arama

Ramazan Ayında İstanbul’da Gezilecek 9 Yer!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Ramazan’da İstanbul’da Gezilecek 9 Manevi Mekan! Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, gezi rotaları da, daha manevi mekanlara kaydı haklı olarak. Özellikle, İstanbul bu açıdan oldukça şanslı ve Ramazan ayının manevi ikliminin her açıdan hissedildiği bir kent olduğunu söylemek gerekiyor. Ramazan ile birlikte İstanbul genelinde nerede ise, her ilçede iftar çadırları kuruldu ve iftarla birlikte Ramazan  eğlenceleri yapılıyor.

Tabi, bunun dışında manevi açıdan önemli ve tarihi geçmişi olan mekanları, camileri ziyaret edip ecdadı yad etmek ve dua okumakta  Ramazan ayının önemli güzelliklerinden.

Ramazan ayında hareket halinde olan ve bu manevi mekânları yoğun bir şekilde ziyaret edenlerin sayısı da, azımsanmayacak kadar  fazla.

Durum böyle olunca böyle olunca, Ramazan ayında ziyaret edebileceğiniz, manevi ve dini açıdan önemli mekânlara dair kısa bilgiler vermek istedi.

Eğer, İstanbul’da Ramazan ayını karşıladıysanız  çok şanlısınız. Ama hem İstanbul’da iseniz hem de bu  bahsedeceğim manevi mekânları ziyaret edebilirseniz; çok daha şanslı olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim, Ramazan ayında İstanbul’da gezilebilecek yerlere!

 EYÜP SULTAN CAMİİ VE TÜRBESİ:

Eyüp Sultan Camii’nin, İstanbul’da Ramazan ayında en fazla ziyaretçi akınına uğrayan mekân olduğunu söyleyebilirim. Gerek ibadet etmek ve gerekse manevi iklim ve etkinliklerden yararlanmak isteyen ziyaretçiler Eyüp Sultan Camii’ni ziyaret ediyor.

Aynı zamanda Fatih’in de emaneti olan Eyüp Sultan Camii’nde; Peygamber Efendimizi evinde misafir eden ashabı kiramdan Eyüp Sultan hazretlerinin türbesi de bulunuyor.

Ramazan ayı boyunca, İstanbul içinden dışından sürekli ziyaretçi akınına uğrayan camii ve türbe, duaların buluştu ve iftarın kalabalıklarla yapıldığı önemli bir mekân.

Bu yıl Ramazan ayında, Eyüp Camii’ni ziyaret etmenizi öneririm. Öyle ki,  Sahur vaktin de bile yoğun bir cemaatin bulunduğu Camii ve çevresinde dahi, kalabalıktan yer bulmak, çoğu zaman mümkün olmuyor.

SULTANAHMET CAMİİ:

Ramazan ayında ziyaretçilerin hiç boş bırakmadığı mekanlardan biri Sultanahmet Camii. İstanbul’un en çok ziyaret edilen camilerden olan Sultanahmet Camii, özellikle mavi, yeşil ve beyaz renkteki İznik çinileriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor.

Cemaatin yoğun ilgi gösterdiği ve eksik olmadığı Camii’nde, hafızlar tarafından sürekli  Kuran tilavetlerinin okunuyor. Ayrıca, Sultanahmet Camii’nde, ikindiden sonra mukabele de yapılıyor.

YUŞA TEPESİ VE CAMİİ:

Bu kez İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan ve Ramazan ayı dışında da ziyaretçisi eksik olmayan yerlerden birisi olan Yuşa tepesinden bahsedeceğim. Tepede, Hz. Yuşa peygamberin kabri şerifleri bulunuyor. Gerek ülkemiz ve gerekse dünya Müslümanları açısından önemli olan mekan her zaman yoğun ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ramazan ayında özel etkinliklerinde yer aldığı mekanda bulunan Türbenin avlusunda yer alan, Yuşa Camii’nde; sürekli mukabele ve hatimler yapılır. Ramazan ayında Cemaat ve ziyaretçiler bir arada  dualar eşliğinde iftar açar.

AYASOFYA CAMİİ:

Ramazan ayının bereketi ve birleştiriciliğini tüm Müslümanlar tarafından biliniyor ve bu nedenle manevi değere sahip mekanlar ve adı geçen zatlar için dualar okunur. Ayasofya Camii, yerli ve yabancı ziyaretçileri çok fazla olan önemli dini mekanlardan. Ramazan ayında çok fazla ilgi gören mekan, heybetli vakur duruşu ile ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

BÜYÜK SELİMİYE CAMİİ:

İstanbul’un önemli camilerinden olan Selimiye Camii, ecdat mirası olarak Üsküdar Selimiye caddesinde yer almaktadır. Ramazan ayında yoğun ilgi gören mekanlardan olan Cami, bir taraftan günübirlik ziyaretçilerini ağırlıyor.

Diğer taraftan her ramazanda sürdürülen mukabele, sohbet ve ilmihal derslerine devam ediliyor. Öte yandan Üsküdar Belediyesi tarafından Selimiye Caddesinin karşısında bulunan sahilde ise,  Ramazan ayında  iftar çadırları kuruluyor.

BEZM-İ ALEM VALİDE SULTAN CAMİİ:

Sultan Abdülmecit Han’ın annesi tarafından yaptırılan Bezm_i Alem Valide Sultan Camii, Boğaz manzarasına karşı duruşuyla zamana meydan okuyan bir güzelliğe sahip. Mekan, Ramazan ayında en çok ziyaret edilen ve dua edilen mekanlar arasında yer alıyor.

BÜYÜK MECİDİYE CAMİİ:

Ortaköy Camii olarak bilinen Büyük Mecidiye Camii, Ortaköy sahilinde yer alıyor. Camii, Ramazan ayında bir farkındalık yaratıp camileri gezmek isteyenler için  değişik bir alternatif. Özellikle Mimari tasarımı ve sahip olduğu manzarası ile ziyaretçilerini şaşırmayı başarıyor.

ORUÇ BABA TÜRBESİ:

Önemli Evliyalardan sayılan Oruç Baba türbesinde, ziyaretçiler her yıl Ramazan Oruçları dualar eşliğinde açar. Türbe, Ramazan ayının her günü çok  kalabalık. Oruç Baba türbesi hakkında da  farklı rivayetler var.

Öyle ki, bir rivayete  göre  Oruç Baba, Fatih Sultan Mehmet ordularında askerlere su dağıtan bir saka imiş. Bir diğer rivayete göre ise; Oruç Baba’nın, Fatih Sultan Mehmet ordularında paşa olduğu söylenir.

TOPKAPI SARAYI

Topkapı sarayı turistlerin büyük rağbet ettiği bir yer olsuda Müslümanlık açısından birçok kişi bu konuda bilgisizdir. Topkapı sarayında yer alan has odada, “Kutsal Emanetler” yer alır. Odada Hz. Muhammed peygamberin yakınlarına ve dostlarına ait bazı eşyalar bulunur. Ramazan ayında ziyaret edilebilir.

 Bunlardan bir kaçı; 

  • Muhammed’in sakalı,
  • Ayak izi,
  • Dişinin parçası,
  • Kabir toprağı,
  • Kılıçları

YAHYA EFENDİ TÜRBESİ 

Yahya Efendi Türbesini kutsal kılan Yahya Efendi’nin Hızır ile görüştüğü yönündeki inanıştır.  Yaygın görüş Hızır ile görüşerek ondan icazet aldığı yönündedir. Beşiktaş’ta yer alan türbeyi Mimar Sinan tarafından 1571 yılında yaptırdı. Şehzadeler Türbesi olarak adlandırılan bu mekanda, birçok devrin önde gelenleri, şehzadeler, devrin önde gelenleri ve müritler olmak üzere 2141 mezar bulunur. Ünlü alim Yahya Efendi’ye ait türbe ramazan ayında aracılığını isteyen kişilerce çokça ziyaret edilmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.