arama

Kütahya Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Ege bölgesinin güzide şehirlerinden Kütahya, Evliya Çelebi‘nin doğduğu yer olarak ön plana çıkıyor. Merkeze bağlı 13 ilçeden meydana gelen Kütahya, kaplıcaları, anıtları, mesire alanları ve birçok doğal güzelliği ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden. İşte Kütahya’da yer alan, görüp gezilmesi gereken yerler…

Kütahya Çinili Camii

Dünyada eşi benzeri olmayan Kütahya Çinili Camii, Orta Asya’dan günümüze kadar olan Türk mimarisinin nadide bir örneğidir. Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafında inşa edilmiş olan caminin iç ve dış süslemelerinden gözlerinizi alamayacaksınız.

Kütahya Kalesi

Bizans döneminden kalma bir kale olan Kütahya Kalesi, şehre hakim bir tepede şato olarak yaptırılmış ve iki kat sur içerisine alınmıştır. Sonrasında ise Selçuklular, Germiyanoğulları ve Osmanlılar tarafından yapılan onarım ve eklerle güçlendirilmiştir. Bu kaleyi ziyaret edip zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Mızık Çamı

Domaniç ilçesinin Domur Köyü’nde bulunan bu çam ağacı, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin beşiği olarak kullandığı ağaç olarak bilinmektedir. 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılan ağacın yeri anıt olarak kabul edilmiştir. Ağacın boyunun 11 metre, çevresinin 4.70 metre, yaşının da yaklaşık 740 olduğu belirtilmektedir.

Dönenler Mevlevihanesi

Erguniye Mevlevîhânesi olarak da bilinen Dönenler Mevlevihanesi, Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı Börekçiler Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Mevlevî tarikatıdır. Gezginleri mıknatıs gibi kendine çeken bir atmosfere sahip olan Dönenler Mevlevihanesi’nin iç ve dış süslemeleri gözlerinizi kamaştıracak.

Kütahya Ulu Camii

Yıldırım Beyazıt Camii olarak da bilinen ve şehir merkezinde bulunan Kütahya Ulu Camii, 1381–1389 yılları arasında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılmıştır. Kütahya Ulu Camii, Kütahya’nın merkezinde yer alan tek padişah camisi ve şehrin en büyük camisidir. Mimarisi oldukça göz alıcı olan camide, 64 pencere, 2 tam kubbe ve 6 yarım kubbe yer almakta.

Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar ilçesinde yer alan Aizanoi Antik Kenti, ikinci Efes olarak bilinmektedir. Tarihi açıdan önemli bir kent olan yapı, ülkemiz ve dünya açısından oldukça önemli bir turistik merkezdir. Dünyanın en iyi korunmuş tapınağı olan Zeus Tapınağı’nın yer aldığı Aizanoi Antik Kenti, dünyanın ilk örneklerinden stadyum-tiyatro kompleksi ve dünyanın ilk borsa yapısını da içerir. Antik kentte aynı zamanda nekropoller, 20.000 kişi kapasiteli tiyatro, olimpiyat şeref tribün abidesi ve 4 tane de köprü bulunmakta.

Zafertepe Anıtı

Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy Beldesi’nde yer alan Zafertepe Anıtı ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1964 yıllında inşasına başlanmış olan anıt, 1972 yılında tamamlanmıştır. 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine ev sahipliği yapan anıt, alev alev yanan meşalesi ile oldukça görkemlidir.

Simav Çitgöl Kaplıcaları

Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Kütahya kent merkezinde bulunan Simav Çitgöl Kaplıcaları’ndan “Cennet Kaplıcaları” olarak bahsedilmektedir. Birçok hastalığa şifa dağıtan bu kaplıcaya yıl boyunca birçok kişi ziyaret eder.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezinde yer alan Arkeoloji Müzesi, tarihi size canlı canlı yaşatacak, görülmeye değer bir yer. Çok sayıda tarihi eserin bulunduğu müze, 1314 yılında Germiyan beylerinden Umur bin Savcı tarafından Savcı Medresesi ismiyle medrese olarak inşa edilmiştir. 1965 yıllında ise müze olarak hizmete açılmıştır. Müzede Kalkolitik, Paleolitik, Eski Tunç Devri, Frig, Hitit, Roma, Bizans, Helenistik Dönem, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait binlerce eser yer almaktadır.

Dumlupınar Şehitliği

Başkomutanlık Meydan Muharebesi ruhunu kanlı canlı hissedeceğiniz Dumlupınar Şehitliği Kültür Turizm Bakanlığı tarafından zaferin 70. yılında yapılmıştır. Bu şehitlik, Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgah ve Şadırvan’dan oluşmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.