arama

Mayıs Ayında Keşfedilecek 10 Gezi Rotası!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Mayıs Ayında Keşfedilecek 10 Gezi Rotası!
Bahar mevsimlerinden Mayıs, yaşamımıza renk ve güzellik katmaya devam ediyor. Aslında çoğu gezi rotalarını Mayıs ayında keşfetmek ayrı bir güzeldir! Çünkü, tatil zamanı havanın ölçülü olması, bize tatilde rahat hareket etme avantajı sağlar. Aktivite veya gezi programlarına rahatlıkla katılır, zorlanmayız. Fazla serin olmayan hava kadar, aşırı sıcak olmayan mevsimsel koşullar da, bize doğru tatil zamanını fısıldar.

Mayıs, doğanın tam anlamıyla uyandığı; deniz suyunun ılımaya, tatil, gezi ve başta piknik olmak üzere, önemli kavramların yeniden hayatımıza merhaba dediği bir ay. Yavaş yavaş günler aydınlanıp uzuyor. Kafa dinlemek üzere tatil planlamak veya iş yoğunluğunun bunaltan kalabalığından kısa süreliğine kaçmak gerekiyor bazen!

Kentlerin karmaşa ve kalabalığına, başka türlü dayanmak kabul edelim çok zor! Bu nedenle Mayıs ayında yeni yerler keşfetmek veya yeni tatil alanları deneyimlemek ve kısa kaçamaklar için ideal aylardandır. Hafta sonları ister yakın yerler, isterseniz yakın çevre kentlerin gezi hazinelerini keşfe gidebilirsiniz.

Bu tamamen, sizin ne tür bir tatil veya gezi planladığınız ya da istediğinize bağlıdır!
Bu yazımda sizlere farklı özelliklere sahip tatil rotalarına dair ipucu vereceğim.

Sizin yapmanız gereken ise, bavul hazırlamak; sonra “ver elini tatil” kim tutar bizi!

1 – Abant
Kentin kalabalığından kaçmak, biraz huzur aramak istiyorsanız adresiniz; Abant olmalı. Her zaman çok büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Abant, Mayıs ayında ayrı bir cazibeye bürünüyor. Baharın bütün baştan çıkarıcılığını giyinen Abant, gölü, doğası ve yeşilin en güzel tonları ile size çok iyi gelecek!

2 – Burgazada
Mayıs ayında gezebileceğimiz rotalardan biri de Burgazada. Deniz, Vapur, İstanbul ve Burgazada kavramları, Mayıs ayında daha bir cazip geliyor insanın kulağına. İstanbul kalabalığından kısa bir kaçamak eminim size de iyi gelecek. Adaların vazgeçilmezleri; fayton, kuş sesi, deniz, oksijen ve ormanlardan oluşuyor. Şimdilerde Burgazada, sizi bekler; benden de selam söyleyin! Burgazada’nın göğüne, kuşuna ve denizde yaşayan balıklarına!

3 – Sinop
Karadeniz dolaylarında bir tatil yapayım; “denizle yeşilin, koyun koyuna olduğu bereketli ve heybetli topraklardan Sinop’u görmeye ne dersiniz? Bence de mutlaka görmelisiniz. Mayıs ayında Sinop’u keşfetmek, size “Bulutlara dokunabileceğiniz kapılar açıyor.

4 – İğneada
Doğayı seviyor ve “tatil doğanın içinde yaşanır” diyorsanız bir adım öne çıkın! Bavulunuz hazırsa, tatilinizi Kırklareli’nin İğneada’sında geçirmeye hazır mısınız? Uzunluk olarak, 20 km’lik sahil şeridine sahip olan İğneada, bu rotada sizi kökleri sular altında kalmış ağaçlarıyla selamlayacak. İğneada, Yıldız Dağları’nın orman dokusu, masmavi gölleri ile ekoturizm için muhteşem bir tatil seçeneği.

5 – Çorum
Günlük yaşamda dilimize dolaşan, ”senin, yaptığını Çorumlu yapmaz” deyiminin ana yurdudur Çorum Kentimiz. Peki, “Çorum’u, tatil rotamıza ekleyecek, cazip neyi var” dediğinizi duyar gibiyim. O, halde hemen sıralayayım; öncelikle Çorum leblebisi var; yerinde görüp tadına bakmak isteyebilirsiniz. Ya da, 5 bin yıllık Hattuşaş Antik Kentini bir solukta gezip görebileceğiniz. Hititlerin başkenti olan Hattuşaş Antik Kenti, Çorum dendiğinde ilk akla gelen özelliklerindendir.

6 – Van
Doğu Anadolu’nun en ayrıcalıklı rotalarından bir de Van! Otlu peyniri, Akdamar Adası, Van Gölü bu kadim şehirde sizi zaman yolculuğuna çıkaracak unsurlar. Elbette bu kadarla bitmiyor. Van, rengarenk görüntüsü ve tertemiz havası, kahvaltısı, kalesi kilimi Van Gölü, kedisi ve ters laleleriyle sizi bekliyor!

7 – Yenice Ormanları
Karabük sınırlarında yer alan Yenice Ormanları, özellikle Mayıs ayı gezi-tatil rotalarımız arasında mutlaka yer almalı. Doğanın kucağında, en güvenli ve ayrıcalıklı tatil seçeneği olarak, karşımıza çıkıyor bu mekan. Yenice Ormanları çiçek, böcek ve kelebeğinin yanı sıra; 5 kamp alanı, 15 yürüyüş Parkuru ve 7 bisiklet parkuru ile misafirlerine ayrıcalıklı bir tatil sunuyor.

Kentli yaşamdan kaçışlar, tatil bölgelerine doğru yoğunlaşıyor!

8 – Bafa Gölü

Bafa Gölü’nün, tarihi miras ve doğal güzellikleri ise, tercih edebileceğimiz eşsiz tatil rotalarından biri. Kadim topraklara sahip olan Bafa Gölü, binlerce yıl boyunca çeşitli uygarlıklara evsahipliği yapmış. Tarihi zenginliği ve doğal olanakları sayesinde, hem ruhuna hem de kültürel zenginliğinize değer katacak bir rota.

9 – Halfeti
Şanlıurfa’nın siyah gülleri ile ünlü ilçesi Halfeti; bir imkansız aşk, derin bir sızı gibi… Fırat Nehri’nin acımasız suları altında kalan, mağrur nice tarihin tanığı kalıntılar; görenleri bu nedenle hüzünlendirir çoğu zaman!

10 – Ihlara Vadisi

Masallar diyarı Kapadokya’nın, büyük bir parçası aslında Ihlara Vadisi. Vadi, mağara otelleri ile tatilcilere alışılmışın dışında bir deneyim sunuyor. Vadi, güzelliği ile görenleri başka diyarlara götüren büyülü bir tatil rotası!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.