arama

Lara Plajı nerede, nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik
  • 1 Star
    Loading...

Türkiye’nin yaz turizminde öncü şehirlerinden Antalya’da yer alan Lara plajı, kent merkezinin güneydoğusundadır. Çevreyoluna 20 kilometre mesafeeki Lara plajı, otogara ise 22 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Genişliği ve ince kumuyla Altınkum plajı adı da verilen Lara plajının doğusunda Kundu köyü ve Kumköy sahili bulunmaktadır. 2 kilometre uzunluğunda 45 metre genişliğindeki plajda kumların 150 – 200 metre kuzeye çekildiği bölümler de vardır. Bu bölümlerde kumlar ile kızılçam ağaçları iç içe geçmiş durumdadır. Genellikle deniz ile temas eden belli bir şeridi kapsayan plajların bazı noktalarında bitki örtüsü de yer alır, bu durum kıyı boyunca kum ve çakılların taşınmasıyla gerçekleşmektedir.

Çapları 0.5 ila 0,125 milimetre arasında değişen incelikte kumlarıyla tanınan Lara plajı, romatizmal hastalıkları olanların da uğrak noktası olmuştur. Lara plajı, yaz aylarında romatizmal hastalıkları olanların da uğrak noktası olmaktadır.

Plajın çevresnde kamu kuruluşlarının eğitim kampları da yer almaktadır. Bu bölümlerde belirli bir hizmet süresini dolduran ve yıllık kira bedelini ödeyenlere, 20 metrekarelik çadır kurma alanı veya yıl boyu sabit olan bungalov tipi meskenler de kiralanmaktadır.

Plajın yer aldığı ve ismini aldığı Lara dayazın oldukçaka hareketli ve canlı bir lokasyondur. Lara, kış aylarında ise sessizliğe bürünen bir bölgedir. Lara’nın Antalya’daki diğer bölgelerden ayrılan en belirgin özelliklerinden biri ise yerli turistin yabancı turistlerden daha fazla olmasıdır.

Antalya’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Lara’da da 5 yıldızlı oteller, pansiyonlar ve birçok tatil mülkü bulunmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.