arama

Porsuk Çayı Gezi Rehberi

Eskişehir’in simgesi haline gelmiş olan Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi kente giden herkesin muhakkak görmesi gereken yerlerden. Venedik’i aratmayan gondol sefalarına sahne olan bölgede gerek iki yakayı birbirine bağlayan estetik köprüler ve gerekse her iki yakadaki şık, rahat cafe ve restoranlarla hareketli bir seyahat deneyimi sizi bekliyor olacak.

Eskişehir’in içinden geçerek kente benzersiz bir estetik katan Porsuk Çayı, Aksu Dağı’ndan çıkıp yolu üzerinde başka dereler ve nehirlerle birleşen ve 500 kilometreye yaklaşan yolculuğunu Sakarya Irmağı’na dökülerek sonlandırıyor. Çayın, Adalar bölgesinde ise gondol ve tekne turları yapılıyor. Kendinizi bir Avrupa kentinde zannedeceğiniz yer ise yerlilerin “Köprübaşı” adıyla da andığı kısım. Burası Atatürk Caddesi, Şair Fuzuli Caddesi ve Doktorlar Caddesi arasında kalıyor ve alışkın olduğumuz şehir görüntüsünden oldukça farklı bir çizgiye sahip.

Porsuk Çayı Genel Bilgi

Bölge her zaman bir eğlence ve dinlenme mekanı olmakla birlikte içinde olunan dönemin trendlerine de hep uyum sağlamış durumda. Tüm yapıların birbiriyle uyum içerisinde olduğu ve düzenli bir görünüme sahip olan Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi gondol ve tekne turları ve ayrıca çay etrafında keyifle zaman geçirilebilecek bolca cafe, restoran seçeneği bulunması ile adeta çekim merkezi haline gelmiş durumda. 60’lı yıllarda yazlık sinemalar, 70’lerde gazinolar, 80’lerde lunaparklar derken günümüzde cafeler, çayda gezintiler ve sosyalleşme alanı olarak gelişimini sürdürmüş.

Porsuk Çayı Nerede? Nasıl Gidilir?

Ulaşımın son derece kolay olduğu Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Eskişehir Tren Garı’nın hemen yakınında bulunuyor. Kente şehir dışından ve trenle geldiyseniz zaten gardan çıktıktan sonra yalnızca 5 dakika yürüyerek bölgeye ulaşmanız mümkün.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise tramvayı kullanabilir. Doktorlar Caddesi’nde yer alan İsmet İnönü Tramvay Durağı’nda ya da İki Eylül Caddesi’nde yer alan Çarşı Tramvay Durağı’nda inip birkaç dakika yürüyerek Porsuk Çayı’na ulaşabilirsiniz.

Porsuk Çayı Konum

 

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.