arama

Muğla’da Gezilecek Yerler!

Muğla'da Gezilecek Yerler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Muğla’da Gezilecek Yerler! Yaz dönemi ile birlikte tatil planlarının arttığı bu günlerde; nerede, nasıl bir tatil sorusu herkesin aklında dolaşan temel soru! Yaz geldi, tatil dönemi de başladı; o zaman tatil yapılacak yerlerin listesini elden ele dolaştıralım! Şimdi sizlere, tatil yapabileceğiniz güzel kentlerden biri olan Muğla’dan bahsedeceğim.

Ramazan Bayramı  ve  Yaz Tatili dönemi kapıda! Kabul edelim, konu tatil olunca aklımıza ilk gelen “deniz, kum ve güneş” oluyor. Akdeniz ve Ege kıyıları bu anlamda tescilli tatil bölgelerinden elbette!

Bu bölgelerde yer alan  şanslı bir kentlerden biri olan Muğla’dan bahsetmek istiyorum. Muğla, gerek yaşayanları ve gerekse ziyaretçileri açısından son derece özel  ayrıcalıklara sahip güzel bir şehir. Örneğin; nerede ise, tatille özdeş olan Bodrum, Marmaris ve Datça gibi bölgelere sahip olan  Muğla, coğrafik olarak da çok şanslı.

Tarihsel ve kültürel zenginliğin, doğal güzellikle harmanlanması sonucu Muğla’da tatil yapmak, huzura kapı  açmakla eşdeğer. Muğla sahip olduğu denizi, kumu ve güneşiyle, tatile gelen yerli ve yabancı turistleri  büyülüyor.

MUĞLA’DA NASIL BİR TATİL?

Bitmeyen ve sıkmayan, canlı heyecanlı doğayla baş başa bir tatil. Bodrum, Ege’de tatilin diğer adı dersem sanırım abartmamış olurum! Tatil denince, akla gelen ilk yerlerdendir Bodrum! Doğal güzellikleri, tarihi, eğlence hayatı ve uzun yaz sezonu  sayesinde Bodrum, yurt içi  ve yurt dışından gelen tatilcilerin uğrak mekanlarından

Bodrum Yarımadası’nda gezilecek ve keyifle tatil yapılacak mekanlar; Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Akyarlar, Karaincir, Koylar, Müzeler,  Antik Kentler  ve Bitez’i şiddetle öneriyorum.

MARMARİS:

Muğla’nın bir diğer tatil merkezi de Marmaris. Marmaris’in huzurlu ve doğa ile iç içe koylarında dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz. Kumlubük, Bozburun, Selimiye, Söğüt, Turunç, Çiftlik, Kızkumu ve Sedir Adası tatil için giden veya Muğla Marmaris’e yolu düşenlere gezmesini önerdiğim yerlerden bazıları.

FETHİYE:

Yamaç paraşütü tutkunlarının vazgeçilmez adresi elbette, Fethiye. Tatilde görmeniz gereken bu özel tatil beldesinde Tlos Saklıkent, Fethiye Hisarönü, Ölüdeniz, Çalış, Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi ise, mutlaka görülmesi gereken en güzel mekanlardan.

AKYAKA GÖKOVA:

Muğla’da tatil yapıp, Akyaka Gökova’da mavi tura katılmamak olmas tabi! Akyaka, bütün ziyaretçilerine  yeşil ve mavinin buluştuğu yerde  huzurlu bir tatil vaat ediyor.

DATÇA:

Görenleri kendine hayran bırakan doğası, şiirlere konu olan ve insanların hiç yaşlanmadığı özel bir doğa harikası olarak tanımlanıyor.Muğla’ya bir şekilde giderseniz, mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Datça.

Bölgenin dünyaca ünlü plajları, koyları ve doğal güzellikleri; özellikle doğayı seven tatilciler tarafından çok beğeniliyor. Datça Yarımadası, Hayıtbükü, Kızılbük, Ovabükü  ve Palamutbükü Muğla’nın mutlaka gezilmesi gereken bu cennet köşesini keşfedebilirsiniz.

MUĞLA GEZİLECEK TARİHİ YERLER!

KIZLANALTI PLAJI :Burgaz Uzun Azmak’tan, Gebekum koruma alanına kadar ulaşan bir sahile sahip.

KARAİNCİR KOYU : Bodrum Merkez’e 16 km uzaklıkta yer alan Karaincir Koyu, ortalama 500 metre uzunluğa sahip bir sahil bandı.

KADIKALESİ PLAJI : Bodrum’a 22 km uzaklıkta bulunan Kadıkalesi Plajı, Turgutreis’in 4 km kuzeyinde yer alıyor.

AKSAZLAR KOYU : Merkezden ortalama  4 km mesafede  bulunan  alan Oyuktepe Koyları olarak  da biliniyor. Bahsi geçen Aksazlar Koyu da, bu koylar arasında yer alıyor.

TAŞLIK PLAJI : Datça Limanı ile Ilıca arasında bulunan  plaj sesiz sakin bir alan.

LASSOS : Iassos’ta, İasos Antik Kenti kıyısından denize girme olanağınız var.

TUZLA KUŞ CENNETİ : Bodrum’a 25 km uzaklıkta yer alan Bargilya Antik Kenti’nin çevresinde, zeytin ağaçları bulunuyor. Bu arada Tuzla Kuş Cenneti’nde toplam 125 çeşit kuş türü barınıyor ve en popüler canlı türünü ise flamingolar oluşturuyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.