arama

Misi Köyü Gezi Rehberi!

Bursa’da yer alan ve tarihi M.S. 183’e dayanan Misi Köyü, İstanbul’a yakın olan ve günü birlik bile olsa biraz nefes alabileceğiniz ender güzelliklerden biri.

Hem yeni yapılan Osman Gazi Köprüsü hem de ucuzlayan feribot seferleri ile Bursa, artık İstanbul’a çok daha yakın bir konum olarak göze çarpıyor. Hal böyle olunca en azından hafta sonları İstanbul’dan kaçabilmek için birçok alternatif mevcut. Bunlardan biri de tarihi Misi Köyü…

Misi ya da Gümüştepe Mahallesi olarak bilinen bölge, Nilüfer ilçesinde Bursa’dan yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İçinden bir de derenin geçtiği şirin bir köy olan Misi’nin oldukça renkli mimarisi bile burayı gezmeniz için başlı başına bir sebep. Hafta sonu gezginleri için oldukça cazip bir destinasyon olan Misi Köyü, tüm bu özellikleri ile gezilecek ve görülecek listenizde ilk sıralarda yer almalı.

Misi Köyü Tarihçesi

M.S. 183’e kadar dayanan Misi Köyü’nün tarihçesi ise oldukça etkileyici. Alex adlı bir keşiş ve yanındaki 85 Hıristiyan, o zamanki adı ile Mysia‘a yerleşerek burada yaşamaya başlar. İncil konsüllerinin yapıldığı bir yer olan köy, bu yönüyle Hristiyanlar için oldukça ayrıcalıklı bir konuma sahip. Bunun yanında köyde yer aldığına inanılan Kavacık Sultan Yatırı‘nın da Müslümanlar için önemli olduğu söyleniyor. Kavacık Sultan ise Bursa’nın fethi öncesi kendisine saldıran 15 Bizans askerini öldürdüğü rivayet edilen baciyan-i rumlardan biri.

Her ne kadar eski bir Rum Köyü olsa da Misi Köyü, Osmanlı’da ahşap evlerin önemini göz önünde bulundurduğumuzda mimari açıdan Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Safranbolu evleri ya da Topkapı Sarayı yanındaki Soğukçeşme Sokak’taki ahşap evler bu mimarinin en bilinen örnekleri durumunda. Misi Köyü de bu ahşap evlerden bol bol barındırıyor. Köy 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Günümüzde birçok yapı restore edilerek köyün orijinalliği korunmaya çalışılıyor.

Misi Köyü’nde Neler Yapabilirsiniz?

Köyün dere kenarında yer alan çay bahçesinde manzaraya karşı çay içebilirsiniz.
Birbirinden renkli sokaklarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.
Çocuk kütüphanesinde çocuğunuzla kaliteli vakitler geçirebilirsiniz.

Misi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Köye şahsi aracınızla gitmek istediğiniz takdirde İstanbul’dan gelecekseniz Körfez’i dolandığınızda 3 buçuk saat gibi bir sürede ulaşmanız mümkün.

Toplu taşıma ile köye ulaşmak isterseniz, Şehreküstü metro istasyonundan metroya binerek Acemler durağında indikten sonra B/20 numaralı otobüse binerek Misi Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan gelenler için İDO ile geliyorsanız Güzelyalı’dan 1/GY, BUDO ile geliyorsanız Mudanya İskelesi’nden 1M numaralı otobüs ile Emek metro istasyonuna geldikten sonra metro ile Acemler durağında inerek B/20 numaralı otobüse bindiğinizde Misi Köyü’ne ulaşmanız mümkün.

Misi Köyü Konum

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.