arama

Prag – Sonbahar’da Avrupa Turu-2

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve tartışılmaz Orta Avrupa’nın en güzel, en romantik şehri. Özellikle Türkiye’den giden turist sayısında özellikle son yıllarda büyük bir artış var.
Yeni yıl dönemi yılın en kalabalık zamanını yaşayan şehirde otel doluluk oranları yüzde yüze ulaşıyor. Bir Sonbahar, Kış gezisi için ilk aklınıza gelen seçenek olabilir Prag. Slovenya’dan başlayıp, Prag’la devam eden Avrupa turumuza başlayalım.
Vlata Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehir’de en çok tarihi köprüleri, kanalları, orta çağ döneminden kalan yapıları ve mimari eserleri göreceksiniz. Genel olarak şehir Vlata Nehri’nin etrafında kurulu olduğu için nehir boyunca yapacağınız gezilerde tüm tarihi binaları görmeniz mümkün. Kışların çok soğuk olduğunu söyleyelim ama dediğim gibi yeni yıl dönemi kurulan pazarları görmek için bile gelen var bu şehire. UNESCO listesinde yer alan Eski Şehir Meydanı’nı gezerek başlayabilirsiniz turunuza. Şehrin bir diğer önemli yerleri Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Karl Köprüsü, Prag Kalesi, Aziz Vitus Katedrali, Wenceslas Meydanı, Eski Yahudi Mahallesi, Tyn Kilisesi ve Prag Belediye Sarayı. Genellikle yürüme mesafesinde olduğu için her yeri gezerek görmeniz mümkün. Özellkle Karl Köprüsü, trafiğe kapalı olması dolayısıyla, performans sanatçılarının da çokça yer aldığı tarihi bir mekan.

Nasıl Gidilir?
Avrupa’nın ortasında olması dolayısıyla pek çok yerden ulaşım imkanı ve direkt uçuş mümkün. Prag’a vardığınızda ise havaalanı ve şehir merkezi arası 18 km.
Havaalanından şehre, otobüslerle ya da yaygın olarak kullanılan korsan taksilerle gidebilirsiniz.
Şehir içinde ise metro ve tramvay çok daha ekonomik. Genel olarak gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için yürüyerek de ulaşım sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Avrupanın pek çok yerinden daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Elbette kalabalık zamanına denk gelmesseniz.
İstediğiniz sayıda yıldıza sahip otelleri şehir meydanında bulabilirsiniz. Vlata Nehri kenarında bulunan Mala Strana bölgesinde, Eski Şehir’de ve Yeni Şehir’de konaklamak için güzel yerler bulabilirsiniz.
Böylece her yere yürüme mesafesinde olursunuz.

Ne Yenir?
Çevresindeki pek çok mutfaktan etkilenmiştir. Burada bizde farklı olarak öğle yemeği ana yemek olarak kabul edilir. Satt 19.00 da ise akşam yemeği yenir.
Genel olarak he restorantlar saat 22:30 gibi kapalıdır.
Prag’da ızgara ördek yöresel yemeklerden en ünlüsü.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.