arama

Malatya Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya şehri, yer aldığı coğrafi bölgesi ile tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahibi oldu. Tarihteki en önemli ticaret yollarından ikisi olan Kral yolu ve İpek Yolu Malatya şehrinden geçmektedir. Tarihi geçmişi neolitik çağa kadar uzanan Malatya, hem yemyeşil doğası ile hem de zengin kültürü ile çok sayıda gezilip görülecek yere sahip olan bir şehirdir.

Malatya şehrinin tarihi yapıların çoğunluğu Battalgazi ilçesinde yer almaktadır. Malatya şehrinde gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Beşkonaklar Etnografya Müzesi ve Malatya Müzesi gelmektedir. Şehirde gezilecek diğer bölgeler arasında yerler Arapgir, Darende ve Akçadağ ilçeleri de ön sıralarda gelmektedir. Malatya ve çevresinin tarihi geçmişini anlayabilmek için müzelere muhakkak vakit ayırmalısınız. İşte Malatya’nın gezilmesi gereken yerleri…

Battal Gazi Ulu Camii

1224 senesinde Selçuklu hükümdarlarından Alaaddin Keykubat döneminde inşa edilmiş olan Battal Gazi Ulu Camii, Malatya ilinin Battalgazi ilçesinde yer almaktadır. Malatya’nın en turistik ilçesinde bulunması nedeni ile kolayca ziyaret edilebilen bir camiidir.

Tohma Çayı Kanyonu

Tohma Çayı Kanyonu, Malatya ilinin doğal güzellikleri arasında yer alır. 20 km uzunluğunda olan bu çay, Darende ilçesi üzerinde bulunur. Fırat nehrinin bir kolundan oluşan bu çay, Karakaya Barajı’na dökülmektedir. Bu kanyonda tırmanış, rafting, trekking gibi birçok aktivite yapmanız mümkündür.

Arslantepe Ören Yeri

Arslantepe bölgesinde yapılmış olan kazıların ardından M.Ö. 5000 yıl kadar geçmişe sahip ilk yerleşim yerine ait kalıntılar elde edilmiştir. Orduzu beldesinde bulunan Arslantepe, Türkiye’de yer alan en büyük höyüklerden birisidir. Bizans ve Roma dönemlerine tanıklık etmiş olan Arslantepe’deki kazılardan çıkarılmış olan eserler sergilenmektedir.

Malatya Kalesi

Şehirdeki bir başka tarihi yapı olan Malatya Kalesi, Battalgazi ilçesinde yer alıyor. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri olan Seyahatname’de de bu surlardan ve özelliklerinden bahsedilmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.