arama

Peri Bacaları Nerede, Nasıl Gidilir?

Ülkemizin büyüleyen doğal güzelliklerinden olan, gözünüzü arkada bırakacak büyülü bir yer Kapadokya. Peri Bacaları ile dünyaca ünlü olan Kapadokya bölgesi, yeraltı şehirlerinin hikâyeleri, eski taş evleri, uçsuz bucaksız vadileri ve daha nicesini barındıran atmosferi ile size tarihi bir yolculuk yaptıracak.

Nevşehir’deki birçok vadi içerisinde peri bacaları görebilirsiniz. Yoğun olarak Avanos-Ürgüp-Uçhisar’ın oluşturduğu üçgende bulunur. Kapadokya Peri Bacaları, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Çavuşin Köyü’nde yer alıyorlar.

Peki, her yıl tüm dünyayı mıknatıs gibi kendine çeken Peri Bacaları nerede ve nasıl gidilir?

Arabayla Gidecekseniz;

İstanbul’dan çıktığınızı kabul edersek, İstanbul’dan Ankara’ya kadar otobandan, Ankara’dan Kapadokya bölgesine kadar gidiş-geliş çift şeritli yollardan devam edebilirsiniz. Yol ortalama 730 km sürüyor ve sizi Ankara’dan sonra iki istikamet seçeneğiyle karşılaştırıyor; Konya yolunu tercih ettiğinizde, bu yol Gölbaşı – Koçhisar – Aksaray ve nihayetinde Nevşehir’e ulaşıyor.

Uçakla Gidecekseniz;

Kapadokya’ya gelmek için en iyi ulaşım alternatifi de havayolu kullanarak uçakla gelmek. Bunun için Nevşehir veya Kayseri uçuş biletlerine göz atmanız gerekiyor. Havayoluyla yapacağınız seyahatlerde, belirlediğiniz tatil dönemi için en ekonomik uçuşları biletlerinizi erken aldığınızda yakalayabiliyorsunuz.

Otobüsle Gidecekseniz;

İstanbul Kapadokya otobüs yolculuğu yaklaşık 10 saat sürüyor. Ankara’dan geldiğinizde ise otobüsler Aksaray üzerinden ilerleyip hoş bir Tuz Gölü manzarasıyla 3,5 saatte sizi Kapadokya’yla buluşturuyor. Kapadokya Bölgesi’ne sadece büyükşehirden değil, diğer şehirlerden de otobüsle ulaşım imkanı var. Başta Metro Turizm, Öncü Göreme Turizm, Nevşehir Seyahat, Kamil Koç gibi birçok otobüs firmasından bilet bulmanız mümkün.

Trenle Gidecekseniz;

Tren yolculuğunu tercih eden seyyahlar için Kapadokya’ya trenle gidebilme lüksü de var ancak şunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor; İstanbul veya Ankara’dan kalkan trenlerle sadece Kayseri’ye gidebiliyorsunuz. Kayseri garından otobüs terminaline gidip (yaklaşık 8 km.) Kapadokya bölgesinin her yerine araç bulabiliyorsunuz. Kayseri-Nevşehir arası ortalama 80 kilometrelik bir mesafeye sahip.

Peri Bacaları Konum

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.