgede Beyazıt meydanından sonrası diğer yönde de Sirkeci’den sonrası araç trafiğine kapalı. Bu sebeple Beyazıt’ta bulduğunuz bir otoparka aracınızı park edip kısa bir yürüyüş yaparak çarşıya gidebilirsiniz. Ancak Sirkeci yönünden gitmek isteyenler için şartlar biraz daha zorlu. Aracınızı Sirkeci veya Eminönü’nde bir otoparka bıraktıktan sonra Bağcılar-Kabataş tramvayına binmeniz gerekiyor.

İstanbul’un en önemli yerlerinden birisi olan Sahaflar Çarşısı’na mutlaka gitmeli, kitap kokuları arasında sarhoş olmalısınız. Tarihin izlerini taşıyan çarşıyı dolaşıp birkaç tane kitap aldıktan sonra Kapalıçarşı’ya da uğramayı sakın unutmayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.