arama

Kapuzbaşı Şelalesi Nerede?

Güzelliğiyle büyüleyen yerlerden olan Kapuzbaşı Şelalesi, dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olarak bilinir. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, sularının yıl boyu gür akması ve yüksekliklerinin fazla olması nedeniyle yurdumuzun en büyük şelaleleri arasında bulunuyor.

Karpuzbaşı Şelalesi Özellikleri

Doğanın Kayseri’ye armağan ettiği eşsiz güzelliklerden olan Karpuzbaşı Şelalesi, dağ yamaçlarından birbiri ile yarışırcasına akan beş tanesi büyük, 2 tanesi küçük olmak üzere yan yana 7 şelaleden oluşuyor. Yükseklikleri ortalama 40-60 metre olan şelalelerin her biri bir dereyi besleyecek güçtedir. İrtifa akışı itibari ile Uganda’da bulunan Victoria çağlayanı hariç, ABD’de bulunan Niagara’dan, Finlandiya’da bulunan İmatra’dan, Erzurum’daki Tortum’dan, Antalya’daki Düdenden ve Manavgat’tan daha büyük olan Kapuzbaşı Şelalesi’nin aktığı yerin rakımı ise 700 metre olarak belirtiliyor.

Denizden yüksekliği 2000 metre olan bölgeye, yaz aylarında gidilmesi uygundur. Şelaleden 7 ayrı noktadan dökülen Aladağ ve Aksu Çayları, muhteşem bir görüntü oluşturmakta ve debinin çok yüksek olması nedeniyle, su zerrecikleri çok geniş bir alana yayılıyor ve yaz aylarında keyifli bir serinlik duygusu yaratıyor.

Karpuzbaşı Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri Yahyalı İlçesi Küçükçakır Köyü’nün kuzeyinde bulunan Ensenin Tepesi’nde Aladağ Milli Parkı sınırları içinde bulunur. Torosların tepesindeki doğal güzelliklere sahip Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfaltlanmıştır. Buraya ulaşım 2 ayrı yoldan sağlanmaktadır. Önceleri üç saatte ulaşılan şelaleye artık 1,5 saatte gidilebilir.

Kayseri-Develi yoluyla veya Kayseri –Yeşilhisar yoluyla Yahyalı ilçesine ulaştıktan sonra şelalelere ulaşım için iki seçenek var. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

Yahyalı Dikme-Çamlıca-Ulupınar (55 km)
Yahyalı-Dikme- Deli Ali Uşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı (65 km)

Şunu da belirtmekte yarar var: Kayseri sınırlarında olmasına karşın burası Adana Kozan’a oldukça yakın. Adana- Aladağ- Kapuzbaşı Şelalesi yolu Adana’dan gelecekler için ideal bir alternatif.

Karpuzbaşı Şelalesi Konum:

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.