arama

Phaselis Antik Kenti nerede nasıl gidilir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Phaselis Antik Kenti, nerede nasıl gidilir – Antalya gezilecek yerler. Phaselis Antik Kenti yeni yapılan Antalya – Finike karayolunun, 58. kilometresinde yer alıyor. Antalya’ya 35 kilometre mesafede  bulunan Tekirova’sında  bulunan antik kent, Kemer’e, 15 km uzaklıkta. Phaselis Antik Kenti‘nin yolu, tamamen asfalt olup ayrıca buraya deniz yoluyla da ulaşmak da mümkün.

Phaselis Antik Kenti‘ne Denizden de Ulaşılabiliyor!

Phaselis Antik Kenti’nin önemi, zengin bir tarihi geçmişe sahip olmasından kaynaklanıyor. Tarihi şehrin,  M.Ö. 690 yılında Lokios tarafından kurulduğu rivayet edilir. Phaselis’in Mopsos tarafından da kurulduğu ileri sürülse de, Mopsos M.Ö. 690 yılından daha önce yaşadığı için bu iddia pek gerçekçi olarak değerlendirilmiyor.

Antik dönem uzmanları Faselis Antik Kenti ‘ni, yüksek ve rüzgarlı bir belde olarak tanımlıyorlar ancak,kentin deniz seviyesinden yüksekliği 20 metreyi geçmiyor. Antik kentin arkasında yer alan dağların, yüksek yamaçların çok rüzgar almasından kent için bu tanımın kullanıldığı  düşünülüyor. Phaselis’te yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıkan kalıntıların büyük bir bölümü Roma dönemine ait. Bu kalıntılar arasında; liman, kale duvarları, Zeus Mabedi, Kral Antonius Caravella yolu, ayrıca yirmi sıralı tiyatro bulunuyor.

Limanda dikdörtgen agora  ve agora’nın yanında; iki tapınak mevcut. Bir tanesi, Phaselis için çok önemli bir tanrı olan “’Athena Polias”’ adına  diğeri ise, Heista ve Hermes adına yaptırılmış. Şehir suyu kuzeydeki su kemerleri ile sağlanmış. Roma tarzında inşa edilmiş olan bu su kemeri hala çok iyi bir durumdadır. Şehrin en eski buluntusu ise, su altı araştırması sırasında ele geçen milattan önce 6. yüzyıla tarihlenen Kronit tipinde olan bir koku şişesi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.