arama

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Yeşilin bin bir tonunu barındıran Karadeniz, uçsuz bucaksız ormanları, dillere destan hırçınlıkta denizi ve renkli kişiliklere sahip insanları ile oldukça merak uyandıran bir bölge.

Sakarya Ovası ile başlayıp Gürcistan’a dek devam eden alanı ile ülkemizin en geniş hacmine sahip olan bölge; Trabzon, Rize, Bolu, Artvin, Samsun, Giresun, Zonguldak, Karabük, Kastamonu başta olmak üzere son derece önemli şehirleri de bünyesine katmış durumda.

Hem atmosferi ile merak uyandıran hem de doğasıyla hayran bırakan Karadeniz’de gezilecek yerleri sizler için derledik…

Yedigöller Milli Parkı-Bolu

Yerli ve yabancı turistlerin her dönem akınına uğrayan oldukça nadide bir bölge olan Yedigöller bölgesi Bolu’ya bağlı Mengen ilçesinde yer alıyor. Yaklaşık olarak 65 seneden bu yana milli park statüsünde olan Yedigöller, aslında heyelan temelli oluşmuş göllerden meydana gelmiş durumda. Bu yedi ayrı göl, aynı zamanda alabalıkların da yaşam alanı.

Ayder Yaylası-Rize

Adeta doğa harikası olan Ayder Yaylası, Rize’nin sembolik bölgelerinden biridir. Harika manzarası kadar şifalı sularıyla da çok meşhur olan Ayder Yaylası’nda özellikle bahar dönemiyle beraber başlayan şenliklere katılabilirseniz unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Sümela Manastırı-Trabzon

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Altındere köyünde bulunan Sümela Manastırı, listenizde mutlaka yer almalı. Kayalık alanın üzerinde yer alan manastır ortalama 300 metrelik bir yüksekliğe sahip. Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen bölge, özellikle turistler için kutsal bir bölge olarak kabul görüyor. Bu alanda aynı zamanda bir de küçük kilise bulunuyor.

Çamlıhemşin-Rize

Çayı, yaylaları ve şenlikleriyle ülkemizin en keyifli şehirlerinden biri olan Rize’nin Fırtına Deresi ve Kaçkar Dağları’nın gölgesinde yer alan Çamlıhemşin bölgesi aynı zamanda Milli Park’ın da değerli bir bölümünü oluşturuyor. Çamlıhemşin’e gitmişken Karadeniz’in en güzel kalelerinden biri olan Zilkale’ye de uğramayı ihmal etmeyin.

Valla Kanyonu-Kastamonu

Dünyanın şu anda en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu, Kastamonu’da Muratpaşa Köyü çevresinde yer alıyor. Valla Kanyonu’nun belli bölümleri sadece profesyonellere ayrılmış durumda. Kalan bölümde ise nefis manzaranın tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz.

Amasra-Bartın

Yaklaşık olarak 3 bin yıllık bir tarihe sahip olan Amasra, Bartın’ın en önemli ilçesi durumunda. Tarihte Samastro olarak bilinen ilçe, Cenovalılardan Bizans’a kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Pek çok uygarlık için bir ticaret merkezi olan Amasra, Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü, Kuşkayası Anıtı ve Ağlayan Ağaç gibi gezmekten keyif alabileceğiniz duraklara sahip.

Safranbolu-Karabük

Karadeniz’in en önemli illerinden biri olan Karabük, esasen bir dönemler Safranbolu’ya bağlı bir köymüş. Şu an itibariyle aynı şehrin bir ilçesi durumunda olan Safranbolu, şehrin sembol yerlerinden biri. Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi evleriyle ön planda olan Safranbolu’da Osmanlı evlerinin yarattığı otantik atmosfer sizi bekliyor.

Bafra-Samsun

Türkiye’nin en uzun akarsuyu olarak bilinen Kızılırmak’ın denize döküldüğü yer Bafra, geniş bir gezi rotası sunuyor. Kızılırmak’tan sonra görmeniz gereken yerlerin başında ise kesinlikle Kuş Cenneti var. Liman Gölleri ve Balık Gölleri adı verilen bölgelerine de uğramanızda fayda var. Unutulmaz bir kırsal deneyim için İkiztepe ve Yeşilyazı köylerini de listenize eklemelisiniz.

Ilgaz-Çankırı

Özellikle kış turizmin göz bebeği olan Ilgaz, akla hemen Ilgaz Dağı’nı getiriyor. Yaklaşık olarak 2.500 metre yüksekliğe sahip olan Ilgaz Dağı, ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden biri durumunda.

Hopa-Artvin

Artvin şehrinin bir ilçesi olan Hopa, Gürcistan’a da son derece yakın bir konumda. Çok kültürlü bir Karadeniz yapısının izlerini Hopa’da görmeniz mümkün. Doğa âşıkları için unutulmaz manzaralara sahip olan Hopa’da Çamburnu Tabiat Koruma Alanı, Hopa Evleri, Hopa Limanı ile başladığınız gezi yolculuğunuzu Batum’la sonlandırabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.