arama

Kıyıköy Gezi Rehberi

Küçük bir Karadeniz köyü Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesinde yer alıyor ve görenleri adeta büyülüyor. Minik bir sahil kasabası da diyebileceğimiz Kıyıköy, Kazan Dere ile Pabuç Dere’nin ortasında kurulmuş durumda.

İstanbul’dan hafta sonu gidilecek yerler listesinde ilk sıralara çıkmaya başlayan, eski adı Midye olan ve 1960 yılında günümüzdeki ismini alan köy, kırmızı tuğlalı surları, ahşap ve taştan yapılmış Rum evleriyle neredeyse bir Orta Çağ kasabası gibi. Yazın plajları, kışın huzurlu atmosferiyle gezginlerin favori mekanlarından olan Kıyıköy, Osmanlı döneminde ağırlıklı olarak Rum nüfusunun yaşadığı bir yer. Şu anda mübadele yıllarında buraya yerleşen Selanik göçmenleri bulunsa da eski Rum evlerinin bir kısmı ayakta kalmayı başarmış durumda.

Kıyıköy’de Gezilecek Yerler

Aya Nikola Manastırı

Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy’ün yaklaşık olarak 1 kilometre dışında bulunuyor ve o dönemde kayalara oyularak inşa edilen manastırların en iyi örneklerinden biri olarak yükseliyor. Kıyıköy’de gezilecek tarihi yerlerin en önemlisi olan ve günümüzde oldukça bakımsız durumdaki manastır, o dönemlerde din adamlarının gözlerden uzak bir yaşam sürdüğü yer olarak biliniyor.

Kıyıköy Kalesi ve Surları

İmparator VI. Jüstinyen döneminde, milattan sonra 6. Yüzyılda, bölgeyi korumak için yaptırılmış olan Kıyıköy Surları, Kıyıköy’e giriş yaparken karşınıza çıkacak. Günümüzde surların büyük bir kısmı yıkılmış olsa da köyün merkezine giriş yapabileceğiniz iki ana kapısı ve yüksekliği yaklaşık 5 metreyi bulan bazı duvarları hala görülebilir durumda.

Kıyıköy Cami

Kasaba merkezinde görebileceğiniz bir diğer tarihi yapı olan Kıyıköy Cami, bölge Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra kiliseden camiye dönüştürülen bir yapı durumunda.

Kazan Dere ve Pabuç Dere

Kazan Dere ve Pabuç Dere, Kıyıköy’ün hem görülecek doğal güzelliklerinden, hem de üzerinde balık tutmaktan, kano veya deniz bisikleti kiralayıp suların üzerinde keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

Kıyıköy’e en rahat şekilde şahsi aracınızla gidebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrasında bölgeye ulaşmanız mümkün. İstanbul tarafından gelen ziyaretçilerin, Kıyıköy’e gitmek için Edirne yönüne doğru ilerlerken Çerkezköy ayrımına sapmaları ve ardından Saray yönüne doğru yol almaları gerekiyor.

Kıyıköy Konum

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.