arama

Mart Ayında Tatil Yapılacak 5 Ülke!

Mart Ayında Gezilecek Ülkeler

Mart ayı, mevsimlerin en mızmızıdır bence!

Sürekli ağlak ve hırçın olan evin en küçük çocuğu gibi!

Ne kıştır aslında ne de yaz; arafta kalmış, bir gariban aydır Mart!

Kışın kasvetini kaybettiği, yavaş yavaş bahar kıpırtılarını ortaya çıktığı; aydır aynı zamanda Mart!

Ağaçlarda kuş yuvalarının hareketlendiği, eski yuvaların kuşlar tarafından tadil edilip, yeniden hayat bulduğu Mart ayı; doğanın ahenkli renkliliğe kuş cıvıltıları eşliğinde kavuştuğu, ağaç dallarının ise yapraklara büründüğü zamanın ihtişamıdır aslında!…

Yerde taze çimenlerin yeşermesi, rengarenk çiçeklerin ürkek çekingen bir eda ile boy gösterdiği; hareketli, bereketli güzel  günlerin toplamıdır Mart ayı!

Tabi, zaman zaman aniden başlayan yağmurları, insanı üşüten sert rüzgarları ve aniden oluşan su baskınlarıyla  her daim hırçındır Mart!

Peki, Mart ayının bu kadar karmaşık duygular uyandıran havasında tatile çıkılır mı? Çıkılırsa keyifli olur mu? Mart ayında tatile nereye gidilir, nasıl gidilir? Mart ayı tatilinde ne yapılır?

Aslında Mart ayını, bütün hırçınlıklarına rağmen ilkbahar aylarından sayıyoruz: doğa her anlamda yeniden uyanıyor, renkleniyor, gündüzler uzuyor, doğada sesler artıyor, bizlerin üzerindeki kış  ataleti de gidiyor; içimiz kıpır kıpır tatil planları yapmaya başladık bile! Yakıcı yaz güneşi ve kum olmasa da; bahar da gezilebilecek ülke, bölge ve güzelliklerin sayısı artıyor.

Tüm bu sorulara ilişkin  cevap ve önerilerime dair notlar aşağıda yer alıyor…

1-Hindistan

Masal ülkelerinden biridir: bütün yokluk ve sıkıntılarına rağmen Hindistan! Topraklarının bulunduğu coğrafyanın da etkisi ile hep gizemlidir. Mart ayında, özellikle kuzey Hindistan bölgesinde  düzenlenen Holi Festivali, Kast Sistemi ve Ölü Yakma merasimleri ile geçmiş ve geleceğin buluşmasına köprüdür; Ganj Nehri!

Dünya genelindeki en iyi 10  festival arasında sayılan ve rengarenk boyaları ile bilinen  Holi Festivali, her yıl Mart ayında dünyanın  4 bir tarafından Hindistan’ı ziyarete gelen turiste ev sahipliği yapıyor…

 2- Filipinler

Biraz daha ülkemizden uzaklaşalım mı? Pekala, şimdiki uzak rotamız Filipinler olsun o zaman. Filipinler denilince, aklımıza gelen çekik gözlü insanları olsa da; bunun dışında bin bir güzelliği olan  saklı bir cennettir aslında ülke. Bahar aylarında gezilebilecek olan Filipinler, gezmeden keyif alınacak ülkeler sıralamasında başta yer alır. Öte yandan, Filipinleri görme konusunda bir düşünceniz varsa, Hongkong’a gidip oradan vizesiz olarak, bu adaları ile bilinen gizemli ülkeyi görme şansınız mevcut!

3-Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Ortadoğu bölgesinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan  Dubai, aynı zamanda Ortadoğu’nun Paris’i olarak da tanımlanır. Dubai, yaz öncesi ziyaret edilecek ülkelerin başında yer alıyor. Aslında Dubai denilince akla ilk gelen: Burj Khalifa, Çöl Safarisi, Dubai Marina Walk, Burj Al arab ve Mall of Emirates gibi mekan ve etkinlik biçimleridir. Pahalı bir şehre gitmiş olabiliriz ama, alışveriş konusunda farklı güzel olanaklarıda bir arada bulabileceğimizi unutmamamız lazım. Yani; gezip görüş; alışverişimizi de yapabileceğimiz cazip bir yer Dubai…

4-Macaristan

Orta Avrupa’nın  en zarif ve güzel şehirlerinden Budapeşte’ye ev sahipliği yapan Macaristan, baharın gelişini kutlayan ülkeler arasında bulunuyor. Macaristan, Mart ayında baharın gelişi nedeniyle, iki hafta devam eden şenlikler düzenliyor. Kültürel açıdan da zengin olan  Macaristan,  ziyaretçilerine sayısın etkinlik alternatifinin yanı sıra konser, bale ve opera temsillerini de görme fırsatı sunuyor. Bu güzel ülkeyiz ziyaret ediyorsanız, mutlaka çok bilinen Gulaş Çorbası’nı da denemelisiniz.

 5-İspanya

İspanya, tatil planları veya gezilip görülecek ülkeler sıralamasında mutlaka yer alan ülkelerden biridir. Tarihi yapıları, kültürü, sarı kumları ve Akdeniz insanlarına özgü, bize de ayrı bir yakınlık vesilesi olan cana yakın insanları sayesinde, görmek isteyeceğimiz güzel bir ülkedir İspanya… Tarihsel açıdan baktığımızda Katalonya, Avrupa’nın yaşanılabilecek en güzel kentleri arasında Barcelona yer alır haklı olarak! Barcelona, gezilip görülecek kentler arasındaki listenizde yer alıyorsa; Mart ayı ziyaret açısından en ideal aydır; hem ekonomiktir hem de kalabalık olmaz, rahatça kentin tadını çıkararak gezip görebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.