arama

Kuşadası Nerede Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Kuşadası Nerede Nasıl Gidilir? Kuşadası, iklimi ve tarihi zenginlikleri ile ülkemizin nadide tatil bölgeleri arasında yer almaktadır. Aydın iline bağlı 17 ilçeden biri olan Kuşadası, özellikle yaz döneminde tatilcilerin akınına uğruyor. Bir çok önemli ve tarihi merkeze de oldukça yakın mesafede bulunan Kuşadası, bu nedenle tatilciler tarafından en çok tercih edilen tatil bölgelerinden. Aydın ilinin kuzeybatısında yer alan bu şirin ilçe, bir çok yere oldukça yakında yer alıyor.

Selçuk ilçesine 21.4 km, Bodrum ilçesine 157 km., Efeler’e 71 km. İzmir’e 96 km. ve Efes Antik Kentine 19.4 km uzaklıkta bulunuyor. Kuşadası’nın, tam olarak bilinmemekle birlikte, Efes’e bağlı Neopolis adıyla  İyonlar tarafından kurulduğu kabul ediliyor. Kuşadası tarihsel süreçte ilk olarak Pilavtepe eteklerinde, Andızkulesi mevkiinde kurulmuş. Elbette Kuşadası’nın tarihsel kuruluş öyküsü bu kadarla bitmiyor.

Kuşadası’nın, söz konusu kuruluş yeri zamanla, Yeni İskele’ye taşınmış. Konum olarak Kuşadası’nın batısında deniz, kuzey ve güney  ve doğusunda  ise dağlar yer almaktadır. Deniz, Kum ve Güneşi ayrıcalıklı tatil mekanlarından olan Kuşadası’nın gerek çevresinde ve gerekse merkezinde gezilebilecek çok sayıda tarihi kalıntılar mevcut. Yerli ve yabancı tatilcilerin çok beğendiği Kuşadası, misafirlerine tatil, tarih ve kültürü bir arada sunuyor.

 KUŞADASI’NDA GEZİLECEK YERLER!

1 -GÜVERCİNADA : Konuya ilişkin Evliya Çelebi’nin aktardığına göre, ada üzerinde göçmen kuşlar dolaştığı ve adaya konduğu, Kuşadası adı verilmiş. Güvercinada,  günümüzde bölgeye adını vermiş olmakla ayrı bir önem taşır.

2 -TARİHİ SU YOLLARI : Kuşadası ve çevresi su kaynakları açısından oldukça verimli bir bölge. Bu özellikle Antik Ephesos kentine,  M.S 2 yy. da inşa edilen su yollarından anlıyoruz.

3 -KALEİÇİ CAMİİ :  Kuşadası’nda yer alan tarihi yapılardan biri de Kaleiçi Camii’dir. Öküz Mehmet Paşa Camii olarak da bilinen yapı,17.yy İlk çeyreğinde kesme taştan yapılmış ve Osmanlı mimarisinin güzel  mimari yapıları arasında yer alıyor.

4 -YILANCI BURNU : Kuşadası’nda bulunan Yılancı burnu, Güvercinada’nın tam karşısında bulunuyor. Bu bölgeye tatile veya gezmeye gittiğinizde göreceğiniz üzere her taraf tarihi kalıntılarla dolu. Suların içinde kalan çok sayıda eseri görmeniz sizi şaşırtmasın

5 -ŞEHİR SURLARI VE KALE KAPISI : Şehir surları 17.yy. da Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Kentin büyüyüp gelişmesiyle inşa edilen burçlar, günümüzde Kalekapısı olarak adlandırılıyor ve Kuşadası’nın simgelerinden kabul ediliyor.

6 -KURŞUNLU MANASTIRI : Kuşadası – Davutlar mevkiine  12 km uzaklıkta ve  600 metre yükseklikte yer manastır, nefis bir manzaraya sahip. Gerek Anadolu ve  gerek bölge, 17.Yüzyılda yaşanan yoğun Hristiyan göçü nedeniyle, çok sayıda kilise ile manastıra evsahipliği yapmış.

7 -ILICA TEPE : Kuşadası – Söke Karayolu’nun 5. Km’sinde, sahil siteleri sapağında yer alan Ilıca tepenin üzerinde bulunan, Sur duvarları Kuşadası ve civarındaki en eski mimari yapılar olarak kabul ediliyor.

KUŞADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Aydın Kuşadası arası ortalama 60 km araçla yaklaşık 1 saat.

Eskişehir Kuşadası arası ortalama 469 km  araçla yaklaşık 7 saat.

İstanbul Kuşadası arası ortalama 649 km  araçla yaklaşık 9 saat 15 dakika.

İzmir Kuşadası arası ortalama 102 km araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika.

Manisa Kuşadası arası ortalama 125 km araçla yaklaşık 1 saat 40 dakika.

Balıkesir Kuşadası arası ortalama  266 km  araçla yaklaşık 3 saat 30 dakika.

Denizli Kuşadası arası ortalama 186 km araçla yaklaşık 2 saat 50 dakika.

Muğla Kuşadası arası ortalama  158 km.  araçla yaklaşık 2 saat 15 dakika.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.