arama

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir?

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Binlerce yıllık geçmişiyle İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kadim şehri hakimiyeti altına alan her medeniyet kendisinden izler bırakmıştır. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedildikten sonra Osmanlı Devleti himayesinde ise altın çağını yaşamıştır. Yüzlerce hatta binlerce eser bu dönemde inşa edilmiştir. İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden birisi de Mısır Çarşısı’dır.

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir

Mısır Çarşısı İstanbul’un ilk alışveriş merkezlerinden birisidir desek yanlış olmaz. Çarşı bugün şehrin en önemli turistik yerlerinin başında gelmektedir. Hatta çarşıya girdiğinizde tezgahlardaki fiyat etiketlerinde birden fazla para birimini görebilirsiniz. Bu da turistler tarafından çok fazla rağbet gördüğünün adeta kanıtıdır. Baharatların ve geleneksel lezzetlerin bulunduğu Mısır Çarşısı bu yönüyle de ön plana çıkmaktadır. Yüzlerce çeşit baharati şifalı ot ve yöresel lezzetleri bulabileceğiniz çarşı haftanın her günü açıktır. Peki Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir?

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunan Mısır Çarşısı’na en kolay şekilde tramvay ile ulaşabilirsiniz. Bağcılar-Kabataş tramvayına bindiğinizde Eminönü durağından yürüyerek birkaç dakika içerisinde çarşının giriş kapısına ulaşırsınız. Bağcılar-Kabataş hattına ise metro, metrobüs, marmaray ve otobüsler ile şehrin her yerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir hatları vapurlarıyla da yine Eminönü iskelesinde inerek Mısır Çarşısı’na gidebilirsiniz.

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir

Mısır Çarşısı ismini nereden alıyor?

İstanbul’un bu sembol yapısı Mısır Çarşısı, Osmanlı Devleti padişahı IV. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Eminönü’nde bulunan Yeni Cami’ye gelir sağlamak amacıyla vakıf olarak inşa edilmiştir. Çarşının yapımına 1660 yılında Mimar Kasım Ağa trafından başlamış ve 1664 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. Peki Mısır Çarşısı ismini nereden alıyor? O dönemde Osmanlı toprakları olan Kahire’den alınan vergilerle Mısır Çarşısı yapılmıştır. Bu nedenle de çarşıya Mısır Çarşısı denilmiştir.

Mısır Çarşısı nerede nasıl gidilir

Toplamda 6 adet kapısı bulunan çarşıda 86 tane dükkan bulunmaktadır. Tarih boyunca şifalı otlar, baharatlar ve yöresel lezzetler satan çarşı bugün de aynı şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Hafta içi sabah saat 8’de açılan çarşı akşam 19:30’da kapanmaktadır. Cumartesi 8:00-20:00 arası hizmet verirken Pazar günleri ise 9:30-19:00 arası açıktır. Mısır Çarşısı ayrıca tüm dini bayramlarda kapalıdır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.