arama

Pamukkale Travertenleri Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Denizli denilince ilk akla gelen yer Pamukkale’dir. Pamukkale’ye gidip de travertenleri görmemek olmaz. Bu doğa harikası güzellikler sayesinde Denizli’ye milyonlarca turist gelmekte. UNESCO tarafından da tescillenmiş olan Pamukkale Travertenleri ile ilgili tüm ulaşım seçenekleri yazımızda yer alıyor.

Denizli’ye bağlı olan Pamukkale, Anadolu yarımadasının güneybatısında; Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında bir kavşak noktasında yer alıyor. Menderes Nehri Vadisi’nde, kent merkezine yirmi kilometre uzaklıkta yer alan ve doğal bir sit alanı olan Pamukkale, Menderes Nehri kıyısında, 100 metre yüksekliğe sahip bir bölge. Denizli-Pamukkale arası 18 kilometrelik bir mesafeye sahip.

Doğa ile tarihin buluştuğu Pamukkale’ye ulaşım için öncelikle Denizli’ye gelmeniz gerekiyor. Denizli’ye havayolu, karayolu ve tren yolu seçeneklerinden birini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Denizli otogardan Pamukkale’ye çok rahat bir şekilde ulaşacaksınız. Her 20 dakikada bir Denizli-Pamukkale şehir içi minibüslerle, yaklaşık 25 dakika içerisinde Pamukkale Ören Yeri’ne gidebilirsiniz.

Hava yolu ile gidecekseniz;

Denizli’de yer alan Çardak Havalimanı’na Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Airlines firmaları uçuyor. İstanbul’dan direkt, Ankara’dan ise aktarmalı uçuş seferlerinin var. Denizli Havalimanı-Denizli şehir merkezi arası 63 kilometre. Havalimanından Denizli merkeze ulaşım 45 dakika sürüyor. Denizli Çardak Havalimanı’ndan Pamukkale’ye ulaşımda ise merkeze, otobüs, servis, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım seçenekleri var. Havalimanı ile Denizli merkez arasında HAVAŞ seferleri de düzenleniyor. Bunun yanında sunulan hizmetler arasında servisler de yer alıyor. Türk Hava Yolları’na ait yolcu servisleri ile hem havalimanından şehir merkezine hem de şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlıyor.

Kara yolu ile gidecekseniz;

Kendi aracınızla yolculuk edecekseniz; Denizli’ye kara yoluyla ulaşımda kendi aracınızla seyahat düşünüyorsanız İstanbul-İzmit yolunu takip ederek Eskişehir güzergahına doğru devam ederek ilerleyin. Bursa, İnegöl, Bozüyük, Kütahya, Dumlupınar, Afyon, Çivril rotasında tabelaları takip ederek veya Google Map kullanarak Pamukkale Travertenleri’ne 9 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşıyorsunuz. Ayrıca alternatif olarak Bursa sonrası Balıkesir, Akhisar, Alaşehir ve Denizli rotasını da takip edebilirsiniz. Bir önceki rotadakiyle benzer sürelerde varılıyor.

Otobüs kullanacaksanız; Türkiye’nin pek çok kentinden direkt Denizli’ye giden otobüs seferleri var. Denizli-Ankara arası 488 kilometre, Denizli-İstanbul arası 633 kilometre ve Pamukkale-İzmir arası ise 221 kilometre. İzmir-Pamukkale arası alternatif iki yolunuz var. İzmir, Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Pamukkale rotası 221 kilometre ve 3 saat 15 dakika sürüyor. Bir rotayla gelip diğer rotayla İzmir’e dönmek iyi fikir. İzmir Pamukkale alternatif rota olarak Torbalı, Aydın, Nazillli, Pamukkale Travertenleri yolu 244 kilometre ve 3 buçuk saat sürüyor.

Trenle gidecekseniz;

Denizli’ye Ankara, İstanbul ve İzmir’den demiryolu hattı mevcut. İstanbul ve Ankara’dan Eskişehir üzerinden bağlantılı trenle Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz. Yine İzmir-Denizli arası tren yolu bağlantısı bulunuyor. Denizli-İzmir tren seferleri her gün karşılıklı olarak 6 sefer olarak gerçekleştiriliyor. Denizli Tren Garı ile Denizli Otogarı karşı karşıya. Denizli Tren Garına ulaştıktan sonra, otobüs terminaline geçip, buradan Pamukkale’ye giden minibüslere binin. İzmir-Denizli tren saatleri 07:45, 08:25, 11:25, 15:35, 16:45 ve 18:25. Denizli-İzmir tren saatleri 04:20, 05:45, 08:25, 12:45, 14:35, 17:30.

Pamukkale Travertenleri Konum:

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.