arama

Köyceğiz Gezilecek Yerler

Gürül gürül akan ırmakları tertemiz havası, doğal yaşamı ve upuzun narenciye bahçeleri ile her daim ziyaretçilerin uğrak yerlerinden olan Köyceğiz, ülkemizin cennet köşelerinden biri. Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Köyceğiz, Muğla merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta yer alıyor. Bölge ayrıca, Dalaman Havalimanına 35 km, Marmaris’e 61 km, Fethiye’ye 65 km uzaklıkta bulunuyor.

Köyceğiz merkeze geldiğinizde Köyceğiz Gölü’nü göreceksiniz. Köyceğiz ismini bu gölden alıyor. Köyceğiz Gölü dağlardan gelen 7 nehirle besleniyor, Dalyan Boğazı ile denize bağlanıyor ve bu boğazla denize dökülüyor. Gerçekten Köyceğiz’in bulunduğu bölge doğa açısından eşsiz bir güzelliğe sahip.

İşte Köyceğiz’e geldiğinizde uğramadan gitmemeniz gereken yerler…

KÖYCEĞİZ GÖLÜ

Doğa harikası yerlerden olan Köyceğiz Gölü, çevre dağlardan üç kol halinde gelen sularla besleniyor ve oluşumunu tamamlıyor. Fazla suyunu 10 km uzunluğundaki dar bir boğaz olan Dalyan Boğazı (Kanalı) ile Akdeniz’e boşaltıyor. Boğazın ucunda Sülüngür adlı, tatlı-tuzlu su karışımı küçük bir lagün gölü daha var.

SAİT BEY KONAĞI

Çok az kişinin bildiği yerlerden olan Sait Bey Konağı, Köyceğiz’in karakteristik mimarisinin izlerini taşıyan ve 1950’lerde inşa edilen bir konak. Bu konak 2015 yılında restore edilmiş. Güzel bir arka bahçesi olan Sait Bey Konağı 2 kattan oluşuyor. Konağın içinde ev sahibi Sinan Bey’in babası olan Sait Bey’e dair antika eşyalar ve bir çok koleksiyon bulunuyor.

KULAK MESİRE ALANI

Köyceğiz Kulak Mesire Alanı, Köyceğiz Belediyesi tarafından işletiliyor. Köyceğiz Gölünden kordon boyu Muğla istikametine doğru ilerlendiğinde Kulak Mesire alanı ile karşılaşılır. Burada ailenizle doğanın içinde vakit geçirip alandaki restoranda yemek yiyebilirsiniz. Fiyatlar oldukça makul. Ben restorana gitmem diyorsanız burada piknik de yapabilirsiniz, ayrıca Kulak Mesire Alanında çadır kurup kamp yapma imkanınız da var. Fiyatlar birçok yere göre daha uygun.

AĞLA YAYLASI VE KÖYÜ

Köyceğiz’de görmeniz gereken yerlerden birisi de ilçenin kuzeyinde Sandras Dağları’nın eteklerindeki Ağla Yaylası ve Ağla Köyü. Buz gibi akan suları, yeşilin bin bir türünü barındıran ormanı ile Ağla, ayrı bir doğa harikası. Köyceğiz ile Ağla Yaylası arası yaklaşık 14 km. Buraya kendi aracınızla ya da kiraladığınız araç ile gitmeniz gerekiyor.

TOPARLAR ŞELALESİ

Toparlar Şelalesi tam bir saklı cennet. Şelaleye gitmek için Köyceğiz-Muğla yolu istikametinde ilerlemelisiniz. Sağ tarafınızda bir yol ayrımında küçük bir tabelası var. Yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüyüşten sonra ilk ve büyük şelalenin olduğu yere ulaşıyorsunuz. Şelalenin önünde biriken havuzda yüzmek isterseniz buradaki patikadan aşağı inmeniz gerek. Burası yaz aylarında kalabalık olabiliyor.

SANDRAS DAĞI (KARTAL GÖLÜ)

Köyceğiz’de doğa yürüyüşü için en uygun yer burası. Ağla Yaylası ile Sandras Dağı Kartal Gölü arası mesafe yaklaşık 18 km. Upuzun doğanın içinde güzel bir yürüyüş parkuru. Parkurun sonu Kartal Gölü’ne çıkıyor. Kartal Gölü doğa harikası ve tam kartpostallık bir yer. Burada çadırınızı kurun, sessizlik ve huzura kavuşun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.