arama

Kurban Bayramı Tatili Gezi Rotaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Kurban Bayramı Tatili Gezi Rotaları! Kurban Bayramı’na az bir süre kala, hepimizde tatil plan ve rezervasyonu yapma çalışmalarına yoğunluk verdik. Bayram tatilinde gideceğimiz yer neresi olursa olsun; gezi rotalarımızda farklı medeniyetlerin masallarını dinleyip o dönemde yaşamaya özeniyoruz.

Yaz tatili veya Bayram tatillerinde, genelde rutin yaşam döngümüz dışına çıkmayı ve keyifli zaman geçirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü, dünyanın güzelliği gördüklerimizin, duyduklarımızın hatta tahmin ettiklerimizin çok dışında ayrıcalıklara sahip. Bayram tatilinde farklı medeniyetlere ait uçsuz bucaksız topraklar ve kadim uygarlıkları yaratan antik kentleri görmek mümkün.

Ya da, doğanın gücünü anımsatan ırmakları, bin yıllar öncesine ait masal diyarları ve zamana meydan okuyan kadim medeniyetlerin izlerini sürebiliriz. O nedenle, Kurban Bayramı tatilimiz için böylesi masalsı diyarları gezip görmeyi arzu ediyorsanız; sizin için harika alternatif tatil mekanlarından bahsetmek istiyorum.

KAPADOKYA

“Güzel Atlar Ülkesi” olarak bilinen ve sayısız doğal güzelliklere sahip olan Kapadokya’ya gittiğinizde, Karanlık Kilise’yi de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kapadokya’nın en duvar resimlerinin yer aldığı Karanlık Kilise şaşırtıcı, büyüleyici, olağanüstü bir yapıdır. Naos bölümünün resimleri ve narteks tavanını kaplayan, Kariye’deki göklerin dürülmesi sahnesini andıran “İsa’nın Göğe Yükselişi” sahnesi ile Karanlık Kilise eşsizdir.

TRAKYA

Trakya tarafına tatile çıktığınızda İğneada’dan Edirne’ye,Tekirdağ’dan Üzüm bağlarına kadar bir çok güzelliği  seyahat rotasında görebilirsiniz. Öyle ki, bölge aynı zamanda antik bağ rotaları ve  üç denize kıyısı olan verimli topraklara sahip. Eşsiz longoz ormanları, sevimli kasabaları ve  kendine özel mimarisiyle Trakya bölgesi, doğal ve kültürel güzellikleri sayesinde  seyahat severlere masalsı bir dünya sunuyor.

HİTİT GÜNEŞİ HATTUŞAŞ

Yazılıkaya, Hitit İmparatorluğu’nun açık hava tapınağı  Hattuşaş’ın kuzeydoğusunda konumlanıyor. Tapınaktaki bir çok kamartma eser mevcut. Kaya kabartma sahnelerinden bazıları çok etkileyici. Örneğin, Tanrı Şarruma’nın Kral IV. Tuthaliya’yı kucaklaması tasvir edilen kabartma çok etkileyici. Öyle ki, söz konusu kabartma Hitit sanatının zarif ve güzel bir örneğini oluşturuyor. Bu rotayı tercih ettiğinizde mutlaka görülmelisiniz.

HIRVATİSTAN

Diocletianus Sarayı, Saray denmesi sizi yanıltmasın; İmparator Diocletianus’un 3. yy’da Dalmaçya kıyısındaki Split’te, yaptırdığı bu bina, tipik Roma garnizonu özelliklerini taşıyor. Ünü Adriyatik’i aşan yapı, duvarları, kemerleri, surları, kuleleri, sokakları, ve meydanlarıyla başlı başına bir kent. Yapı, Roma dünyasının en iyi korunmuş sarayı olma özelliğine de sahip.

BALTIK BAŞKENTLERİ

Trakai Şatosu, kartpostallara yaraşır güzellikteki manzarasıyla görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahip. Şatosu, 14. yüzyıldan bu yana Galve Gölü’ndeki bir adacığın üzerinde yer alıyor. Şato; Kuleleri, avluları, galerileri ve salonları ve kırmızı tuğla yapısıyla, önemli bir dini sanat koleksiyonuna sahip.

ENDONEZYA

Bu ülke gözalıcı çeltik tarlaları, kadim gelenekleri, mimarisi, ahşap oyma işçiliği ve leziz kahvesiyle biliniyor. Bilinen bir diğer ünlü  gelenekleri ise Toraca’da ruhun öbür dünyaya göçme sürecine çok önem verilmesi. Öyle ki, bir hafta süren cenaze törenlerinin ardından, kayalara oyulmuş özel mezar odalarına defnediliyor.

PERU – BOLİVYA

Uro halkı, Peru-Bolivya sınırında, dünyanın en yüksek rakımlı gölü Titicaca’nın kıyısında yetişen “totora” kamışlarından yapılan  yüzen adalarda hayat sürüyorlar.  Bu ilginç  halkın yaşam öyküsüne baktığımızda ise, Köklerinin And Platosu’na yerleşen ilk insanlara kadar uzandığını görüyoruz. Kendilerini “Güneşin Çocukları” olarak tanımlayan  Urolar, balıkçılık ve renkli yünlerden yaptıkları ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor.

SİCİLYA

Akdeniz çanağında yer alan  Sicilya toprağı, farklı kültürlerin mirasına sahip. Dünyadaki en geniş ve en eksiksiz Roma mozaiklerine sahip olan Villa Romana Del Casale, bu anlamda çok ayrıcalıklı bir mirasa sahip. Geniş bir tarım arazisinin merkezinde yer alacak şekilde inşa edilen yapı, kırsaldaki Roma yerleşiminin de güzel örneğidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.