arama

Miniatürk (Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücretleri)

Haliç kıyısında yer alan ve İstanbul’un gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda gelen Miniatürk, 2003 tarihinden bu yana hizmet vermeye devam ediyor. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz Miniatürk gezisi, çocuklar için de oldukça öğretici aktiviteler arasında yer alıyor.

Toplamda 60 bin metrekarelik bir alana yayılan Miniatürk, Antik Çağdan Roma’ya, Bizans’tan Selçuklu’ya ve Osmanlı’ya kadar bu topraklarda hüküm süren tüm medeniyetlerin kültürlerinden günümüze kalan mimari miraslarını minyatür boyutlarda ziyaretçilerle buluşturuyor.

15 bin metrekarelik alanda toplam 134 adet mimari maketin bulunduğu Miniatürk’te kaleler, surlar, külliyeler, medreseler, yalılar, saraylar, camiler, heykeller, anıtlar, iskeleler, köprüler ve daha birçok mimari miras, minyatür boyutlarda sergileniyor.

Tüm Türkiye’nin mimari mirasını tek alanda toplayan Miniatürk’te eserler hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilere 9 farklı dilde sesli rehberlik hizmeti veriliyor. Ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesinin amaçlandığı Miniatürk’te gezilebilecek alanlar arasında Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzeleri de yer alıyor.

Misafirlerin ihtiyaçlarına cevap verecek birimlerin de bulunduğu Miniatürk’te çocuk oyun park, açık hava gösteri alanı, feribot, kafeterya, hediyelik eşya dükkanları, 300 araçlık otopark, restoran, masal ağacı, satranç alanı ve Türkiye-İstanbul Simülasyon Helikopter turu da yer alıyor.

Miniatürk Nerede?

Haliç kıyısında konumlandırılan Miniatürk, Sütlüce semti sınırlarındaki İmrahor Caddesi üzerinde yer alıyor. Oldukça kolay bir lokasyondaki Miniatürk’e hem toplu taşıma hem de şahsi aracı ile gelecek olanlar rahatlıkla ulaşabilir. Miniatürk adresi ise Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi 34445 Sütlüce – Beyoğlu / İstanbul olarak belirtiliyor.

Miniatürk Nasıl Gidilir?

Merkezi lokasyonu ile ziyaretçilere kolay ulaşım olanağı sunan Miniatürk’e hem kara hem deniz yoluyla ulaşabileceğiniz gibi şahsi araçlarınızla ulaşırken de ulaşım sorunu yaşamayacaksınız. Peki, tüm bu yolları kullanarak Miniatürk’e nasıl gidilir?

Miniatürk’e Kara Yolu İle Ulaşım

Miniatürk’e kara yolu ile ulaşmak için otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Miniatürk’e Taksim’den 54HT, Topkapı’dan 41ST, Mecidiyeköy’den 54HŞ ve Eminönü’nden 47, 47E ve 47Ç otobüsleri ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun yanında metrobüs kullanarak Halıcıoğlu durağına kadar geldikten sonra buradan buradan 41 ST ya da Topkapı-Seyrantepe minibüsleri ile de Miniatürk’e gelebilirsiniz. Miniatürk’e kendi aracınız ile ulaşmak istediğinizde Kağıthane Tüneli’nden Haliç çıkışını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Miniatürk’e Deniz Yolu İle Ulaşım

Hem deniz hem de kara yolu hattının ortasında yer alan Miniatürk’e deniz bağlantısı ile ulaşmak için Kabataş ve Beşiktaş iskelelerinden Dentur’un başlatmış olduğu Uğramalı Haliç Turları’nı kullanabilirsiniz. Bu turların Haliç durağında inip Miniatürk’e kolayca geçebilir, böylelikle Galata Kulesi, Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı gibi birçok yüksek yapıyı da denizden görme şansını da yakalayabilirsiniz.

Miniatürk Giriş Ücretleri

Birbirinden nadide 134 adet maketi detaylıca inceleyip bilgi alabileceğiniz Miniatürk ziyaret saatleri yaz sezonunda 09.00-19.00 saatleri olarak belirtiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Miniatürk giriş ücretleri ise değişim gösteriyor. Miniatürk 2018 giriş ücretleri, öğrenci giriş ücreti, öğretmen giriş ücreti, indirimsiz giriş ücreti, asker, polis, öğretmen olmak üzere çeşitli tarifleri olmak üzere farklılaşıyor. Miniatürk 2018 giriş ücretleri güncel olarak şöyle sıralanıyor:

Miniatürk 2018 giriş ücret tarifesine göre tam bilet 7,5 lira iken öğrenci ve öğretmenlerden 3 lira, asker ve polisten 3 lira alınıyor. Miniatürk giriş ücretleri yabancı ziyaretçiler içinse 15 lira olarak belirlenmiş durumda. Bunların yanı sıra 10 öğrenci ile beraber bir öğretmen de refakatçi olarak girebiliyor.

Miniatürk’te Yer Alan Eserler

Geçmişten günümüze Türkiye’de yer alan tüm mimari eserleri tek çatı altında inceleme olanağı sunan Miniatürk’te yer alan eserlerin sayısı 134’ü buluyor. Toplam 60 bin metrekarelik alana yayılan Miniatürk’ün 15 bin metrekaresi bu eserlere ayrılmış durumda.

Miniatürk’te yer alan eserler arasında Antik Çağdan Roma’ya, Bizans’tan Selçuklu’ya ve Osmanlı’ya kadar Türkiye’de yaşayan tüm medeniyetlerin mimari eserlerini görerek bunlar hakkında bilgi almak mümkün. Mimari anlamda adeta açık hava müzesi olan bulunduğu Miniatürk’te kaleler, surlar, köprüler, yalılar, saraylar, camiler, heykeller, anıtlar, külliyeler, medreseler, iskeleler ve daha birçok mimari miras, minyatür boyutlarda sergileniyor.

Tüm Türkiye’yi doğudan batıya, kuzeyden güneye bir anda dolaşmış gibi hissedeceğiniz Miniatürk’te bu eserlerin yanında ayrıca Anadolu’da inşa edilip günümüzde yerinde olmayan ve dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi de yer alıyor. İşte Miniatürk’te yer alan eserlerin tamamı ve ayrıntıları:

Camiler

Mescid-i Aksa

Miniatürk’te yer alan eserlerin cami kategorisinde yer alanlarından biri Mescid-i Aksadır. İslam dinindeki en önemli üçüncü kutsal mekan olarak sayılan Mescid-i Aksa, Kudüs kentinin Eski Şehir kısmında yer alır. Mescid-i Aksa Müslümanlar’ın ilk Kıble yönüdür. Kubbet-üs-Sahra’nın yanında bulunan Mescid-i Aksa, 17 kapı ve 4 minareden meydana gelir.

Kubbet-üs Sahra

Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen Kubbet-üs Sahra, Emevîler devrinde Kudüs’te kaya üzerine inşa edilmiştir. Ortası kubbeli sekizgen bir bina olarak yükselen Kubbet-üs Sahra, Mescid-i Aksâ’nın yanında aynı tepededir.

Molla Gurani Camii

Vefa Kilise Camii ya da Molla Gürani Camii olarak bilinen yapı, İstanbul’da camiye çevrilmiş çok sayıdaki Bizans kilisesinden biridir. İstanbul’da Süleymaniye’den Vefa’ya inen güzergahta Hagios Theodoros Kilisesi olarak 11. yüzyıl sonu 12. yüzyıl başlarında inşa edilen bina, klasik Yunan haçı planına göre yapılmıştır.

Halil-ür Rahman Camii ve Balıklı Göl

Şanlıurfa’da yer alan Halil-ür Rahman Camii halk arasında Döşeme Camisi olarak da bilinmektedir. Balıklı Göl olarak isimlendirilen Halil-ür Rahman Gölü’nün yanında yer alan yapı, 504 tarihinde Rahip Urbisyus tarafından Hz. İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına yapılan kiliseden dönüştürülmüştür.

Diyarbakır Ulu Camii

Hz. Ömer döneminde yapılan Diyarbakır Ulu Camii 639 yılında şehrin merkezindeki en büyük mabed olan Martoma Kilisesinin bulunduğu yere inşa edilmiştir. Diyarbakır’daki en büyük yapılar topluluğu olan Diyarbakır Ulu Camii’nin iki ayrı cami kısmı ve iki medresesi bulunmaktadır.

Sivas Divriği Ulu Camii

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen bu eser, cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilen ve işçiliği ile dikkat çeken yapının inşasına 1228 yılında başlanıp 1243 tarihinde tamamlanmıştır.

Konya Alaaddin Camii

Anadolu Selçuklu Devrinin en büyük ve en önemli eserlerinden olan Konya Alaaddin Camii Konya’da Alâeddin Tepesi adlı höyüğün üstünde yükselmektedir. Konya’nın en büyük ve en eski camisi olan yapının inşasına Selçuklu Sultanı I. Rükneddin Mesud zamanında başlanmıştır.

Antalya Yivli Minareli Cami

Antalya’da yer alan Yivli Minare Camii, Anadolu Türk Mimarisinde benzeri olmayan yivli minaresinin formuyla dikkat çekmektedir. Anadolu’daki çok kubbeli cami tipinin günümüze ulaşan en eski örneği olan yapı Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından 1230 yılında inşa ettirilmiştir.

Selçuk İsa Bey Camii

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan İsa Bey Camii, , Artemis Tapınağı’yla Saint Jean Kilisesi arasında yükselmektedir. Mimar Şamlı Ali’nin eseri olan İsa Bey Camii, 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmıştır.

Niğde Alaaddin Camii

1223 yılında Niğde’de yaptırılmış olan Alâeddin Camii, bir Selçuklu yapısıdır. şehrin iç kalesinin içinde, güneyde yer alan yapı, Niğde’nin simgelerinden biridir.

Eyüp Sultan Camii

İstanbul’daki en büyük Osmanlı miraslarından biri olarak kabul edilen Eyüp Sultan Camii, ilk olarak 1458 yılında inşa edilmiştir. Günümüzdeki görünümüne III. Selim tarafından kavuşturulan Eyüp Sultan Camii’nin yapım süreci 1798’de başlayıp, 1800 yılında tamamlanmıştır.

Bursa Ulu Camii

Bursa’da I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış olan Bursa Ulu Cami, Bursa’nın tarihi sembollerinden biridir. 3 adet kapıya sahip olan yapı Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa’ nın Ayasofya’sıdır.

Hacı Bayram Camii

Ankara’da yer alan Hacıbayram Camii 15. yüzyıldan itibaren etkili olan Bayrami Tarikatını yansıtan mimarisi ile dikkat çekmektedir. 1427-1428 yıllarında inşa edilen cami özgün mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman adına 1551 yılında inşa edilen Süleymaniye Camii’nin mimarı Mimar Sinan’dır. Yapımı 1557 yılında tamamlanan Süleymaniye Camii, medreseler, hazire, sıbyan mektebi, kütüphane gibi birimleri de barındırmaktadır.

Selimiye Camii

Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı Selimiye Camii, Edirne’de bulunmaktadır. Mimar Sinan’ın 90 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biri durumundadır.

Sultanahmet Camii

Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya 1609-1617 yılları arasında yaptırılan Sultan Ahmet Camii, tarihi yarımadadaki konumu ile dikkat çekmektedir.

Manisa Muradiye Camii

Manisa’nın Şahzadeler semtinde bulunan Manisa Muradiye Camii, III. Murat adına bir külliye olarak ve Mimar Sinan tarafından tasarlanarak yaptırılmıştır. 1583-1585 yıllarında yapılmış olan caminin iki minaresi vardır.

Kaymak Mustafa Paşa Camii

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Kuleli Askeri Lisesi’nin hemen yan tarafında bulunan Kaymak Mustafa Paşa Camii, denize sıfır konumda yükselmektedir. Yapı sade ve enine dikdörtgen bir camidir.

Mehmet Ali Paşa Camii

1830 yılında Mehmed Ali Paşa döneminde yapımına başlanılan cami, 1848 yılında Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa döneminde tamamlanmıştır. Mimarı Boşnak Yusuf olan cami 18. yüzyılda uygulanan Barok ve Rokoko mimari üsluplarını yansıtmaktadır.

Türbeler ve Kümbetler

Mevlana Türbesi

Konya’da yer alan Mevlana Türbesi’nin inşası 1274 yılında tamamlanmıştır. Kubbesi Selçuklu Dönemi’nin en güzel eserlerinden olan türbe Mimar Bedreddin Tebrizi tarafından yapılmıştır.

Kırşehir Aşık Paşa Türbesi

Eretna Beyliği dönemine ait olan türbe, Kırşehir’dedir. 1322 yılında inşa edilen Kırşehir Aşık Paşa Türbesi, kesme taştan yapılmıştır ve Orta Asya etkileri taşır.

Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi

Büyük Türk mutasavvıfı Hacı Bektaş-ı Veli’nin Nevşehir ilimizdeki türbesi olan Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi, 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Külliye bugünkü halini 19. yüzyılda geçirdiği onarım sonucu almıştır.

Kayseri Döner Kümbet

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Şah Cihan Hatun için yaptırılan Kayseri Döner Kümbet Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da bilinir. Yapı 1276 yılında inşa edilmiştir.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi’nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin türbesidir. Türbe Bilecik ilimiz sınırları içinde, Söğüt bölgesinde yer almaktadır.

Bursa Yeşil Türbe

Bursa Yeşil Türbe, I. Mehmed Çelebi tarafından 1421 yılında, Bursa Yeşil Camii’nin yanında yapılmıştır. 8 sandukanın bulunduğu türbede bir de kitabe bulunmaktadır.

Sultan Murat Türbesi

Osmanlı mimari eseri olan türbe, Kosova’daki en eski yapılardan biridir. 14. yüzyılda inşa edilen Sultan Murat Türbesi, Kosova topraklarında Türklüğün ve İslam’ın da ilk simgesi olarak bilinmektedir.

Mimar Sinan Türbesi

Süleymaniye Camii’nin köşesinde yer alan türbe, Mimar Sinan’ın ölümünden kısa bir süre önce 1588 yılında yapılmıştır.

Budapeşte Gül Baba Türbesi

Budin Kalesi kuşatması sırasında ölen Bektaşi Dervişi Cafer’in türbesi olan yapı Gül Dede olarak da bilinmektedir. Türbe, Balkanlardaki önemli Türk eserlerinden biridir.

Romanya Gazi Ali Paşa Türbesi

Romanya sınırlarında bulunan Gazi Ali Paşa Türbesi, bölgedeki önemli Türk eserlerinden biridir. Altıgen planlı kubbesi yalnızca Romanya’da görülen yapı 17. yüzyılda inşa edilmiştir.

Medreseler

Erzurum Çifte Minareli Medrese

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdavend Hande Hatun tarafından yaptırıldığı sanılan yapı 1270-1291 yılları arasında inşa edilmiştir. Cumhuriyet’e kadar medrese olarak kullanılan yapı, 1942’de müze haline getirilmiştir.

Sivas Gök Medrese

Selçuklu Başveziri Sahip Ata tarafından 1271 yılında Mimar Kaluytan’a yaptırılan Gök Medrese, Sivas’ın sembolü haline gelmiştir. 1934-1967 yılları arasında müze olarak kullanılan yapının süslemeleri göz doldurmaktadır.

Konya Karatay Medresesi

Konya’da Selçuklu Veziri Karatay tarafından yaptırılan eser, 1251 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu taş işçiliğinin şaheserlerinden olan Konya Karatay Medresesi, 1955 yılından bu yana Çini Eserleri Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Karaman Hatuniye Medresesi

Karaman sınırları içerisinde yer alan eser, 1382 yılında inşa edilmiştir. Yapı Osmanlılardan sonra en kudretli Türk beyliği olan Karamanoğulları’ndan günümüze kalan pek çok eserden biri durumundadır.

Konya İnce Minareli Medrese

Selçuklu Başveziri Sahip Ata tarafından Konya’da yaptırılan Konya İnce Minareli Medrese’nin inşası 1260-1264 yılları arasında tamamlanmıştır. Yapının çinilerle süslü minaresi ve işlemeli taş kapısı ünlüdür.

Kilise (Müze Olanlar Dahil) – Sinagog- Manastır

Ayasofya

Doğu Roma İmparatorluğu döneminde 537 yılında inşa edilen yapı Sultanahmet Meydanı’nda bulunmaktadır. İstanbul’da yapılan en görkemli Bizans eseri olan Ayasofya’da II. Selim, III. Murad ve III. Mehmed’in türbeleri de yer almaktadır.

Aya İrini

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından Ayasofya ile birlikte yaptırılan Rum-Ortodoks kilisesinin inşası 537 yılında tamamlanmıştır. Kilise Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surların içinde kalmaktadır.

Trabzon Sümela Manastırı

Dağ gövdesi içine inşa edilmiş gizli bir tapınak olan Sümela Manastırı, 1300 metre yükseklikte yer almaktadır. Manastırın içinde 400 metrekare büyüklüğünde mağaranın içine oyulmuş bir kilise bulunmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

Geçmişi Roma dönemine kadar uzanan Meryem Ana Kilisesi, Antik Çağ’da meyve sebze hali olarak inşa edilmiştir. Meryem Ana Kilisesi’nin bugün yalnızca apsis bölümü ayakta kalmıştır.

Ahrida Sinagogu

1400’lü yıllarda Makedonya Ohri’den gelen Yahudilerce inşa edilen sinagog Balat Kürkçü Çeşmesi Sokak üzerinde yer almaktadır. Sinagog, 17. yüzyıl sonunda restore edilmiştir.

Kariye Müzesi

İstanbul’un Edirnekapı semtinde yer alan yapı, 509 yılında yapılmış ancak depremde yıkılmıştır. Günümüze ulaşan bina ise 1321 yılında inşa edilmiştir. Yapı 1511 yılında minare eklenerek camiye çevrilmiştir.

St. Antoine Kilisesi

İstanbul’daki en büyük kilise olan St. Antoine, 1906’da inşa edilerek 1912 yılında ibadete açılmıştır. İtalyan Gotiği tarzında inşa edilen kilise, Latin-Katolik Hristiyanların özellikle Noellerde toplandığı bir yapıdır.

Kaleler ve Surlar

Ecyad Kalesi

16.Dünya Savaşı’na dek Türk garnizonu olarak kullanılan Ecyad Kalesi, 16. yüzyıl sonunda Kâbe’nin savunmasına yardımcı olmak üzere yapılmıştır. Mekke’de yer alan kaleden sundurmasının dışında eser kalmamıştır.

Kudüs Sultan Süleyman Surları Şam Kapısı

1542 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Şam Kapısı Kudüs’ü çevreleyen 4 kilometre uzunluğundaki surlarda bulunan 7 kapıdan biridir. Adını Kanuni Sultan Süleyman’dan almıştır.

İstanbul Surları ve Yedikule

Dışarıdan gelecek saldırılara İstanbul’u koruma amacıyla inşa edilen surların uzunluğu 21 kilometreye ulaşmaktadır. Avrupa’nın en uzun savunma yapılarından olan bu surların 50’den fazla kapısı bulunmaktadır.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmed tarafından 1452 yılında Boğaz’dan Bizans’a gelecek yardımı engellemek üzere yaptırılmıştır. Bir süre cezaevi olarak da kullanılan Rumeli Hisarı’nın uzunluğu 250 metredir.

Anadolu Hisarı

Yıldırım Bayezid tarafından 1394 yılında yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed döneminde genişletilen hisar, İstanbul’daki en eski Türk eseri olma özelliğine sahiptir. Rumeli Hisarı ile karşı karşıya olan hisar, Boğaz’ın en dar yerinde bulunmaktadır.

Saraylar ve Yalılar

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmed döneminde inşasına başlanan sarayın ilk yapıları 1461-1468 yılları arasında tamamlanmıştır. Devletin resmi törenlerinin yapıldığı saray, günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi olarak hizmet vermektedir.

İshak Paşa Sarayı

Ağrı-Doğubeyazıt yakınında bulunan saray, dönemin sancakbeyi Hasan Paşa’nın oğlu İshak Paşa tarafından 1784 yılında yaptırılmıştır. Selçuklu mimarlığının izlerini taşıyan saray, 7 bin 600 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Sadullah Paşa Yalısı

III. Selim döneminde yapıldığı sanılan yalının inşası 1770’lerde tamamlanmıştır. Geleneksel Türk konutlarının tüm özelliklerini taşıyan ve bugün yalnız harem bölümü ayakta olan yalının mimarı bilinmemektedir.

Küçüksu Kasrı

İnşası 1856 yılında tamamlanan eser, Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nikoğos Balyan’a yaptırılmıştır. 1983 yılından bu yana kasır, müze olarak hizmet vermektedir.

Beylerbeyi Sarayı

İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında, Kuzguncuk’la Çengelköy arasında yer alan Beylerbeyi Sarayı Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında yaptırılmıştır. Sarayın mimarı ünlü Ermeni mimar Sarkis Balyandır.

Çırağan Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı’nın mimarı Sarkis Balyan’dır. 1872 yılında yapılan eserin yapımında değerli taşlar kullanılmıştır. Bugün İstanbul’un en ünlü otellerinden biri olan Çırağan Sarayı, 1987’de restore edilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı

Mimarı Garabet Balyan olan Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid tarafından 1848-1856 yılları arasında yaptırılmıştır. Neoklasik, Ampir ve Barok üsluplara özgü sütun ve bezemelerle kaplı olan yapının kullanım alanı 45 bin metrekaredir.

Hidiv Kasrı

Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında yaptırılan eser Çubuklu’da koruluk içindedir. İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılan yapı 1000 metrekarelik alanda, şato formunda inşa edilmiştir.

Evler ve Mahalleler

Safranbolu Evleri

Safranbolu evleri ve çeşmeleri 18. Yüzyıldan günümüze kalan miraslardan biridir. Zemin katta taşın kullanıldığı evlerin üst katında ahşap kullanımı yaygındır. Sokağa bitişik olarak tasarlanan evlerde taş zemin katlar, destek duvarı görevi de görerek üst katları da taşımaktır.

Amasya Yalıboyu Evleri

19.yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başında inşa edilmiş olan Amasya Yalıboyu Evleri, Amasya’da Yeşilırmak kıyısına inşa edilmiştir. Anadolu’nun ilk prefabrik konutları olma özelliği taşıyan bu yapılan Anadolu sivil Türk mimarisinin güzel örneklerini oluşturmaktadır.

Mardin Taş Evleri

Sarı kalker ve kesme taştan yapılmış olan geleneksel Mardin taş evleri, yüzyıllardan bu yana kullanılmaktadır. Bu yapılarda mimari olarak evlerin her birinin bir diğerini perdelemeden ovayı görmesi sağlanmıştır.

Soğukçeşme Sokağı

Tarihi İstanbul evlerinin bulunduğu sokak Bâb-ı Hümâyûn’un sonunda, Topkapı Sarayı’nın duvarına yaslanmış cumbalı, kafesli, 2-3 katlı, 8-10 odalı ahşap evlerin oluşturduğu bu sokağın geçmişi 18. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Atatürk’ün Evi

T.C. Selanik Başkonsolosluğu bahçesinde yer alan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki ev 1870 yılında inşa edilmiştir.

Binalar

Kuleli Askeri Lisesi

Sultan Abdülaziz tarafından 1863 yılında inşa ettirilen yapı, Selimiye Kışlası’nın daha küçük bir modeli olarak yükselmektedir. Kuleli Askeri Lisesi, bazı dönemlerde kışla ve hastane olarak da hizmet vermiştir.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı

İki divanhane olarak inşa edilen Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kasımpaşa’da Haliç kıyısında yer almaktadır. Günümüze ulaşan bina, Sultan Abdülaziz döneminde yapımına karar verilen divanhanedir.

T.C. Ziraat Bankası

İtalyan Mimar Giulio Mongeri tarafından yapılan Ziraat Bankası binasının inşası 1926-1929 yılları arasında gerçekleşmiştir. Genel müdürlük binası olarak kullanılan eser daha sonra müzeye dönüştürülmüştür.

TBMM Parlamento Binası

26 Ekim 1939’da temeli atılan TBMM Parlamento Binası’nın mimarı Avusturyalı Prof. Clemens Holzmeister’dir. Bina, mimari özellikleri bakımından Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü ve ölümsüzlüğünü simgeleyecek biçimde tasarlanmıştır.

İstanbul Belediye Sarayı

Türkiye mimarlığının gelişim sürecinde önemli bir dönüşümün işareti olan İstanbul Büyükşehir Belediye Sarayı, sade mimarisiyle dikkat çekmektedir. Bina, Şehzadebaşı’nda, Atatürk Bulvarı ile Şehzadebaşı Caddesi’nin kesiştiği noktada, Saraçhane Parkı’nın güneyinde yer almaktadır.

Darüşşafaka Lisesi Binası

Mimarı Garabet Balyan olan ve 1868’te inşasına başlanan bina, 1873’te tamamlanmış ve aynı yıl eğitime başlanmıştır. Darüşşafaka binası günümüzde, yetenekli yetim çocuklara hizmet vermektedir.

Galatasaray Lisesi

Osmanlı İmparatorluğu’na devlet görevlisi yetiştirmek üzere İstanbul’da kurulan Galatasaray Lisesi’nin temeli 1481 yılında atılmıştır. 1868 yılında büyük bir reform geçirmiş olan Galatasaray Lisesi, her dönemde gözde eğitim kurumlarından biri olmayı başarmıştır.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

İstanbul’un Başakşehir bölgesinde yükselen Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Türk atletizmine ve futboluna hizmet etmesi amacıyla yaptırılmıştır. Yapımına 6 Temmuz 1998’de başlanan stadyum 46 bin metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir.

Selçuklu-Osmanlı Öncesi ve Bizans

Örme Sütun

Örme Sütun 4. yüzyılda kalker bloklardan örülerek yapılmış ve 32 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Sütunun dört yüzünde birer çeşme olduğu yapılan kazılar sonucu görülmüştür.

Burmalı Sütun

Burmalı Sütun, MÖ 5. Yüzyılda Perslere karşı 31 Grek kentinin birleşerek zafer kazanmalarının anısına, Perslerin silahları eritilerek yapılmıştır. Orijinal yüksekliği 8 metre olan anıtın bugün ayakta kalan kısmı 5,5 metre yüksekliğindedir.

Mısır Dikilitaşı

Mısır’daki Karnak Tapınağı’na MÖ 1547 yılında dikilmiş olan dikilitaş, 90 yılında İstanbul’a getirilmiştir. Yekpare anıtta kırmızı porfirden 25 metre yüksekliğindeki hiyeroglif ile firavunun zaferleri anlatılmaktadır.

Nemrud Dağı Kalıntıları

Adıyaman’ın Kahta bölgesinde yer alan Nemrud Dağı’nda, 2206 metre yükseklikteki Komagene Krallığı’na ait kalıntılardır. Dünyanın 8. harikası olarak anılan kalıntılar, MÖ 80 – MS 72 yılları arasına aittir. Nemrud Dağı’ndaki açık hava tapınağının doğu setinde 8 adet yontma taşlı, tahtların üzerine oturmuş, 8-10 metre yüksekliğinde büyük tanrı heykelleri ile kopmuş baş heykelleri bulunmaktadır.

Hitit Uygarlığı

Efes Celsus Kütüphanesi

Roma döneminde MS 115-117 yılları arasında yapılan kütüphane İzmir, Selçuk’tadır. 3. Yüzyılda gerçekleşen depremler ile tahrip olan kitaplığın ön yüzü, daha sonra duvar haline getirilmiştir.

Artemis Tapınağı

Helenistik dönem tapınaklarının en büyüğü olan Artemis Tapınağı İzmir Selçuk’taki Efes Antik Kenti’ndedir. MÖ 334-320 yılları arasında yapılan tapınak dünyanın Antik Çağ’daki yedi harikasından biri olma özelliğine sahiptir.

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın Antik Çağ’daki yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi MÖ 4. yüzyıla aittir. Pers Valisi Mausolus’un anısına eşi tarafından yaptırılan mozolenin parçaları bugün Londra’da British Museum’da yer almaktadır.

Zeus Sunağı

İzmir’in Bergama ilçesindeki antik Pergamon kentinde yer alan eser MÖ 197-159 yılları arasında inşa edilmiştir. Eser, Helenistik dönem heykel sanatının ve Bergama heykelcilik okulunun görkemli bir örneğidir.

Aspendos

Antalya’da yer alan tiyatro, Serik’in 6 kilometre doğusunda bulunan Aspendos Antik Kenti’ne ait bir yapıdır. Anadolu’da İlkçağdan günümüze sağlam ulaşabilen dört tiyatrodan biri olan tiyatro İmparator Antoninus Pius döneminde yapılmıştır

Augustus Tapınağı

Ankara Anıtı olarak da bilinen Augustus Tapınağı Roma İmparatorluğu’ndan Augustos tarafından Kybele ve Men kutsal alanının üzerine yapılmıştır. Muhtemelen MÖ 25-20. Yüzyıllarda inşa edilen tapınak, bir dönem Bizanslılar tarafından kilise olarak da kullanılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı

Doğu Roma İmparatorluğu’nun en görkemli dönemine ait olan Yerebatan Sarnıcı, 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Kente su dağıtımını sağlamak amacıyla inşa edilen sarnıç, Justinianus tarafından yaptırılmıştır.

Kız Kulesi

Kız Kulesi, Harem ve Salacak kıyıları arasında, kıyıya 180 metre mesafedeki kayalar üzerinde yükselmektedir. Roma ve Bizans döneminde savunma amaçlı olarak kullanılan Kız Kulesi, 2 bin 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kule, Osmanlı döneminde Nevşehirli İbrahim Paşa tarafından kapsamlı bir onarım görmüştür.

Galata Kulesi

İstanbul’da Tünel ve Karaköy arasında yer alan Galata Kulesi ilk olarak MÖ 6. yüzyılda ahşaptan yapılmıştır. Günümüzdeki kule ise 1348 yılında Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. 16 kattan oluşan kulenin yüksekliği 69.90 metredir.

Anıtlar

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, Türk milletinin şükran duygularını ifade etmek için inşa edilen eser Ankara’da yer almaktadır. 1944-1953 yılları arasında, 4 aşamalı olarak yapılan eser, 9 yılda inşa edilmiştir.

Taksim Cumhuriyet Anıtı

Taksim Cumhuriyet anıtı İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından 1928 yılında İtalya’da yapılmıştır. Heykelde Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak yer almaktadır. 11 metre yüksekliğindeki heykelde kullanılan mermerler İtalyan mermeridir.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılan anıt, Çanakkale’de şehit olan 250 bin askerin anısına yaptırılmıştır. Yapımı 6,5 yıl süren anıtın altında müze, yanında Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği yer almaktadır.

Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

Mimar Vedat Tek’in eseri olan İzmit Saat Kulesi 1901 yılında İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından yaptırılmıştır. Dört kattan oluşan Neoklasik üsluptaki saat kulesi Sultan Abdülaziz’in Hünkâr Köşkü’nün hemen önünde yer almaktadır.

İzmir Saat Kulesi

25.Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yıldönümü hediyesi olan İzmir Saat Kulesi, 1901 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. Döneminde Hamidiye Kulesi adıyla anılan kulenin saati de Alman İmparatoru Wilhelm’in hediyesidir

Dolmabahçe Saat Kulesi

1890-1894 yılları arasında inşa edilen Dolmabahçe Saat Kulesi Dolmabahçe Sarayı’nın Hazine-i Hassa Kapısı ile Dolmabahçe Camii arasındadır. 1895 yılında açılan eser Barok, Neoklasik ve Ampir mimari unsurları barındırmaktadır.

Yol-Köprü-Çeşme-Kervansayar-Hamam

Adana Taş Köprü

Döneminin ticaret yollarını birbirine bağlayan önemli bir yapı olan Adana Taş Köprü 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Uzunluğu 319 metre olan Adana Taş Köprü, yapılan eklentilerle Adana Kalesi’ne birleştirilmiştir.

Malabadi Köprüsü

Dünyadaki taş kemerli köprüler arasında en geniş kemere sahip köprü olan Mabadi Köprüsü Diyarbakır Silvan yakınlarında, Batman Çayı üzerinde yer almaktadır. Artukoğulları döneminde yapılan köprü 1147 yılında Timurtaş bin İlgazi bin Artuk tarafından inşa ettirilmiştir.

Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek sınırlarında yer alan Mostar Köprüsü 1566-67 yıllarında inşa edilmiştir. Mostar’ın simgesi haline gelen köprü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin’in eseridir. Dünyanın en büyük tek gözlü taş köprülerinden biri olan köprü 2003 yılında restore edilerek hizmete açılmıştır.

Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü)

Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan ilk yapı olan Boğaziçi Köprüsü 1973 yılında inşa edilerek hizmete açılmıştır. 15 Temmuz 2016 akşamı gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sonrasında köprünün adı burada şehit olan vatandaşların anısına 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir.

Kırk Çeşmeler

III. Ahmed Çeşmesi

Sadrazam Damat İbrahim Paşa tarafından, Padişah III. Ahmed adına yaptırılan çeşme Sultanahmet Meydanı’nda yer almaktadır. 1728 yılına ait çeşmenin mimarı Mehmed Ağa’dır. Çeşmede klasik Osmanlı üslubu Barok üslubuyla birleşmektedir.

Alman Çeşmesi

Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm tarafından 1901 yılında yaptırılan çeşme, Sultan II. Abdülhamid’e hediye edilmiştir. Almanya’da yaptırılan çeşmenin tasarımımın bizzat II. Wilhelm tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

Haseki Hürrem Hamamı

Sultan Ahmed Camii ile Ayasofya Müzesi arasında yer alan hamam, 1556’da Hürrem Sultan için yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın yaptığı en büyük hamam olan Haseki Hürrem Hamamı, zamanla farklı amaçlarla kullanılsa da günümüzde de hamam olarak hizmet vermektedir.

Aksaray Sultan Han (Kervansaray)

Kendi adıyla anılan Sultan Han kasabasında bulunan han, Aksaray’da yer almaktadır. Mimarı Şamlı Muhammed bin Havlan olan Aksaray Sultan Han, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1229 yılında yaptırılmıştır. Yapı mimari olarak klasik Selçuklu kervansaray şemasının en belirgin örneklerinden biridir.

Şam İstasyonu

Bugün hala tüm görkemiyle ayakta olan Şam istasyonu 1911 yılında inşa edilmiştir. İstasyon, Tarihi Hicaz Demiryolu’nun Şam’daki durağı olarak hizmet vermektedir.

Haydarpaşa Garı

Mimar Otto Ritter ve Helmut Cuno’nun eseri olan Haydarpaşa Garı, İstanbul’un simge eserlerinden biridir. Mimarisinde Alman Rönesans’ı ve Neoklasik üsluplardan alınan öğelerin kullandığı garın yapımına 1906 yılında başlanmış, 1908’de bitirilerek hizmete açılmıştır.

Atatürk Havalimanı

Türkiye’nin ilk havalimanı olan Atatürk Havalimanı, 1938 yılında Yeşilköy adıyla uçuşa açılmıştır. Adı 1985 yılında değiştirilen liman, dünyanın en hızlı inşa edilen dış hatlar terminalini barındırmaktadır.

TEM Otoyolu

Miniatürk’teki hareketli figürler arasında yer alan TEM Otoyolu minyatürü 14 metre uzunluğunda bir kesit olarak sunulmaktadır. İki tünel içinden dönüş yapan 40 aracın seyrettiği minyatür otoban Mini Tren Maket alanı içerisinde yer almaktadır.

Doğal Güzellikler

Peri Bacaları

Dünyada Kapadokya, Türkiye’de ise görüntüsünden ötürü Peri Bacaları adıyla bilinen oluşum, Nevşehir’de yer almaktadır. Bacaların iç kısımları Hristiyan papazları tarafından oyularak birkaç katlı kilise ve manastır haline getirilmiştir.

Pamukkale

Dünyada başka örneği bulunmayan bu oluşum Denizli ilimizde yer almaktadır. Kireçli suyun akarken donarak oluşturduğu basamaklı havuzlardan meydana gelen bu oluşum, pamuğa benzeyen görüntüsü nedeniyle Pamukkale adıyla anılmaktadır.

Taşıma Araçları

Baştarda

17.yüzyılda en görkemli dönemlerini yaşayan baştardalar, 1657 Osmanlı Donanması’na ait kadırga sınıfının en büyük ve en gösterişli tipidir. 32 sıra kürekli ve 750 personelli olan Baştarda 1657, türünün en iyi örneklerinden biridir.

Ertuğrul Fırkateyni

1861 tarihinde tamamlanmış, 19 Ekim 1863 tarihinde padişah huzurunda denize indirilmiş olan Ertuğrul Fırkateyni, Dolmabahçe Sarayı önünde demir atmıştır. Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan Ertuğrul Firkateyni, bir fırtınaya yakalanarak Oşima Adası’ndaki Kaşinozaki Burnu’nda kayalara çarparak denize batmıştır.

Kalender Yolcu Vapuru

1911 yılında hizmete giren Kalender Yolcu Vapuru, İngiltere’de yapıldı. 1981’de Kabataş’a bağlanarak kısa bir süre Atatürk Müzesi olarak hizmet veren vapur, 1984’te Tersanesi’ne bağlanarak hizmet dışı bırakılmıştır.

Mini Tren

Miniatürk’ün maket alanı içerisinde 2 değişik hatta işleyen sembolik mini trenler bulunmaktadır. Bu trenler 1760 metre uzunluğundaki minyatür yolda sefer yapmaktadır.

Topkapı Feribotu

Türk mühendisler tarafından 1970 yılında yapılan Topkapı Feribotu Camialtı Tersanesi’nde imal edilmiştir. 738 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Topkapı Feribotu 67 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğindedir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.