arama

Ödemiş nerede nasıl gidilir?

İzmir Türkiye’nin en özel kentlerinden birisi. Sıcakkanlı insanları, eşsiz doğası ve gezilecek onlarca yeriyle İzmir, mutlaka gidilip görülmesi gereken bir şehir. İzmir’i gezip gördükçe memleketi İzmir olan insanları kıskanacaksınız. Sakin ve dingin kasabaları, denize nazır köyleri ve muhteşem doğasıyla İzmir’in en önemli yerlerinin başında da Ödemiş gelmektedir. Bu yazıda Ödemiş hakkında mutlaka bilinmesi gereken şeyleri ve “Ödemiş nerede nasıl gidilir?” konusunu ele alacağız.

İzmir’in merkezine 114 kilometre mesafede yer alan Ödemiş, sakin yaşamı ve huzur dolu ortamıyla tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan bir ilçe. Luvi kavmi başta olmak üzere onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Ödemiş, Milli Mücadele döneminde ortaya koyduğu destansı kahramanlıklarla birçok şiir, hikaye ve oyuna konu olmuştur. Bozdağlar ve Aydın Dağları arasındaki ovaya kurulan Ödemiş’in verimli topraklarını ise Menderes Nehri sulamaktadır. Ülkemizin en büyük değerlerinden birisi olan Bedia Akartürk’ün de memleketi olan ve adına bir müze açılan ilçede gezilmesi gereken yerler de oldukça fazla. Peki Ödemiş nerede nasıl gidilir?

Ödemiş nerede nasıl gidilir?

Ödemiş konum ve yolları itibariyle ulaşımı oldukça kolay bir ilçedir. İzmir’in en büyük ilçelerinden birisi olan Ödemiş’e şehirler arası otobüsle gitmek isteyenler İzmir otogarından Ödemiş’e giden otobüslere binip ulaşabilir. Ayrıca Salihli-Selçuk-Kuşadası’ndan Ödemiş merkeze karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra Ödemiş’e trenle ulaşmak da mümkündür.

Şirin köyleri ve eşsiz doğasıyla Ödemiş, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. Şirin köyleri, doğal yaşamı ve müthiş doğayı görmek isteyenler ilçeye adeta akın ediyor. Ödemiş gezilecek yerler arasında oldukça fazla seçenek olması ilçeyi ön plana çıkarıyor. Gezilecek yerler arasında Bedia Akartürk Müzesi, Ödemiş Pazarı, Kadın El Sanatları Pazarı, Tarihi Arasta Çarşısı, Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, 125. Yıl Kültür Parkı, Ödemiş Müzesi, İlk Kurşun Anıtı, Gölcük, Bozdağ Kayak Merkezi, Lübbey Hayalet Köyü ve Birgi yer almaktadır. Her birisi birbirinden özel ve keyifli olan bu mekanları görmeden Ödemiş’ten ayrılmamak gerekiyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.