arama

Niagara Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dünyaca ünlü bir şelale olan Niagara Şelalesi, Amerika ile Kanada arasında yer alan Niagara Nehri üzerinde bulunuyor. Konum olarak Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında yer alıyor.

Niagara Şelalesi’nin Amerika ve Kanada arasında paylaşılmasına 1950 senesinde yapılan bir antlaşma sonucunda karar verilmiştir. İki bölüm halinde akan şelalenin asıl ünlü olan kısmı Kanada topraklarına komşu olan bölümüdür.

Niagara Şelalesi Genel Bilgi

Şeklinden dolayı at nalı olarak da adlandırılan Niagara Şelalesi’nin suları 46 metre yükseklikten dökülür ve genişliği 900 metredir. Amerika’da kalan diğer kısımdaki ismi Amerikan şelalesidir, 60 metre yükseklikten akar ve genişliği 300 metredir.

Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi unvanına sahip Niagara Şelalesi, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu’ndan gelen buz kütlelerinin çöküntüleriyle oluşmuştur. Amerika ve Kanada için oldukça büyük bir elektrik enerjisi üreten şelaleden yarım dakika içinde 168.000 m³ su akmaktadır.

Suyu taşlara çarparak geri geldiği için dünyada tek ters akan şelale özelliğine sahip olan Niagara şelalesi 1932 senesinde tamamen donmuştur. Niagara Şelalesi’nde metrelerce yüksekten dökülen suyun kuvveti ile ortaya çıkan ses, bir doğa harikası olarak görenleri büyüler. Niagara Şelaleleri, Doğal Parkı ve iki kardeş eyalet olan Ontario ve New York tarafından sağlanan ortak koruma programı ile koruma altına alınmıştır.

Niagara Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Amerika ve Kanada sınırında yer alan Niagara Şelalesi’ne Kanada’dan veya Toronto’dan özel araçla 2 saatte gidilebilir. Amerika tarafından gidildiği takdirde New York eyaletinin şehri olan Buffalo’ya yarım saat, New York şehrine 8 saat uzaklıkta bulunuyor. İki güzergâh için de tren, otobüs ile ulaşım veya özel araba ile yolculuk yapılabilir. Sonuç olarak her iki taraftan da rahatlıkla Niagara‘ya gidilebilir. Ayrıca turistler için özel olarak hizmet veren turist otobüsleri ile gitmek istenen yere ulaşılabilir. Yurt dışından gidilecekse, Buffalo Niagara havalimanına havayollarıyla gidip, daha sonra özel araç veya toplu taşıma araçları ile Niagara Şelalesi’ne gidilebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.