arama

Kocaeli Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

İstanbul ile adeta iç içe geçmiş olan Kocaeli, hafta sonları biraz olsun nefes almak isteyen İstanbullulara kucak açıyor. Hem İstanbulluları, hem de İzmitlilerin gözünü gönlünü açacak güzelliklere sahip olan Kocaeli’ndeki yaylalar, ormanlar ve nehirleri sizi bekliyor. İşte Kocaeli’nde görmeniz gereken başlıca yerler…


Kocaeli Yaylaları

Karadeniz yaylalarını günübirlik de olsa ayağınıza getirecek ve o bol oksijeni ciğerlerinize dolduracak olan Kocaeli Yaylaları, atlanmaması gereken yerlerden. Kocaeli’nin merkezi dışındaki doğasının tipik Karadeniz iklimi özelliklerini taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Menekşe Yaylası, Kaya Üstü Yaylası, İnönü Yaylası, Serindere Kanyonu, Maşukiye taraflarında ise Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası gibi yaylalarda gezerek ayağınızı açabilir, bol bol oksijen depolayabilirsiniz. Yaz aylarında buralar günübirlik pikniğe gelenlerle kalabalıklaşırken, sonbaharla birlikte yalnızca endurocular ve off roadculara kalıyor.

Yuvacık (Kirazdere) Barajı/Başiskele

Yuvacık Barajı’na giden yol insanın içini kıpır kıpır eden manzaralarla dolup taşıyor. Yuvacık Barajı’nı ve yaylaları listenize ekleyerek dolu dolu bir günübirlik program yapabilirsiniz. Yuvacık merkeze 8 kilometre, İzmit’e 13 kilometre uzaklıkta olan Yuvacık Barajı’nı, Kirazdere Çayı üzerindeki bir alabalık tesisinde yemek yiyerek taçlandırabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı/Gebze

İstanbul’a 1 saat uzaklıkta, Kocaeli, Gebze’de Tavşanlı Köyü’ne bağlı bir kanyon olan Ballıkayalar Tabiat Parkı 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş durumda. Hem trekkinciler, hem kaya tırmanışcıları hem de doğaseverler için günübirlik yapılacak en iyi kaçamaklar arasında olan Ballıkayalar Tabiat Parkı gezisi ile İstanbul’dan fazla kopmadan tırmanış ve yürüyüş keyfi yaşayabilirsiniz. Türkiye’nin en popüler kaya tırmanışı yerlerinden olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda her zorluk seviyesine uygun olan rotalarda kendinize en uygununu seçin, maceraya başlayın…

Kerpe /Kandıra

Kocaeli’nin sayfiye yeri olan Kerpe, deniz keyfi yapılabilecek sahilleri, ilginç yeryüzü oluşumları, sörfe uygun denizi ve kamp alanlarıyla adeta küçük bir Karadeniz kasabası görünümünde. Kocaeli’de denize girilebilecek en uygun yerlerin burada olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Günübirlik de olsa sörf kaçamağı yapan sörfçülerin çokça tercih ettiği bir yer olan Kerpe’de hem umumi hem de özel plajlar mevcut. Kerpe, Kandıra’ya 10 kilometre, İzmit’e 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Kefken/ Kandıra

Küçük bir Karadeniz kasabasını andıran Kefken, Pembe Kayalar ile ünlü bir bölge. Renklerinden dolayı Sultanahmet Cami ve Rumeli Hisarı gibi yapımında bu kayalıklardan faydalanılmış. Pembe Kayalar, Kerpe merkeze 10 kilometre/20 dakika, Kandıra’ya ise 25 kilometre/yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Kefken’e komşu konumda yer alan kasabalardan olan Kurtköy’de ise daha çok çocuklu aileler ve kampçılar tarafından tercih edilen ünlü Kumcağız Plajı var.

Narköy Ekolojik Yaşam/Kandıra

Doğa tutkunlarının buluşma yeri olan Narköy Ekolojik Yaşam alanı Kocaeli’nin Kandıra bölgesinde yer alıyor. Alternatif, sürdürülebilir bir konaklama, çalışma, eğitim ve deneyim kompleksi olan alanda konaklama ve yemek servisinin yanı sıra, organik tarım veya çiftlikle ilgili dersler de alabilirsiniz. Tam anlamıyla bir organik yaşam deneyiminin sunulduğu komplekste reçel yapımından ekmek yapımına kadar birçok alanda atölye çalışmalarına veya doğaçlama müzik, piknik, doğa yürüyüşleri açık havada film keyfi, yoga, binicilik gibi doğa aktivitelerine katılabilirsiniz.

Maşukiye/Kartepe

Şimdiye dek Kocaeli’nin saklı kalmış cenneti olan Maşukiye, başta İstanbul olmak üzere çevre illerden turlarla turistlerin akınına uğruyor. Aygır Deresi çevresinde uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, atv safari ve zipline ile enerji atımı sonrasında dere üzerindeki alabalık restoranlarında kendinizi çoban salata ve kiremitte alabalık lezzetine bırakabilirsiniz. Maşukiye’nin en güzel zamanlarının ilkbahar ve sonbahar ayları olduğunu da ekleyelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.